Eesti uudised

Jaanus Rahumägi: Eesti riigil oleks presidendina odavam pidada Tarandit (65)

Eiris Teeveere, 27. juuni 2011 06:59
Indrek Tarand
Mis oleks, kui Indrek Tarand tõesti valitaks presidendiks? Mis saaks Ilvestest ja Ärma talust ning mida peab hakkama maksumaksja uue presidendi kuludest omast taskust kinni maksma?

Toomas Hendrik Ilvese esimene ametiaeg lõpeb augustis. 30. augustil koguneb riigikogu esimesele hääletusvoorule, kus valida tuleb koalitsiooni välja pakutud Toomas Hendrik Ilvese ja Keskerakonna kandidaadi Indrek Tarandi vahel. Kuigi koalitsioonipartnerid on lubanud toetada Ilvese jätkamist, spekuleeritakse siiski, et salajasel hääletusel on suur tõenäosus vajalikud hääled kokku saada ka Tarandil. Mida tooks kaasa riigipea vahetumine?

200 000kroonine kulu. Vastavalt presidendi ametihüvede seadusele hüvitatakse ametist lahkunud presidendile või tema lesele elamu korrashoiuga seotud kulud mõistlikkuse piirides. Mida tähendab mõistlik, seadus ei täpsusta. Kas Ilvese ametiaja lõppedes peetakse mõistlikuks ka Ärma talu ligi miljonikrooniseid väljaminekuid?

"Ametist lahkunud riigipea hüvitise, sealhulgas personali, turvalisuse, elu- ja tööruumide kasutamise küsimused on sätestatud seadustega," ütleb presidendi pressinõunik Toomas Sildam, kelle sõnul lahendatakse tehnilised detailid osapoolte vahel kehtivate seaduste raamides. Kuhu Ilvesed pärast ametiaja lõppu kolida kavatsevad, pole Sildami sõnul samuti selge. Ta nendib, et tegelikult pole selle peale veel mõeldudki ja presidendipaar langetab oma eraeluotsused alles pärast presidendi ametiaja lõppu.

180ruutmeetrine korter

Kui Ilvestel on 82 hektaril laiuv talu, on Tarandil Tallinnas Toompuiesteel 180ruutmeetrine korter, millel on 450 000kroonine (28 761 eurot) hüpoteek. Indrek Tarandi naise Kadi nimel kinnistusraamatu andmetel kinnisvara pole. Suvekodugi, kus perekond oma kolme lapsega puhata armastab, kuulub Andres Tarandile.

Ilvese presidendiks saamisel ei tohtinud turvakaalutlustel Ärma turismitaluna jätkata, nagu oli esialgu kavas. 2010. aasta Ärma kuluaruandest selgub, et valveteenusele kulus talus 127 084 krooni. Kantselei teatel tõstis kõikide kulude summat ka see, et peale presidendipere viibisid talus ka politsei- ja piirivalveameti töötajad, kes tagavad elukoha turvalisuse.

"Eesti riigile oleks oluliselt odavam muidugi presidendina Tarandit pidada," vastab pikalt turvavaldkonnas tegutsenud Rahumägi küsimusele, kuidas lahendataks küsimus Tarandi kortermajas. Ta nendib, et tegelikult täna presidendi elu ja turvalisust keegi ei ohusta. "Me elame Eestis üpris turvaliselt ja presidendi kaitse on põhimõtteliselt riigi väärikuse kaitse tagamine, mitte mingi reaalse ohu eest kaitsmine."

Rahumäe kinnitusel ei olene kaitse presidendi isiksusest, vaid on politsei protokolliline ja traditsiooniline tegevus. "Kuivõrd ainult sellises mõttes, et kui president käitub ekstravagantselt ja presidendi traditsioonilistesse raamidesse mitte mahtuvalt, siis võivad kaitses olla sellised ekstravagantsused, aga see on pigem spekulatsioon."

Ilves maksab jätkuvalt Ärmal peatumise eest renti

Ärma talus pidi enne Toomas Hendrik Ilvese presidendiks saamist alustama tööd Ärma pargi külalismaja. Kui esialgu otsiti võimalust talu presidendiametiga siduda, siis üsna pea otsustati, et turvakaalutlustel Ilvese ametiajal seal turismitalu avada ei tohi. Kuna külalismaja ehituseks ja turismi arenduseks võeti pangast kolme miljoni kroonine laen, mis vajab tagasimaksmist, otsustati, et OÜ Ärmamaa jätkab tegevust ja Ilvese presidentuuri lõppemiseni on külalismajal ainult üks klient – Toomas Hendrik Ilves, kes tasub üüri isiklikust palgast. Rentimise üksikasjad, kaasa arvatud see, kui palju president Ärmal elamise eest oma abikaasale maksab, on riigipea pressinõuniku Toomas Sildami sõnul perekond Ilvese eraelu puudutav ning kantselei seda ei kommenteeri. 2007. aasta Kroonika andmetel maksis kogu Ärma kompleksi ööpäevaks üürimine 25 900 krooni.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee