Maailm

USA jutlustaja lubab nüüd maailmalõppu 21. oktoobril (80)

Aadu Hiietamm, 25. mai 2011, 07:00
EKSISID: USA raadiojutlustaja Harold Campingi ustavad jüngrid propageerisid New Yorgis enne 21. maid ulatuslikult tema maailmalõputeooriat. Campingi järgi pidi selle päeva õhtul muutma hukatuslik maavärin terves maailmas elu põrguks ning 200 miljonit tõsiusklikku kristlast pääsema paradiisi. Foto: Getty Images, Reuters/Scanpix
Maailmalõppu või õigemini selle algust 21. maiks lubanud USA raadiojutlustaja Harold Camping oli sunnitud tunnistama, et ta eksis. Ta palus möödapaneku eest vabandust ja pakkus välja maailmalõpu uue tähtaja, 21. oktoobri, vahendab ajaleht BZ.

USAs California osariigis Oaklandis elav raadiojutlustaja Harold Camping (89) rääkis esmaspäeval ajakirjanikele, et tunneb end üsna sandisti. Ootasid ju väga paljud kerge- ja sügavusklikud inimesed kogu maailmas laupäeval maailmalõpu algust, mida Camping oli lubanud.

Maavärin jäi ära

Samal teemal

Camping oli väitnud, et viimsepäevakohtu algusest annab märku hukatuslik maavärin, mis liigub 21. mail ööpäeva jooksul üle maakera nii, et jõuab igale poole kohaliku aja järgi õhtul kell kuus. Maavärinaga pidi kaasnema Jeesus Kristuse teine tulemine, et viia oma ustavad jüngrid paradiisi.

Campingi hinnangul pidi paradiisi pääsema ligikaudu 200 miljonit tõsimeelset kristlast. Ülejäänud 6,5–6,8 miljonil patusel inimesel tuli Campingi prognoosi järgi jääda maavärinast purustatud Maale piinlema ja ootama 21. oktoobril saabuvat maailmalõppu.

Harold Camping palus esmaspäeval vabandust, et ta ikkagi ei suutnud maailmalõppu piibli põhjal õigesti välja arvutada. Soovist halva mängu juures head nägu teha lisas ta kärmelt, et ega ta ikka päris mööda ka ei pannud. Tõsi, lubatud hävitav maavärin jäi küll ära, kuid nähtamatu viimsepäevakohus laupäeval ikkagi toimus.

Teisisõnu, 200 miljonit paradiisi pääsejat on välja valitud, kuid reaalselt lähevad nad sinna 21. oktoobril, kui tegelik maailmalõpp saabub.

Harold Campingi arvates tuleb inimestel rõõmustada, et armuline Jumal päästis nad viis kuud kestvast maapealsest põrgust ehk ajast, mis lahutab 21. maid 21. oktoobrist. Täpsemalt, Jumal otsustas, et reaalsele maailmalõpule ei pea eelnema viit kuud piinlemist rängast maavärinast purustatud Maal.

Küsimusele, mida kavatseb Camping teha siis, kui ka tema uus ettekuulutus jääb täitumata (ja täitumata see jääb), jäi jutlustaja vastuse võlgu.

Maailmalõppu kuulutavalt Harold Campingilt uuriti ka, mida ta soovitab teha nendel oma ustavatel jüngritel, kes müüsid enne 21. maid maha oma kinnisvara ja kulutasid ära pangakontodel olnud raha.

Jutlustaja vastas põiklevalt: "Meil oli hiljuti suur retsessioon. Paljud inimesed kaotasid töö ja paljud oma majad, kuid jäid ikkagi ellu."

Camping rõhutas esmaspäeval, et tema ju ei kutsunud kedagi üles varandusest loobuma ja ta ka ise ei kavatse nii teha, kuna kuni viimsepäevani tuleb temalgi kuskil elada ja ka autoga sõi-ta. "Ja üldse, kui viimnepäev tuleb, kaotab ju kõik väärtuse," lisas ta.

Jutlustaja jättis vastamata ka küsimusele, palju tema ja tema poolehoidjad kulutasid täitumata jäänud ennustuse propagandale.

Teada on, Ameerikas 66 raadiojaama liitev Family Radio Network, kus Harold Camping jutlustab, sai viimase seitsme aasta jooksul koguni 100 miljonit dollarit annetusi. Family Radio (Pereraadio) programme levitatakse 61 keeles kogu maailmas. Seetõttu ei maksa imestada, et Californiast kauges Loode-Vietnamis läksid koguni tuhanded inimesed metsa varju, et üheskoos maailmalõppu oodata.

Rohkem oli maailmas siiski neid, kes enne 21. maid Harold Campingi prohvetliku ettekuulutuse üle nalja viskasid. Ja neil oli õigus, maailmalõpp jäi taas ära nagu ka 1994. aastal, kui Harold Camping seda esimest korda lubas.

Päris ilma kataklüsmideta maailm 21. mail siiski ei jää-

nud. Uus-Meremaa rannikust 600 miili kaugusel toimus maavärin võimsusega 6,1 magnituudi ja Islandil hakkas purskama Gr?msvötni vulkaan, mille tuhk segab juba tõsiselt lennuliiklust Euroopas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee