Eesti uudised

Vargad viisid Juri Lotmani hauaplatsilt risti (11)

Arvo Uustalu, 22. juuni 2011, 07:02
RISTITA: Eilseks oli Zara Mintsi kalmu ristialus oma kohale tagasi tõstetud.  Arvo Uustalu
"Väga ebameeldiv lugu. Elame ühiskonnas, kus haudasid saab mõnitada," tõdeb Mihhail Lotman vanemate haualt varastatud ristist kuuldes.

Möödunud nädalavahetusel varastati Tartu Raadi kalmistult semiootikaprofessori Juri Lotmani ja tema abikaasa Zara Mintsi hauaplatsile 20 aastat tagasi paigaldatud pronksist rist.

Vargad nägid ränka vaeva

Tartu kalmistute juhataja Aime Pärna on juhtunu pärast nukker. "Ega see esimene kord ole, mil linna kalmistutelt on riste varastatud ja vanametalli on läinud isegi tavalised raudristid. Aga et varastati rist ühe 20. sajandi Eesti kuulsaima inimese hauaplatsilt, see teeb meele mõruks," ohkab Pärna.

Et risti kätte saada, selleks pidid vargad ränka vaeva nägema. "Risti äraviimiseks pidid nad kõigepealt jämedatest kinnituspoltidest jagu saama. Ümber on lükatud ka punasest kivist massiivne risti alus. Teisipäeval panime samba tagasi, aga millal rist paika saab, ei tea," räägib Pärna.

Juri Lotmani kolleeg professor Ljubov Kisseljova tõdeb, et rist varastati tõenäoliselt laupäeva öösel.

"Ise käisin Juri Lotmani ja Zara Mintsi haual nädal tagasi, aga mitmed inimesed on kinnitanud, et rist oli alles veel ka eelmise nädala keskel. Et kivi on ümber lükatud ja rist ära viidud, avastas minu sõbranna pühapäeva õhtul. Aga see ei ole kahjuks esimene kord. 2007. aastal varastati Lotmani hauakivilt pronksist loorberipärg, mille me hiljem taastasime. Tuntud inimeste haudadelt on pronksdetaile veelgi varastatud. Näiteks ülikooli kirurgiaprofessori Maria Protassova-Moieri haualt Kristuse kuju ning kuulsa vene kirjaniku ja ajaloolase Nikolai Mihhailovitš Karamzini poja kalmult pronksrist," nendib ta.

Kisseljova ei usu siiski, et risti vargusega said hakkama kodutud. "Neid pidi olema mitu tugevat meest ja neil pidid abiks olema veel ka tööriistad," arvab Kisseljova.

Mihhail Lotman tõdeb musta irooniaga, et vargad said petta. "Ema kalmurist oli küll pronksist, kuid seest tühi. Metallina ei saa selle eest palju. Kuid tegemist on üsna kuulsa skulptori Stanislav Netšvolodovi tööga, kes on teinud ka isa bareljeefi ülikooli Lossi tänava õppehoones. Metallitükk ei maksa kunstiteosega võrreldes midagi."

Zara Mintsi ja Juri Lotmani ühise kalmuansambli pronksristil on graveeringud Dante "Jumaliku komöödia" ainetel – hinge rändamisest taeva ja armastuse poole.

"Need inimesed, kes surnuaialt varastavad, ei hooli paraku ei Dantest ega Lotmanist ja ainus semiootika on siin rahasemiootika," ohkab Kisseljova.

Politsei palub neil, kes 18. ja 19. juunil Raadi kalmistul kahtlasi inimesi nägid, võtta ühendust lühinumbril 110.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee