Kodu

Keldrid ootavad koristamist (1)

Ia Mihkels, 29. juuli 2011, 07:02
Ei mingit «keldrimaitset»: Igal suvel korralikult puhastatud ja hästi tuulutatud keldris võib hoida muudki söögikraami peale talvevarude - miski ei võta juurde käest ära lastud keldrile iseloomulikku kõrvalmaitset.  Henn soodla (pärnu postimees)
Ükskõik, kas tegu on eramu majaaluse keldri, elamust eraldi seisva maakeldri või paneelmaja keldriboksiga – et talvevarusid säilitada, tuleb kelder enne salvede-riiulite täitmist puhtaks küürida.

Vähemalt kord aastas vajab põhjalikku puhastust ka kõige korralikuma pererahva kelder. Kui suurpuhastust sel suvel veel ette pole võetud, on nüüd viimane aeg seda teha – puhastada ruum mullustest jääkidest, viia välja eelmisel talvel säilitatud porganditest jäänud vana liiv, puhastada kõik salved, kastid ja riiulid, et hallitus ega seened ruumis levima ja hoiule pandud toidukraami kahjustama ei pääseks.

Niiskus on ohtlik

Desinfitseerimiseks võib kauplustest küsida spetsiaalset keldri puhastamiseks mõeldud vahendit, kes aga keemiat kasutada ei taha ja kelle keldris hallitust või muid silmaga nähtavaid kahjustusi pole, võib kasutada söögisoodalahust või puistata pesuvette mõne tera kaaliumpermanganaati.

Järvamaal õuna- ja kartulikasvatusega tegeleva Rebase talu peremees Meelis Tiigemäe ütleb, et vanasti oli tavaks puhastada elamust eraldi olevaid maakeldreid enne uue saagi hoiustamist väävlisuitsuga ja käidi pärast põhjalikku tuulutamist üle lubja ja vaskvitrioli lahusega. Väävlisuitsu on võimalik teha tänapäevalgi, väävliküünlaid leiab aianduspoodidest, kuid seda tehes tuleb väga hoolega järgida ohutusnõudeid, et mitte oma tervist kahjustada.

Puhasta ka kasutuseta kelder

Nii mõneski vanemas eramus on majaalune kelder, mis vanaema-vanaisa ajal oli igal talvel hoidiseid ja juurvilja täis, jäänud kasutuseta – uus põlvkond toob kartuleid paari kilo kaupa poest, moose-kompotte ei vaaritata või hoitakse neid külmikus.

Puidu biokahjustuste ekspert Kalle Pilt on soovitanud aga ka kasutult seisva keldri aeg-ajalt üle vaadata – ruumis, kuhu ehk kogu aasta jooksul keegi sisse ei astu, võivad kergesti hakata arenema igasugused puitmajale kahjulikud organismid.

Pilt soovitab ka lihtsat võtet, kuidas kontrollida keldri niiskustaset, kui hügromeetrit pole käepärast. Selleks tuleb suruda põrandapinna vastu kümneks minutiks raskuse all ajalehepaber – kui paber selle ajaga niiskub, on niiskust ülemäära.

Metall ja plast puidu asemel

Kõik puitosad – hoidiseriiulid, õunakastid, kartulisalved jm – tuleb hoolikalt üle vaadata, et võimalikule hallitusele või seenhaigusele aegsasti jaole saada. Vanade puitkastide asemel, mida on raske päris puhtaks saada, võiks kasutusele võtta lihtsalt hooldatavad plastkastid.

Nii mõneski keldris võib olla otstarbekas vahetada ka vanad puitriiulid välja nüüdisaegsete metallriiulite vastu – neid on märksa lihtsam puhastada. Nii metallist kui ka puidust riiuleid on lihtne ehitada ehituspoodides saada olevaist valmisdetailidest. Mõelge läbi, kas teie keldris on otstarbekamad statsionaarsed riiulid, näiteks seinariiulid, või põrandale paigaldatavad, mille asukohta saab hõlpsalt muuta. Kindlasti tasub riiulit ehitades mõelda sellele, et riiulivahe kõrgus oleks võimalikult hõlpsasti muudetav.

Jahuta kelder maha

Rebase talu pererahvas soovitab mõelda ka keldri mahajahutamisele – sooja suvega on need ülemäära soojaks läinud, paljudes keldrites, millel suvi läbi tuulduda lasti, on temperatuur talvevarude säilitamiseks liialt kõrgele tõusnud. Seepärast oleks nüüd mõistlik päevaks keldriaknad ja -uksed sulgeda ning teha need lahti õhtul – siis pääseb jahe õhk keldrisse. Igal hommikul tuleks uksed-aknad taas päevasoojuse eest sulgeda.

Enne kartulite ja juurvilja keldrisse viimist soovitavad Piia ja Meelis Tiigemäe järele uurida, ega keldris ole end sisse seadnud närilised, ning vajadusel tõrjet teha.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee