Juhtkiri

President vallatles, kantselei mätsis  (24)

ÕL , 20. mai 2011, 07:14
President keeras õppustel õhutõrjesuurtükitoru oma nõuniku poole. Tegu polnud juhusega, sest esmalt hüüdis president oma nõunikku Sildamit nimepidi, siis aga pööras toru tema poole.

Tõsi, sellise arrogantse, Eestis harjumuspäratu käitumisega pääseb pildile, olgu see demonstratiivne põrandale istumine, president Bushi kõrval nätsu närimine või siis samuti nätsu närides kahuritoru inimeste poole suunamine. Selle sammuga läheb Ilves ühte ritta pumppüssist Savisaare pilti tulistanud praeguse kaitseministri Mart Laari ja Kadriorus tunnimehelt selja tagant püssi ära rebida üritanud president Meriga. Arrogantsed inimesed tunnevad lõbu teiste inimeste piinlikku ja ebamugavasse olukorda panekust ning üldkehtivate käitumisnormidega vastuollu minekust. Teine võimalus on, et president ei orienteeru eriti osavalt kohalikes väärtushinnangutes ning mõjub seetõttu oma vanade harjumuste tõttu ikka veel ameeriklasena. Meie siin ju teame, et näiteks toiduga ei mängita, laual ei istuta ning relvaga nalja pärast inimesi ei sihita.

Küll aga võiks president endalt (või oma kaitseväes teeninud pojalt) küsida, mis saaks näiteks sõdurist, kui too sihiks naljaviluks oma kaaslase pihta?

Asja üks pool on spontaanne ja mõtlematu sihtimine. Teine pool aga kantselei katse takistada video eetrisse jõudmist kõrget ajakirjandusvabadust nautivas Eestis. Info varjamise katsega tunnistab kantselei, et president käitus valesti.

Me ei tea, mis toimus presidendi peas vallatlemise hetkel. Aga kui president riigikaitse kõrgeima juhina ei tea, et relvaga ei mängita ja inimesi ilma põhjuseta ei üritata sihtida, siis kerkib kohe õigustatud küsimus, missugune on ettearvamatu riigipea pädevus muudes riigikaitseasjades?

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee