Eesti uudised

Keskerakonna valimislehe tegija süüdistab Priit Toobalit palga maksmata jätmises (22)

Andres Põld, 6. juuni 2011 07:00
POLE VÕLGU: Priit Toobal (vasakul) kinnitab, et mingit võlgnevust keskerakonnal Jüri Kuke (paremal) ees pole. Foto: Fotomontaaž (Mati Hiis, Elmo Riig/Sakala)
"Keskerakond lubas aidata ja kaitsta lihtsaid inimesi. Lubadused olid ilusad, aga Keskerakonna liikme ja palgatöötajana kogesin paraku ühte – Keskerakond, või vähemalt osa selle juhtkonnast, ei hooli isegi oma inimestest, rääkimata siis veel kogu Eesti rahvast," nendib riigikogu valimiskampaania ajal partei ajalehte Kesk-Eesti Postipoiss toimetanud Jüri Kukk.

Kunagi Viljandi maakonna ajalehes Sakala töötanud Kukk süüdistab teda palganud Keskerakonna toonast peasekretäri, nüüdset riigikogu liiget Priit Toobalit palga maksmata jätmises. "Lepingu järgi on mul saada märtsi töötasu 9500 krooni pluss puhkusekompensatsioon poole aasta ehk 14 päeva eest," kinnitab Kukk.

Eelmise aasta oktoobris sõlmis Kukk Toobaliga töölepingu, mille järgi sai ta Viljandimaa piirkonna referendiks, kelle tööülesanne oli valimislehe väljaandmine. Leping pidi lõppema tänavu 31. märtsil. Algselt plaanitud kuue Kesk-Eesti Postipoisi asemel andis erakond välja vaid kolm ajalehenumbrit.

"Põhjusi selleks oli mitu, sealhulgas ilmselt ka Keskerakonna napid rahastamisvõimalused," räägib Kukk. "Ma saan muidugi aru, et Keskerakonnal oli rahaprobleeme – olid ju seljataga lühikeste vahedega Euroopa Parlamendi ja omavalitsuste valimised. Paraku nappis parteil võimalusi ka palgatöötajatele töötasu maksmiseks."

Kuke kinnitusel hilineti möödunud aasta viimastel kuudel palga maksmisega 7–10 päeva. "Kusjuures mind isegi ei hoiatatud, et selline hilinemine võib tulla. Ilmselt leiti, et mul polegi vaja seda teada. See pani minusuguse pikka aega tööta ja selleks ajaks ka säästudeta inimese raskesse seisu – sageli tuli (ja tuleb praegugi) elada lausa kartulist ja leivakäärust," nendib Kukk.

Aasta lõpul lubanud toonane riigikogu liige Jaak Aab Kukele isiklikult, et uuel aastal luuakse palgafond, millest raha muude kulude tarvis ei võeta. "Esialgu nii see ka läks, palga sain jaanuaris ja veebruaris õigel ajal kätte. Märtsis aga väljus kõik täielikult kontrolli alt. Lepingu järgi pidi minu veebruari töötasu välja makstama hiljemalt 10. kuupäevaks ja kui seda ei juhtunud, hakkasin asja uurima," kirjeldab Kukk.

Seejärel sai ta ühelt Keskerakonna juhtivtegelaselt Kalev Kallolt elektronkirja, milles Kallo Kuke kinnitusel teatas, et palgafond oli küll olemas, aga peasekretär Priit Toobal suunas selle valimiskulude katteks. Töötasu lubati välja maksta tagastatavast valimiskautsjoni rahast või riigi makstavast parlamendierakondade toetustest.

"Veebruari töötasu maksti välja alles 7. aprillil. Minu tööleping Keskerakonnaga lõppes 31. märtsil, kuid lõpparvet märtsi töötasu ja puhkusekompensatsiooniga pole ma siiani saanud," väidab Kukk. Lepingu järgi on tal saada märtsi töötasu 9500 krooni pluss puhkusekompensatsioon poole aasta ehk 14 päeva eest. "Selle väljamaksmise ümber käib hämamine, nagu see Keskerakonna puhul tundub kombeks olevat," ütleb Kukk. "Priit Toobal väidab, et kõik on välja makstud, kuid minu töövaidluskomisjonile esitatud pangakonto väljavõte ütleb muud."

Praegu ei saa Kukk ennast ka töötukassas arvele võtta, sest töölepingu ülesütlemine on lõpule viimata. Samuti on maksmata paljud arved. Kukk andis asja töövaidluskomisjoni, istung tema asjas tuleb Viljandi maavalitsuses 20. juunil.

Kuke sõnul pole tema ja Keskerakonna vahelise palgakonflikti puhul tegu tavalise töövõtja ja tööandja omavahelise probleemi, vaid laiema ja põhimõttelise konfliktiga. "Keskerakond lubas aidata ja kaitsta lihtsaid inimesi. Lubadused olid ilusad, aga Keskerakonna liikme ja palgatöötajana kogesin paraku ühte – Keskerakond, või vähemalt osa selle juhtkonnast, ei hooli isegi oma inimestest, rääkimata siis veel kogu Eesti rahvast," nendib Kukk.

Kuigi Kukk tunnistab, et talle meeldis teiste keskerakondlastega koos töötada, plaanib ta parteist lahkuda. "Minu lahkumise põhjus pole kahtlemata ideoloogiline, keskpartei seisukohad ja põhimõtted on ja jäävad mulle ka edaspidi südamelähedaseks," lausub Kukk. "Minu erakonnast lahkumise põhjus on vastuolud mõne juhtkonna liikme, täpsemalt tema sõnade ja tegude olulise lahkumineku vahel, mis pani mind protesteerima. Keskerakonnas tundub paraku valitsevat põhimõte: lõuad pidada ja edasi teenida!"

Toobal: me maksime talle veel peale!

Praegu riigikogu liikmena töötav Toobal kinnitab, et mingit võlgnevust erakonnal Kuke ees pole.

"Meie andmed näitavad, et me oleme talle raha üle kandnud, sellise vastuse edastame ka töövaidluskomisjonile, eks siis ole näha, kellel õigus," lausub Toobal.

Toobali sõnul maksis erakond Kukele veel pealegi. "Näiteks oli ta ajalehe tegemise ajal kaks nädalat kadunud, enda väitel Riias, kuid Tarvastu, kust ta pärit on, elanikud nägid teda kodupaigas," räägib Toobal. "Selle kahe nädala eest aga maksime talle palka edasi."

Toobal juhib tähelepanu ka asjaolule, et kuigi valimised lõppesid 6. märtsil, kestis Kuke tööleping 31. märtsini ehk sisuliselt maksis partei talle palka ka kolm nädalat pärast valimiste lõppu.

"Üldiselt pean tunnistama, et astusin Kuke palkamisel ämbrisse," märgib Toobal. "Teadsin, et ta töötas kunagi ajalehes Sakala, nüüd ma mõistan, miks ta Sakalast lahti lasti."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee