Foto: Raigo Pajula
Eesti uudised
1. august 2011, 07:04

Tuhala nõiakaev läks keema (8)

"Nõiakaev läks ootamatult keema laupäeva õhtul umbes viie paiku," ütleb Tuhala Looduskeskuse juhataja Ants Talioja. "Viimati sai suvist keemist näha aastal 2004, kui laulupeo rongkäik paduvihmas toimus. Siis läks nõiakaev kah keset suve keema ja kees veel kahel korral."

Seekord tõstis paduvihm nõiakaevu veetaset ööpäeva jooksul meetri võrra. Seda, kui kaua kogu Eestis ja kaugemalgi tuntud haruldane loodusnähtus kesta võib, ei oska Talioja öelda. "Kui tuleb vihma juurde, keeb edasi, kui aga läheb kuivaks, rahuneb maha." Talioja on väga rahul, et nõiakaev ootamatult keema läks: "See aitab kaevu tuntusele kõvasti kaasa. Kui tähelepanu on üleval, siis on ka kergem seda loodusnähtust ja kogu karstiala kaitsta. Kaevanduslubade taotlused on praegu küll peatatud, kuid midagi lõplikku pole ju veel teada." "Me oleme kogunud 64 000 häält nõiakaevu ja Nabala karstiala kaitseks ja hääli on tulnud 109 riigist," kirjeldab Talioja looduskaitsjate võitluse haaret.

Talioja peab vajalikuks veel kord hajutada levinud eksiarvamust, nagu oleks Tuhala nõiakaevu puhul tegemist arteesiakaevuga: "Tuhala nõiakaev on ainulaadne karstiallikas, mida pole kunagi tarbekaevuks süvendatud. Kui suurvee ja suviste paduvihmade ajal täituvad maa-alused karstikoopad veega, lähebki nõiakaev keema. Ja suviti ei juhtu seda just igal aastal."