Õhtulehe video!

Haiti rusudest päästetud eestlane: "Elu tuleb nautida, sellisena nagu see on!" (6)

Viljar Voog 16. juuni 2011 18:20
Tarmo Jõeveer oli 2010. aasta jaanuaris Haiti maavärina järgselt ööpäeva rusudes lõksus. Peaaegu poolteist aastat hiljem tunnistab mees, et ta mõtleb toonastele sündmustele iga päev. Nüüd said mehe emotsioonid kaante vahele.

„Ei lähe mööda päevagi, kui ma ei mõtle sellele, mis seal toimus," räägib Jõeveer. Oma emotsioone rusude all lõksus olles mäletab mees väga täpselt: „Esimene emotsioon oligi hirm, et on kõik läbi!" Hirmu pidi ta aga kiiresti maha suruma, sest kogu mõttetegevus ja energia kulus ellujäämisele.

Jõeveer kirjutas oma viiest ja poolest Haitil veedetud aastast kokku raamatu „Minu Haiti". Raamatu kirjutamine aitas Jõeveerel emotsioone ja mõtteid korrastada: „See aitas mind väga palju. Just see sündmuste paberile panemine." Ühtlasi oli kirjutamine üks osa tema psühholoogilisest nõustamisest vahetult pärast traumat.

Praegu töötab Jõeveer ÜRO heaks New Yorkis kontoritööl. Haitile lastaks ta tagasi vaid siis, kui ta seda ise väga nõuaks, kuid meest sinna ei tõmba. Kui seal asjad maha rahunevad ning riik tagasi normaalsusesse jõuab, loodab mees, et ka eestlased selle Kariibi mere saare avastavad.

Tänasel raamatuesitlusel kommenteeris turva- ja julgeolekuekspert Jõeveer ka Liibanonis röövitud ratturite saatust. Mees usub, et mehed on elus ja tulevad sealt ka elusalt välja. Röövitute lähedastele ütles Jõeveer, et usku ei tohi kunagi kaotada.