Maailm

AIDSiravim on lõpuks leitud?! (2)

Toimetas Anna-Liisa Mets, 1. juuni 2011, 16:48
AidsirakudFoto: Reuters/Scanpix
AIDSi seljatanud Timothy Ray Browni arstid on elevil. Mehe imeline paranemine võib tähendada, et AIDSiepideemias on alanud uus etapp: selle lõpp!

Berliini Patsiendina tuntud Berliinis elaval Brownil diagnoositi lisaks HIVle leukeemia. 2007. aastal tegi tema raviarst Gero Huetter patsiendile radikaalse ettepaneku: mehele tuleb siirdada haruldase geenimutatsiooniga doonori luuüdi. Tegemist on CCR5 delta 32 mutatsiooniga ning arstid on juba mõned aastad kursis, et seda tüüpi mutatsiooniga inimesed on HIVle vastupidavamad.

Huetter ei teadnud, kuidas selline harukordne raviskeem patsiendile mõjuda võib. "Ta oleks võinud samahästi ka surra, aga ei. Selle asemel sai Brownist esimene inimene maailmas, kes on selle kohutava viiruse seljatada suutnud," rääkis arst. "Tema veri on täiesti puhas, ta ei tarvita mingeid ravimeid ja tõenäoliselt ei tule tal enam iial selle probleemiga tegeleda!"

Eksperdid jäävad siiski skeptiliseks: nende sõnul on ebareaalne, et niivõrd ohtlikku ja kulukat protseduuri saaks rakendada kõigi abivajajate peal. Lisaks napib vajaliku geenimutatsiooniga doonoreid. Kuid nõus ollakse, et vähemasti üht on Browni imeline paranemine tõestanud: ravi siiski on võimalik!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee