Eesti uudised

Jätan endast eestlastele mälestuseks banaanijäätise (14)

Katrin Rohtla, 7. juuli 2011, 06:58
NIMELINE ISTEPINK: Istepingi eest, mille Tartu linn Evald Roomale 100. sünnipäevaks kinkis, on ta ülimalt tänulik ning lubab kingitust vastavalt ilmale ja tervisele tihti kasutada.  Aldo Luud
Eesti jäätisetööstuse rajajal, eile 100. sünnipäeva tähistanud Evald Roomal on südames veel üks täitumata unistus – maitsev banaanijäätis eesti rahvale. Andunud jäätiseaustajatest sõbrad nõuavad aga Tartu linnalt Evald Rooma jäätisekohvikut.

Sünnipäeva hommikul istub Evald Rooma, jäätiseaustajatele tuntud kui Eskimo-onu, oma maja ees trepile kinnitatud pingil, mille Tartu linnavalitsus auväärsele kodanikule tähtsa päeva puhul kinkis.

Pintsak seljas, aumärk kaelas ja esimesed roosiõied peos, ootab Rooma juba pool tundi enne õiget aega linnaisasid ja -emasid õnnitlusaudientsile.

100 aastat elanud noorhärra

"Olete kutsutud külaline, klaasi šampust ikka joome!" võtab eakas mees reipalt vastu esimesi õnnitlusi, ise rõõmsalt lilledega lehvitades.

Pingi üle on Roomal silmanähtavalt hea meel. "See kulub sellistes aastates vanamehele väga hästi ära. Tuled välja ja võtad istet," selgitab ta ja avaldab siiski pisukest muret vandaalide pärast.

Prooviistumine tõestab Rooma sõnul, et kingitud pink on just tema mõõtude järgi tehtud ja väärikas.

Korrusmajast väljub vanem mees ja avaldab pidulistele tõe Rooma kohta. "Ma kutsun teda noorhärraks (viipab Evald Rooma poole). Tema kutsub mind vanahärraks," selgitab mees, et nende vanusevahe on 30 aastat, aga väärikas jäätiseonu teeb oma aktiivse eluga paljudele silmad ette.

Teavad teisedki sõbrad rääkida, et vanusest hoolimata on Evaldis veel küllalt tahet ringi käia ja inimestega suhelda. Ilmeka näitena võib tuua viimase jaanipäeva, mille Evald Rooma veetis saunamõnusid nautides ja viheldes.

"Tüüpiline Evald!" hõikab keegi naine seltskonnast.

Juubelitervitus Vikerraadios on kõlanud, ja juba lendab kork esimeselt vahuveinipudelilt.

"Muusika on mul kogu aeg seltsiline olnud," kinnitab Rooma (tõestades seda hiljem ka kõlava ja selge lauluhäälega).

Kommikarbid, lillekimbud, sussid, sokid, aukirjad, värsked kirsimarjad, presidendi õnnitlused, eskimojäätis – need on vaid mõned Evald Rooma sünnipäevakingid.

Säravate silmadega tähtpäevalise võtab esimest korda härdaks see, kui Balbiino jäätisefirma talle jäätiseisa karika annab.

Uus jäätis ja Eskimo-onu kohvik

"Sinu panus sellesse tööstusharusse on hindamatu!" kõlavad sõnad, mis jäätiseonu silma pisara toovad.

End kogunud, avaldab Rooma oma suure soovi. Nimelt tahaks ta veel nüüd kõrges eas ühe suure teoga hakkama saada ja eestlastele banaanijäätise kinkida.

"Jäägu see mälestuseks teile," vaatab Rooma külalisi südamliku pilguga.

Balbiino esindajatel ei jäägi muud üle kui nõustuda – teeme ära!

Piduliste soovid on aga märksa nõudlikumad: välja hõigatakse ka munajäätis, mis omal ajal justkui Eskimo firmamärk oli.

"Linnavalitsus võiks avada Evald Rooma jäätisekohviku Tartus! Vähe on sellest pingist. Nii galantset härrat on meil Eestis haruharva näha," torkab juubilari naabriproua.

"Mõte pole paha," nõustub tähtpäevaline ja meenutab, et temagi jäätiseunistused said alguse kohvikust – kunagisest Wernerist, kus ta koolipoisina jäätist mekkimas käis.

"Teie jäätis on ikka maailma parim!" kiidavad külalised Eskimo-onu.

"Ma olen üldiselt maias mees olnud terve eluaeg, napsumees keskpärane, aga seltskonnas üks väike konjak või šampus on tere tulemast," tunneb Rooma oma pikast elust ainult rõõmu. Kõrge ea saladus on Eskimo-onu sõnul lihtne: hästi palju tööd teha!

Ja vaatamata rasketele aegadele on temas reipust ja lootust, et ehk annab taevaisa talle veel mõne hea aasta.

Samal teemal

13. juuni 2012, 14:52
100-aastane Eskimo-onu jagab vanaks elamise nippe

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee