Lukas: hiite tähtsustamine Eestis on Euroopas ainulaadne (3)

Toimetas Kristin Aasma 1. juuni 2011 15:25
Riigikogu loodulike pühapaikade toetusrühma eilsel kohtumisel Maavalla koja esindajatega anti toetusrühmale üle hiite kaitsmist taotlev 7000 allkirjaga pöördumine ńing tutvustati Faktum Ariko hiljuti valminud avaliku arvamuse uuringut.

Viimase kohaselt peab hiite ja teiste looduslike pühapaikade kaitsmist tähtsaks või väga tähtsaks 70% Eesti elanikest.

„Looduslike pühapaikade olemasolu ja tähtsus kohalikele elanikele Eestis on ainulaadne kogu Euroopas. Katsume seda nägu hoida ja teha nii, et saag sellesse näkku liiga sügavale ei tungiks," ütles pühapaikade toetusrühma esimees Tõnis Lukas.

Kõneldes Maardu hiiemetsa probleemist, ütles Lukas, et kõnealuse hiiega seotud raieala tuleks piirata ja saavutada selleks mõlemaid pooli rahuldav kokkulepe.

"Toetusrühma järelepärimisele ja selles tehtud kriitikale vastuseks saadetud kirjas on muinsuskaitseamet andnud mõista, et senist, vaid väikest raiekeelu ala Maardu hiies on võimalik suurendada. Muinsuskaitseamet peakski seda tegema. Teiseks tuleb raiekeelu kehtestamise puhul otsida võimalusi metsalangetaja firmale seaduslikult tehtud kulutuste eest kompensatsiooni maksmiseks", ütles Lukas.

Kohtumisel tõdesid Maavalla koja esindajad, et koja algatusel koostatud ja kultuuriministeeriumi juhtimisel rakendatav pühapaikade arengukava on takerdunud ja selle plaanitud eelarvest on täidetud vaid 16%. Kultuuriministeerium ei ole koja väitel taganud looduslike pühapaikade õiguslikku reguleerimist ja arengukavaga ette nähtud pühapaikade kaitsmise ümberkorraldamist. Koja kinnitusel on selle üheks tagajärjeks ka Rebala muinsuskaitsealal asuva Maardu hiiemetsa lageraie käesoleva aasta aprillis.

Kohtumisel osalesid Riigikogu loodulike pühapaikade toetusrühma esindajad Tõnis Lukas, Kalvi Kõva, Peeter Laurson, Aivar Riisalu, Priit Sibul, Ülo Tulik ja Peeter Võsa, ning Maavalla Koja esindajad Ahto Kaasik, Andres Heinpuu, Arvi Sepp, Tiit Kaasik ja Olev Kull.