Microsoft Eesti tehnoloogiakonsultant Rasmus Reimo tähendab sõnapaari "arvutite mäss" kuuldes, et siinkohal peab täpselt selgitama, mida mässust kõneldes silmas peame.

"Kas mäss on see, et me ei saa mõne oma harjumuspärase eseme, näiteks mobiiltelefoniga teha ühel päeval enam seda, mida tahame? Või on mäss hoopis see, et tehisintellekt, mis on n korda targem kui inimene, hakkab meid teadlikult hävitama?" Esimene stsenaarium on Reimo kinnitusel täiesti reaalne, kuigi sel juhul seisab mässu taga ikkagi mõni inimestest koosnev huvirühm. Teine kuulub esialgu vaid ulmefilmide kilda.

Reimo sõnul takistab täiusliku tehisintellekti loomist siiski eelkõige see, et kõik arendavad kitsalt oma valdkonda. "Hästi lihtsustatud näite varal suudavad kusagil tehases robotid neile antud voli piires otsustada, kas mõni detail sobib või ei sobi toodetavasse tervikusse. See on üsna tehisintellekti moodi – analüüsida ja võtta ise otsus vastu. Kuid nad teevad seda ette antud parameetrites."

Personaalassistentide prototüüpe on valmistatud. Need suudavad omanikega vestlusi pidada, saadud infot analüüsida ning otsuseid vastu võtta. "Ma ei tea, milline on täna nende toimimiseks vajalik arvutusvõimsus, kuid arvestades tehnika arengut, julgen öelda, et lähitulevikus on need kindlasti võimalikud."

Samuti tegelevad Reimo kinnitusel kõik vahemälud (kus püütakse kiirendada mingisuguse informatsiooni etteandmist) juba paarkümmend viimast aastat mingite algoritmide põhjal otsustamisega, milliseid andmeid kogu aeg üleval peaks hoidma (nii-öelda ennetama järgmist esitatavat küsimust). "Meditsiinis ja infotehnoloogias ning mujal luuakse superlahendusi, kuid need on üksteisest väga erinevad valdkonnad, ei jõua veel omavahel kokku. Täna. Homme võib olla teisiti, kuna tehisintellekti ilminguid leidub."

Praegu oskavad robotid ja arvutid teha seda, mida inimesed neile õpetavad.

Reimo nendib, et emotsioone siiski ühelgi tehisintellekti tunnustega masinal ei ole. "Masinale on kõik kas 0 või 1. Temale ei ole 0,5 seal vahel ja kunagi ei saa ka olema. Neil on must-valge mõtlemine, kui kasutada levinud võrdlust inimestemaailmast. Halle toone võib ka olla, aga sel juhul on need kõik arvuti mõtlemisse inimene programmeerinud. Pigem võib sümbioos tekkida tõesti meditsiinivaldkonnas, kui tulevikus inimese sisse kõrgtehnoloogiat paigutatakse. Ühelt poolt on ta edasi emotsionaalne inimene, teisalt justkui surematu masin."

Niikaua kui mõni superarvuti ei hakka looma inimesest sõltumatult uut koodi, on kogu infotehnoloogiaprotsess inimese kontrolli all. "Ma ei pea vähemalt lähitulevikus reaalseks superintellekti teket, kes inimkonna üle võimust võtaks."

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis