Maailm

Tapjabakter ei taltu (21)

Tõnis Erilaid, 6. juuni 2011 07:00
TERVENEMINE ON VAEVALINE: Tapjabakteriga nakatunu lebab haigevoodis Hamburg-Eppendorgi ülikooli kliinikumis. Foto: Reuters/Scanpix
Eile hoiatasid Suurbritannia valitsuse julgeolekunõustajad kauplusi, et terrorirühmitused võivad sokutada toidukaupadesse baktereid või koguni neid mürgitada. Hoiatus järgnes ühe Berliini kliiniku peahügieeniarsti Klaus-Dieter Zastrow teatele, et praegu haigestumisi ja surma külvavat tapjabakterit võib olla tahtlikult levitatud.

"Võimalik, et on inimesi, kelle hullunud aju on viinud ta mõttele inimesi tappa ja kõhulahtisuse all kannatama panna. Me ei saa seda uurimissuunda välistada," kinnitas Zastrow. Suur-britannia julgeolekutöötajate kinnitusel on Afganistanis leitud dokumente, mis viitavad al Qaeda huvile bioterrorismi vastu.

Uurijad on küll tuvastanud paarkümmend inimest tapnud ja üle 1800 tõvevoodisse viinud bakteri hübriidvormi, kuid pole siiani suutnud selgitada, kuidas see haigestunuteni on jõudnud.

Samal teemal

Bakterit leiab liharoogadest?

Algne kinnitus, et inimesed haigestusid pärast Hispaaniast imporditud kurkidest valmistatud salati söömist, ei pea paika. Samuti lükati ümber teade, et epideemia põhjustas üks või kaks Lübecki restorani – kuigi neis einestanud 17 inimest haigestus tõepoolest. Pärast seda on oletatud, et 1. mail alanud haiguspuhang pärineb Hamburgist, kus sel ajal peeti sadade tuhandete inimeste osavõtul sadamafestivali.

Ja seejärel kinnitati, et tapjabakter on inimesteni jõudnud hoopiski mitte köögiviljadest, vaid halvasti küpsetatud või koguni toorest lihast, mis on mõne toidu koostises. E.coli on ju bakter, mida tavaliselt leitakse veise soolestikust ja enamasti on see täiesti ohutu. Mõni inimene võib halvasti valmistatud toitu süües kannatada oksendamise, palaviku, kõhulahtisuse vms all, kuid tavajuhul terveneb ta paari päevaga.

Praeguse hübriidse bakteri puhul nõuab haigestunu tervenemine kümme päeva ja rohkemgi. Mõnel juhul toob haigestumine kaasa kaugeleulatuvad närvi- ja neerukahjustused ning surma. Kusjuures hukkunute hulgas on ülekaalus täies elujõus inimesed, mitte lapsed ega vanurid.

Sakslasi manitseti köögiviljast hoiduma

Sakslasi on palutud hoiduda toore köögivilja söömisest, pärinegu see siis kust tahes. Niipea, kui teade avalikustati, protestis Euroopa Liidu juhtlabor Roomas, et ükski test pole senimaani kinnitanud, et haiguspuhangu on põhjustanud just nimelt köögiviljad.

BBC vahendab Maailma Terviseorganisatsiooni teadet, et viimastel päevadel on haigestunud väljaspool Saksamaad 12 riigis 103 inimest. Tõsi, peale ühe on nad kõik äsja käinud Põhja-Saksamaal. Ameerika Ühendriikide kaitseministeeriumi teatel on tapjabakter ilmselt põhjustanud kahe nende Saksamaal baseeruva sõduri haigestumise.

"Paanikaks pole mingit põhjust, haigus on hakanud taanduma," kinnitas eelmise nädala lõpul Saksamaa nefroloogiaühingu juht Reinhard Bunkhorst, kuid lisas kohe: "arstide meelest on veel liiga vara kinnitada, et haigestumiste lõppemine on silmapiiril."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee