Eesti uudised

Dalai-laama: õnn on rahuldus (3)

Juhan Haravee, 19. august 2011 07:03
Tema Pühadus: «Sotsiaalmajanduslikes küsimustes olen pigem marksist.» Foto: Juhan Haravee
"Eesti peab olema Venemaale eeskujuks, näitama, et muutused paremuse poole on raskustele vaatamata saavutatavad," ütles dalai-laama eile, oma visiidi viimasel päeval kohtumisel ajakirjanikega. "Ärge otsige vastuseisu, siis ei tule õpetamisest midagi välja!"

"Õnn on elus kõige tähtsam asi. Moodsas maailmas mõtlevad inimesed tihti, et õnne olulisim allikas on raha ja võim," pöördub dalai-laama Eesti avalikkuse poole. "See pole kindlasti nii, ma tean seda. Minu sõprade hulgas on väga rikkaid inimesi. Üks neist küsis mult kord, miks on ta kogu oma rikkusele vaatamata õnnetu, pidevalt stressis ja rahuolematu. Samas on aga vaeseid inimesi, kes on väga õnnelikud." Tema Pühaduse sõnul ei maksa õnne allikat otsida välises, materiaalses heaolus – see allikas asub inimese sisemaailmas.

Aastasadu olid Tiibeti usu- ja poliitilise võimu juhi ülesanded ühitatud. Hiljuti tegu dalai-laama sellele lõpu ja võttis oma õlule vaid usujuhi vastutuskoorma. "Järgmisel, 2012. aastal astub ametisse uus Hiina president ja vahetuvad ehk ka mõned ministrid," räägib dalai-laama. "Olukord Tiibetis pole pärast minu sunnitud lahkumist 17. märtsil 1959 paremaks muutunud," räägib usujuht. "Isegi esimees Mao pidas lubadustest rohkem kinni, kui seda teevad praegused suure juhi õpetust järgivad Hiina liidrid. Üks karmi liini esindav kommunist Pekingist mainis ajakirjanduses, et Tiibeti separatismi allikas on sealne budism. Tänu sellele on Lhasa ülikoolis keelatud kasutada klassikalisi Tiibeti tekste ja need on asendatud hiina keelest tõlgitud materjalidega. Toimunud on midagi kultuurirevolutsiooni sarnast, mis oli ka üks 2008. aasta rahutuste põhjus."

Dalai-laama räägib, et Hiina ametivõimud on teda korduvalt tagasi pöörduma kutsunud. "Tõsiusklikud vanemad budistid kutsuvad mind tagasi Tiibetisse, sest soovivad, et kohtuksin nendega enne, kui nad sellest elust lahkuvad. Haritud ja realistlikult mõtlevad tiibetlased saavad aga aru, et minu võimalused oma rahva ja kultuuri heaks rohkem ära teha on paremad, kui jään vabasse maailma. Seega on minu vastus Hiina ametivõimudele, et hoolitsege kõigepealt minu kuue miljoni kaasmaalase eest, kelle elu te olete kohutavaks muutnud, alles siis hakkame rääkima võimalikust tagasipöördumisest. "

"Eesti kui väike riik on arenenud väga kiiresti," puudutab kõrge külaline põgusalt Eesti ja tema suure naabri suhteid. "Venemaalt oleks sellist kiirust palju loota. Muutused poliitikas võivad olla tormilised, kuid tahta, et 70 aastat vormitud mõtte- ja elulaad muutuks üleöö, pole lihtsalt võimalik. Teile piisas kümnest aastast, neil võib aga sama asjaga minna 30–40 aastat. Eesti peab olema Venemaale eeskujuks, näitama, et muutused paremuse poole on raskustest hoolimata saavutatavad. Olge nendega kannatlikud, näidake neile, kuidas peab, ärge aga otsige vastuseisu, siis ei tule sellest õpetamisest midagi välja. Kuid tegelikult ei ole see minu asi!"

Palve peale öelda kolme sõnaga, mis on õnn, ütleb dalai-laama pärast lühikest selgitust üheainsa sõna: rahuldus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee