Maailm

Endine KGB ohvitser Golovatov ajas Leedu ja Austria tõsiselt tülli (16)

Aadu Hiietamm, 20. juuli 2011 07:02
TAGAOTSITAV: Sajad leedukad avaldasid esmaspäeval Vilniuses Austria saatkonna juures protesti seoses Leedus tagaotsitavaks kuulutatud, 1991. aasta 13. jaanuari veresaunas süüdistatava endise KGB polkovniku Mihhail Golovatovi vabastamisega Viinis. Foto: afp/scanpix
Austria võimude samm vabastada Leedus tagaotsitavaks kuulutatud endine KGB ohvitser Mihhail Golovatov ajas leedulased marru.

Vilniuses toimus Austria saatkonna juures protestimeeleavaldus. Radikaalsemalt meelestatud leedulased nõuavad diplomaatiliste suhete katkestamist ja Austria kaupade boikoteerimist.

Austria võimud pidasid Salzburgi teel olnud Mihhail Golovatovi kinni Viinis Swechati lennujaamas 14. juulil kell 16.45. Alles järgmisel hommikul palusid Austria võimud Leedu prokuratuurilt täiendavat infot Golovatovi süüasja kohta. Leedu võimude kinnitusel sama päeva pärastlõunal edastati niisugune informatsioon nii elektronposti kui ka faksi teel. Ometi tuli 16. juuli varahommikul Austriast Leedu prokuratuuri ametlik teade, et andmete puudulikkuse tõttu Mihhail Golovatov vabastati ja tal lubati lennata Venemaale.

Vilniuses puhkes pahameeletorm

Austria võimude taoline samm põhjustas Leedus enneolematu pahameeletormi. Esmalt kutsuti Leedu suursaadik Austrias esmaspäeva hommikul kodumaale konsultatsioonidele. Seejärel käsutati Leedu välisministeeriumisse kohvile Austria ajutine asjur, kellele anti üle Leedu ametlik noot koos 1991. aasta veriseid jaanuarisündmusi kajastava ajalooraamatuga.

Vilniuses asuva Austria saatkonna juures käis meelt avaldamas mitusada inimest. Austria võimude otsuse, vabastada Mihhail Golovatov, mõistsid üksteise järel teravas toonis hukka Leedu president Dalia Grybauskaite, parlamendispiiker Irena Degutiene ja peaminister Andrius Kubilius.

Leedu seimi väliskomisjoni esimees Emanuelis Zingeris iseloomustas Austria sammu kui Leedule näkku sülitamist ning ähvardas Austriat diplomaatiliste suhete katkestamisega.

Politoloog Vladimiras Laucius kirjutas Leedu Delfis avaldatud kommentaaris: "Mäletate, kuidas endine Prantsuse suursaadik Londonis nimetas Iisraeli sitaseks väikeseks riigiks (shitty little country)? Need olid põlastusväärsed ja ebaõiglased sõnad. Kui aga täna keegi nimetaks Austriat, siis ei oleks see liialt põlastuväärne ja liialt ebaõiglane. Pärast seda sigadust oleks see küllaltki täpne."

Balti riigid solidaarsed

Kui Austria päevaleht Der Standard uuris Lauciuselt, miks ta nimetas Austriat sitaseks riigiks, vastas politoloog, et ta ei ole seda teinud. "Tegemist oli allegooriaga, mitte minu isikliku arvamusega," selgitas ta.

Laucius rõhutas oma kommentaaris, et Vene gaas võitis taas Euroopa Liidu moraali ning küsis retooriliselt: "Kas me sellisesse Euroopasse tahtsimegi? Kas me sellises Euroopas oleme rahul ja õnnelikud?"

Leedu poliitikud usuvad, et Austria võimud vabastasid Mihhail Golovatovi pärast Venemaa poolset surveavaldust ning tegu oli poliitiliselt motiveeritud otsusega. Viinis vastatakse niisugustele kahtlustustele õlakehitusega ja rõhutatakse, et vabastamine toimus ainult juriidilistel põhjustel. Täpsemalt, Leedult küsiti täiendavat infot, kuid seda ei saadud. Leedu võime niisugune selgitus ei rahulda, sest nende kinnitusel kõik vajalikud dokumendid edastati.

Austria päevaleht Die Presse väitis eile, et Mihhail Golovatov oli pärast tagaotsitavaks kuulutamist käinud koguni kaheksa korda ilma igasuguste probleemideta kolmes Euroopa Liidu liikmesriigis – Küprosel, Soomes ja Tšehhis.

Leedu välisminister Audronius Ažubalis rõhutas esmaspäeva õhtul, et Balti riikide elanikud on šokeeritud Austria kohesest otsusest vabastada Viinis kinni peetud endine KGB ohvitser Mihhail Golovatov, keda Leedu prokuratuur peab vastutavaks 13. jaanuaril 1991. aastal Vilniuse teletorni juures toimunud veriste sündmuste eest.

Sõnadest mindi eile ka tegudele. Nii Riias kui ka Tallinnas kutsuti Austria suursaadik selgituste saamiseks välisministeeriumisse. Eesti, Läti ja Leedu välisminister, Urmas Paet, Girts Valdis Kristovskis ja Audronius Ažubalis, saatsid eile ühiselt allkirjastatud kirja Euroopa Komisjonile ja oma kolleegidele Euroopa Liidus.

Leedukad nõuavad Austria kaupadele boikotti

"Otsus Golovatov vabaks lasta vähendas Euroopa Liidu liikmesriikide vahelist õiguskoostööd kriminaalasjades, samuti Euroopa solidaarsusprintsiipi," teatasid Balti riikide välisministrid ühisavalduses.

Vene suursaadik Austrias Sergei Netšajev seevastu süüdistas Leedut ja koos sellega kaudselt ka teisi Balti riike poliitilise tolmu üles keerutamises. Tema sõnul ei ole Mihhail Golovatov teinud midagi halba ega tapnud ainsatki inimest.

Golovatovi kaitsele viskusid ka tema kunagised kolleegid eriüksusest Alfa. Nad väitsid, et Alfa ei kasutanud Vilniuse teletorni juures lahingkuule ning inimeste hukkumise taga olevat hoopis teletorni naabermajade katuselt tule avanud Leedu "võitlejad".

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee