Küberteadlane Enn Tõugu arvab, et arvutite mässu talitsemiseks piisab, kui lõigata ära mõni elutähtis ressurss. Praegu on see energia. Sisuliselt tuleks ainult stepsel seinakontaktist välja tõmmata ja mäss või ülemvõimu probleem oleks hetkega lahendatud.

Raha eksisteerib täna suures osas bittides ja baitides. Kui sularahaautomaadid ja kaarditerminalid ühel hetkel lakkavad töötamast, tekib kohe paanika ja likviidsuskriis.

Andmekaitse on Tõugu kinnitusel üldse iganenud ideoloogia. «Kaitsta ei tule andmeid, vaid infot ennast. Andmed on pelgalt infokandjad, millest mõni saab aru ja teine mitte. Oleneb krüpteerimise keerukusest. Küberkaitse just nende probleemidega praegu tegelebki. Kurikaelu on raske püüda, sest andmed on hästi kaitstud ja internetis käimine anonüümne. IP-aadresse ei taheta inimestega siduda, ehkki autoregistris on auto inimesega seotud. Internetis toimuv on praegu piltlikult öeldes samasugune anarhia, nagu sõidaks meil tänavatel ilma numbriteta autod.»

Teine võtmesõna on info. Me guugeldame iga päev eri asju, mida me tegelikult teame. Siit on ainult sammuke veel täieliku sõltuvuseni. «Varsti on kardetavasti tõesti nii, et arvuti on, elekter on, aga internetti ja Google’it pole ja on samamoodi kaputt,» tähendab Tõugu.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis