Elu

Sinead O’Connor laulab Tallinnas Eesti vabaduse auks (18)

Katharina Toomemets, 26. juuli 2011, 07:04
LÕPUKS OMETI: Sindead O’Connor, kes pidi 1990. aastal esinema festivalil Rock Summer, mis toona poliitilistel põhjustel üldse ära jäeti, jõuab siia 21 aastat hiljem – 20. augustil tähistab Iiri laulja koos eestlastega 20 aasta möödumist Eesti iseseisvuse taastamisest.  Reuters/Scanpix
"Sinead O’Connor on sel aastal tuuril, näiteks astus ta juunikuus üles väga prestiižikal festivalil "Manchester Festival" ja sai sealt väga häid kriitilisi arvustusi," räägib augustikuise tähtsündmuse "Vabaduse laul" produtsent Helen Sildna, kuidas tuldi mõttele tuua selleks puhuks Eestisse esinema lauljatar Sinead O’Connor.

"Teisalt tundus, et Iiri muusika, just folgi külje pealt, ja kultuur on väga oluliselt mõjutanud ka Eesti kultuuriruumi. Seega hakkasime arutama, et oleks tore keegi Iirimaalt esinema tuua." Et 1990. aastal pidi O’Connor tulema Rock Summerile, mis aga poliitilise ebastabiilsuse tõttu ära jäi, siis tundus Sildna sõnul igati paslik teda nüüd kutsuda. "Kõik otsad viisid sobivalt kokku, me otsustasime asja ette võtta ja tegime tema management’ile pakkumise."

Jõuab kohale 21 aastat hiljem

Läbirääkimised võtsid muidugi päris palju aega. "Põhiolemuselt on ta selline artist, kes tahab väga täpselt teada, mis tüüpi üritusel ta üles astub. Agentuuri poolt tuli ka päris palju täpsustavaid küsimusi, et mis tüüpi üritusega tegemist on, missugune on publik ja kas seal on sees mingisugune poliitiline kaalutlus. Kui nad kogu info kätte said, otsustasid nad, et see on üritus, kus ta väga kindlasti kohal tahab olla," on Sildna õnnelik, et popikuulsus nüüd, 21 aastat hiljem Eestisse jõuab.

Kuidas võtsid staari esindajad aga vastu teate, et "Vabaduse laul" on tasuta ettevõtmine? Kas see ka raskusi valmistas? "Ei valmistanud. Aga see peab olema alguses väga konkreetselt informeeritud, et tegu on tasuta üritusega. Tavaliselt, kui öeldakse, et on tasuta üritus, siis artistid küsivadki, et kelle poolt see rahastatud on," teab Sildna. "Mure on siis, kui see on mingi poliitilise partei või konkreetselt mingi firma poolt rahastatud – mingeid promoüritusi artistid ei taha teha. Aga see on tõesti üleriiklik sündmus, mis tähistab rahvale olulist tähtpäeva riigi ajaloos."

Oodata on ka Kerli Kõivu

Kontsertpidustus "Vabaduse laul" korraldatakse 20. augustil Tallinna lauluväljakul kahe Eesti rahvale tähtsa sündmuse tähistamiseks – 20. augustil möödub 20 aastat Eesti iseseisvuse taastamisest ja Eesti pealinn Tallinn on tänavu Euroopa kultuuripealinn. "Vabaduse lauluga" tahetakse tänada riike, kes Eesti iseseisvumist kaks aastakümmet tagasi tunnustasid.

Eesti esinejatest esinevad kontserdil Justament, Riho Sibul, Mari Kalkun, Dagö, Vaiko Eplik, Jaak Johanson, Malcolm Lincoln, Iiris, Jarek Kasar ehk Chalice, Ewert & the Two Dragons.

Väliskülalistest tulevad peale Sinead O’Connori lavale saami revolutsionäär Mari Boine Norrast, Kimmo Pohjonen, kes sel korral võtab lisaks akordionile kaasa Soome profimaadlejad ja orkestri, ja lõunanaabrite rokk-bänd Brainstorm. Kodupublikut rõõmustama on oodata ka Kerli Kõiv.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee