Eesti uudised

Kiirgav telefon: kuidas end kaitsta? (9)

Eiris Teeveere, 4. juuni 2011, 09:00
AINUS KAITSE? – Emeriitprofessor Hiie Hinrikuse sõnul ei kaitse mobiiltelefoni kahjuliku kiirguse eest miski peale maandatud metallvõrgu pea ümber. Foto: Teet Malsroos
Teadlaste ja maailma terviseorganisatsioon hoiatab, et mobiiltelefon võib vähki tekitada, kui seda sageli kasutatakse ja pikalt lobisetakse. Õhtuleht uuris, kuidas saaks vajalikud kõned peetud nii, et tervis kõige vähem kannataks.

"Mobiili kahjulike mõjude eest ei saagi ennast kuidagi kaitsta," kinnitas aga Tallinna tehnikaülikooli biomeditsiini instituudi juhtivteadur, emeriitprofessor Hiie Hinrikus kindlalt. "Või – tuleb maandatud metallvõrk pähe panna."

Kiip neutraliseerib telefoni kahjuliku mõju?

EMT, kes ohuallikat turustab, soovitab telefone mõistlikult kasutada. "See ei tee kurja isegi siis, kui teadlaste edasiste uuringute käigus peaks selguma, et mobiiltelefonid siiski ei ole tervisele kahjulikud. Soovitada võib ka käed-vabad-seadmeid ja väiksema SARiga (näitaja, mis iseloomustab mobiili maksimaalset võimalikku kiirgust) telefone," räägib firma avalike suhte juht Kaja Sepp.

Paraku peab potentsiaalne mobiiltelefoni ostja toda SARi internetist uurima. Telefonile seda ei märgita. Poes antakse ostjale telefon koos passiga, kuhu SAR märgitud, kinnises karbis.

Eesti leiutaja Valeri Aljas on välja mõelnud Micro-Fa kiibi, mis kinnitatakse telefoni sisemusse. See pidavat neutraliseerima telefoni kahjulikku mõju organismile.

Tänaseks on äri lõpetatud. Suurt huvi eestlastes kiip aga tekitanud pole ning müüginumbridki on tagasihoidlikud. Hetkel on võimalik kiipi osta näiteks Tervislik.ee veebipoest, kus selle eest tuleb välja käia 25 eurot. Veebipoe sõnul aga müük ei edene ning nemad on müünud ainult kaks kiipi.

Aljase kiipe võib, aga ei pruugi uskuda.

Nii tuleb ikkagi leida muid mooduseid, kuidas end kiirguse eest vähemalt osaliseltki kaitsta.

Kuidas kaitsta mobiili ohtlike mõjude eest?

Räägi mobiiliga nii vähe kui võimalik. Teadlaste sõnul ei tohiks päevas üle 15 minuti telefoniga rääkida. Päevas rohkem kui 60 minutit telefoniga lobisemisele kulutavad inimesed kuuluvad riskigruppi, kes kõige suurema tõenäosusega mõne aasta jooksul ajuvähi saavad.

Asenda mobiilikõned sõnumitega.

Võimalusel kasuta vanamoodsat juhtmega lauatelefoni.

Väldi sisselülitatud mobiili hoidmist kehal või selle läheduses. Tähelepanu, mehed – mobiili püksitaskus hoidmine võib tekitada viljatust!

Võimalusel kasuta vabakäeseadet. Kõige parema kaitse annab aga valjuhääldi kasutamine ning seejuures mobiili asetamine vähemalt poole meetri kaugusele kehast.

Kui vabakäeseadme kasutamine pole võimalik, oota telefoni kõrva äärde panekuni, kuni kõne on vastu võetud.

Väldi telefoni kasutamist suletud metallruumides nagu liftid ja sõidukid, kuna seal töötab telefon ühenduse loomiseks tugevamini kui tavaliselt. See suurendab ka eralduva kiirguse hulka.

Väldi madala leviga piirkonnas kõnede tegemist.

Osta madala kiirgusnäitajaga telefon.

Väldi telefonikõnesid enne magamaminekut. Nii paraneb ka uni.

Alla 15aastased lapsed peaksid mobiili kasutama ainult hädaolukorras

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee