Eesti uudised

"Ka riigikogu liikmel on vaja kusagil ööbida." (68)

MAARIUS SUVISTE, 16. mai 2011, 07:00
PRAEGU HOTELLIS: Endine Tartu abilinnapea, nüüd rahvasaadik Margus Hanson on seni Tallinnas ööbinud hotellis, mis asub Toompea lähedal. Hotellielanikuks ei kavatse ta jääda, vaid plaanib siiski kolleegide eeskujul korteri üürida. Foto: ARNO SAAR
31 kaugeltnurgarahvasaadiku majutamisele kulub kuus kuni 19 406 eurot

Iga kolmas riigikogu liige laseb maksumaksjal kinni maksta enda elamise Tallinna üürikorteris. Samas on neid, kes pole huvitatud üürikorterist, vaid kasutavad pigem hotelli täisteenust. Reformierakondlased teevad diile omavahel.

Riigikogu liige saab 30% palgast kuluhüvitist ja pealinnas elamise üürimiseks antakse kaugelt tulijale lisaks kuni 20% palgast korteriüürihüvitist. See tähendab, et kuna riigikogu lihtliikme palk on 3134 eurot, siis tööga seotud kuluhüvitist saab ta kuni 940 ning korteri üürimiseks veel kuni 626 eurot kuus.

Riigikogu pressitalituse kinnitusel saab eluasemekulude hüvitist 31 rahvasaadikut – säärane suurusjärk, iga kolmas saadik, on olnud varasematelgi aastatel. Maksimaalselt võib kaugeltnurgasaadikute majutamiseks iga kuu kuluda kuni 19 406 eurot maksumaksja raha.

30. aprilli seisuga oli riigikogu pressitalituse andmetel viimse lubatud euroni (626 eurot) lasknud Tallinnas oma üürielamise kinni maksta keskerakondlased Valeri Korb, Mihhail Stalnuhhin ja Aadu Must ning sotsiaaldemokraat Kajar Lember. Teised üürimaksed on natuke väiksemad, mõni ka poole väiksem või enam.

Korobeiniku korter Jaansonile üürile

"Minu korteri rendisumma on 590 eurot kuus ja see sisaldab ka kommunaalkulusid," ütleb Lember aga teistsugused andmed.

Lember kinnitab, et temal ei kulu 626,80 eurot iga kuu üürikorterile, nagu Õhtulehele teatas riigikogu pressitalitus. "Minu lepingus on päris kindlasti 590." Lember ütleb, et üüris Tartu maanteel kahetoalise korteri ühelt meeldivalt vanapaarilt kinnisvarafirma vahendusel. Saadik on seal nii tihti kui vaja.

"Üldiselt olen Tallinnas esmaspäevast reedeni, kuid näiteks eelmisel nädalal olin kõik seitse päeva pealinnas." See, et kaugelt tulija saab pealinnas üürielamise, on Lemberi sõnul vajalik. "Riigikogu liikme staatuse näol on tegemist valitava ametiga, mis on oma olemuselt ajutine. Seetõttu valdav osa kaugematest piirkondadest pärit saadikuid ka rendib endale ajutise elamispinna."

Kui valdavalt rendivad riigikogulased üüripinna läbi kinnisvarafirma või teiste eraisikute käest, siis Reformierakonna puhul torkab silma, et korter üüritakse erakonnakaaslaselt, kui mitte koguni kolleegilt riigikogust. Selles midagi seadusevastast ei ole.

Nii on riigikogu pressitalituse kinnitusel Urmas Klaasile kahetaolise korteri üürileandjaks Narva maanteel juba pikemat aega erakonnakaaslane Ken Koort. Endine sõudja Jüri Jaanson üürib korterit Vilmsi tänaval erakonnakaaslasest riigikogu liikmelt Andrei Korobeinikult.

Korobeinik: "Pean tunnistama, et kuigi minu elukoht ja kodu on Pärnus, ei kavatse ma korteriüürihüvitist välja võtta – mul on ka Tallinnas elukoht olemas, nii et saan ilma hüvitiseta hakkama. Kommenteerimise võimaluse jätan inimestele, kes seda raha (korterihüvitist) kasutavad."

"Mis puudutab Jürit," jätkab Korobeinik, "siis pakkusin seda korterit Reformierakonna kontorile märtsis – siis kolisin ise uude kohta ja see korter jäi vabaks. Riigikokku ma siis ei pääsenud ja ei näinud korteri väljaüürimisel probleemi. Soovijaid oli mitu, kuid kuna Jüri on mu hea tuttav, sõlmisin lepingu temaga. Jüri leping hakkas kehtima 1. aprillist. Nädala pärast sain aga teada, et pääsesin ikkagi riigikokku. Sellega seoses otsustasime lepingu lõpetada."

Tartlane Hanson ööbib hotellis

Õhtulehe täpsustusele, et riigikogu pressitalituse andmetel on 5. mai seisuga meestevaheline leping siiski kehtiv, vastab Korobeinik: "Üürilepingu lõpetamine ei tähenda väljakolimist päevapealt. Uue korteri leidmiseks on Jüril aega maikuu lõpuni."

Samas oli Jaanson aprillis üks kolmest rahvasaadikust, kes kasutas ööbimisvõimalust majutusettevõttes. Kui temal kulus selleks 73 eurot ja sotsil Helmen Kütil 26 eurot, siis reformierakondlane, kunagine kaitseminister ja endine Tartu abilinnapea Margus Hanson ööbis hotellis 256 euro eest. Hanson on ööbinud Balti jaama kõrval hotellis Go Hotel Shnelli. "Selle tavalisest soodsama tariifi leppis kokku riigikogu kantselei," ütleb Hanson, kes aprillis ööbis seal kaheksa korda – see teeb ühe öö eest 32 eurot. "Pole korterit väga otsinudki, mõnda olen siiski käinud ka vaatamas. Ei ole arvet pidanud, mis siin soodsam tuleb. Nagu näha, mahtusin kuludega lubatud piiridesse kenasti ära," räägib Hanson, kes hotellielanikuks siiski jääda ei kavatse. "Kui mitte varem, siis sügisest peaksin siiski paikse peatuspaiga Tallinnas otsima."

Hansoni sõnul on eluasemehüvitis igati vajalik. "Kui riigikogu liige elab väljaspool Tallinna, on tal vaja ju kusagil ööbida," ütleb ta. "On igati loomulik, et

ööbimiskulud kompenseeritakse, nagu ka teiste ametite pidajatel, ka ajakirjanikel, kui nad komandeeringus käivad."

Riigikogulaste hüved on tagasi buumiaegsel tasemel. Tööga seotud kuluhüvitised olid vahepeal masu tõttu kuni 10% palgast, nüüd jälle 30% palgast. Kaugeltnurgasaadikute korteriüürihüvitist suurendati märgatavalt. Kui 2007. aastast oli üüriks ette nähtud kuni 7000 krooni kuus (üle 447 euro), siis nüüd on kerkinud väljaspool Tallinna ja sellega piirnevaid omavalitsusi elava saadiku üürihüvitis 20%ni palgast ehk 626,8 euroni kuus. Selle muudatuse poolt olid 2009. aasta veebruaris kõik kuus fraktsiooni üksmeelselt. Poolt oli 72 saadikut, vastuhääli ega erapooletuid polnud. Hääletamata jätsid kaks, 27 rahvaesindajat polnud üldse kohal.

Rahvasaadik: hüvitis on omal kohal

"Väljaspool Tallinna tulijatele on korterihüvitis omal kohal, kuid võiks ka väiksem olla," ütleb reformierakondlane, Harju- ja Raplamaalt valitud saadik Aare Heinvee , kes üüris Roopa tänaval 71ruutmeetrise korteri Lindh Invest OÜlt. Kuuüür on 448 eurot, kasutamiseks on kaks tuba avatud köögiga, vannituba, WC ja garaaž. Üürikorteris on ta kuus 12–15 korda.

Kes taotlevad hüvitist

31 saadikut saab eluasemehüvitist kuni 626 eurot kuus (riigikogu liikme nime taga on ära toodud üürileandja nimi ning elukoht tänava täpsusega)

Reformierakond

Rein Aidma (Julia Lunina, Liivamäe)

Peep Aru (Helen Lauri, Tina)

Aare Heinvee (Lindh Invest OÜ, Roopa)

Jüri Jaanson (Andrei Korobeinik, Vilmsi)

Kalle Jents (Noel Anthony Murray, Põhja pst)

Tõnu Juul (OÜ Largohold, Merivälja tee)

Urmas Klaas (Ken Koort, Narva mnt)

Väino Linde (Masso Arhitektibüroo OÜ, Vambola)

Lauri Luik (Eva Toome, Müürivahe)

Rait Maruste (Lasse Juhani Kunelius, Jakobsoni)

Laine Randjärv (Vävars OÜ, Liivaoja)

Jaanus Tamkivi (John Allan Finnigan, Kaupmehe)

IRL

Annely Akkermann (Aigi Lillep, Tartu mnt)

Kaia Iva (Aleksandr Popovitš, Ristiku)

Aivar Kokk (Meeri Clarke, Kaarli pst)

Peeter Laurson (OÜ Fletmar, Kaarli pst)

Marko Pomerants (OÜ EKK Investments, Kreutzwaldi)

Ülo Tulik (Oene Visser, Suur-Patarei)

Keskerakond

Eldar Efendijev (Ken Mohhamed Maneh, Uus-Tatari)

Valeri Korb (Margus Kuusalu, A. Adamsoni)

Kalle Laanet (Compakt Kinnisvara OÜ, Tedre)

Inara Luigas (Holindre OÜ, Kaarli pst)

Aadu Must (Taisto Reisid, OÜ Maneeži)

Mihhail Stalnuhhin (Ann Sepamaa, Joa)

Tarmo Tamm (Prelvest OÜ, Kaarli pst)

Ester Tuiksoo (Tõnu Toomik, Tuvi)

SDE

Jaak Allik (OÜ Minigert, Koidula)

Kalvi Kõva (Inga Anipai, Pronksi)

Kajar Lember (Ene-Mall Pluum, Tartu mnt)

Rein Randver (Maainvest OÜ, Tornimäe)

Jaan Õunapuu (Marko Villenthal, Rävala pst)

Eluasemekuluks loetakse igakuine üürisumma, eluruumiga seotud kõrvalkulud (kulud küttele, elektrile, veele, prügiveole, hooldusele ja muudele eluruumiga seotud teenustele), vahendustasu lepingu sõlmimise eest ja kulud majutusteenuse eest. Eluasemekuluks ei loeta tagatisraha üürileandjale, samuti telefoni, televisiooni ja andmeside kulusid. Maksimaalselt kompenseeritakse 626 eurot.

Kui palju kellelgi üüriraha kulub?

Taotletud ja makstud üüri-lepingud 30. aprilli seisuga:

Kajar Lember 626,80 eurot

Valeri Korb 626,00

Aadu Must 626,00

Mihhail Stalnuhhin 626,00

Rein Randver 549,00

Aivar Kokk 537,60

Kalle Laanet 528,64

Kalle Jents 525,00

Ülo Tulik 522,33

Peep Aru 519,10

Peeter Laurson 516,67

Laine Randjärv 448,00

Jaanus Tamkivi 383,47

Kaia Iva 369,00

Marko Pomerants 357,90

Tarmo Tamm 285,00

Annely Akkermann 249,25

Jaak Allik 152,17

Eldar Efendijev 650,00 (sh märts ja aprill)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee