Aadu Jõgiaas

Foto: Jörgen Norkroos
Toimetas Kristin Aasma 18. august 2011 20:54
19. augustil avatakse Eesti Sõjamuuseumis näitus "Vabaduse teel, 1990-1991″, mis annab ülevaate Eesti taasiseseisvumisele eelnenud sündmustest. Tegemist on kahe mehe, kolonel Henn Karitsa ja putšiaegse Eesti valitsuse salajase sidekeskuse juhi, Eesti Kodukaitse Piirivalve Sideteenistuse ülema Aadu Jõgiaasa tagasivaatega kahekümne aasta tagustele sündmustele.

Näitusel on välja pandud masinad, millega Eesti sidemeeskond blokeeris nõukogude soomukite sidet, vahendab Kanal2 „Suvereporter". Aadu Jõgiaasa sõnul töötati kahe masinaga - ühega otsiti sagedus üles ja teisega pandi segaja peale.

Võib-olla pääsesimegi 20 aastat tagasi verevalamiseta, et sõjamehed ei saanud komandöride käskudest aru?

Näitusel on väljas ka masinad, millega pidasid sidet Balti riikide peaministrid ning Boriss Jeltsin. Kui tollane Eesti peaminister Edgar Savisaar 19. augustil Soomest kaatriga Eestisse saabus, oli tema esimesi käike sidemasina juurde ja ta alustas sidepidamist Leedu peaministriga, rääkis Jõgiaas.

„See jutt oli minu jaoks kummaline," meenutas Jõgiaas. „Umbes „kuidas elu läheb?", „kuidas naine elab?" Kõigil kolmel peaministril Baltikumis olid kokku lepitud fraasid, salasõnad ja selle teksti sees anti teated edasi," jutustas sidemees.

Tagantjärele võib öelda, et Aadu Jõgiaas oli tollal Eesti üks tähtsamaid inimesi, kes allus otse peaministrile. „Isegi piirivalve ülem Andrus Öövel ei teadnud täpselt, mis ülesanded ma olen peaministri käest saanud."

Putši õnnestumise korral oleks Jõgiaas olnud ka üks jahitumaid inimesi.

„Ennast ma oli maha matnud küll juba," nentis Jõgiaas. „Kahekümnendal tegi meie raadioluure kindlaks, et valmistutakse suureks rünnakuks." Kell 10 õhtul pidi algama rünnak. Pärast teate saamist helistas Jõgiaas koju ja jättis perega hüvasti. „Ma ei öelnud neile traagilisi sõnu, aga nad tunnetasid, et asi on ikka tõsine."

Jõgiaas tunnistas, et eks vahel tuleb ikka küsida „kas me sellist Eestit tahtsimegi?", kuid lisas kohe, et paljud asjad on meil hästi läinud.

„Eestil on ikka vedanud paljude asjadega ja vabaduse tunne maksab kah."