Eesti uudised

Plaanitav tuulikupark ajab lainelaudurid marru (63)

Kaidi Tahula, 12. mai 2011 07:04
Surfiparadiisi lõpp: Kui tuulepark rajatakse, oleks surfiliidu liikme Paap Kõlari sõnul praegustel unikaalsetel tingimustel lõpp. Foto: TERJE UGANDI
Hiiumaal Kõpu poolsaare tipus Ristnas oleva surfiparadiisi lähedale merre on plaanis rajada tuulepark, mis rikuks surfiliidu liikme Paap Kõlari sõnul kogu Skandinaavias ainulaadse surfikoha ilmastikuolud pöördumatult. Vallavanem väidetega ei nõustu.

"Ristna on oma geograafilise asendi, tugevate tuulte ja laine kvaliteedi poolest unikaalne Põhja-Euroopa mastaabis ning ega ka Euroopas palju sarnaseid kohti pole," ütleb surfiliidu liige, kirglik lainelaudur Paap Kõlar.

Koha unikaalsus põhineb sellel, kuidas poolsaare ots on avamerre paigutunud ning kuidas põhja profiil ja valitsevad tuulesuunad tekitavad selliseid loodusnähtusi, mida surfarid ajavad taga üle terve maakera – suur ühtlane laine ja pikilainet puhuv tuul. Tuulepark aga hävitaks selle fantastilise surfikoha tingimused, rikkudes nii tuule kui ka laine kvaliteedi, kinnitab Kõlar.

"Rootslased, soomlased ja muud välismaalased ei käi asjatult siin surfamas. Soomlased ristisid selle koha Põhjamaade Hawaiiks juba 1998. aastal," sõnab Kõlar nukralt, sest surfiparadiisi päästmine näib juba üpris lootusetu operatsioonina.

Tuulepargi kavatseb rajada Nelja Energia OÜ, kelle esindajatega on Kõlar enda sõnul kohtunud ja pargi üle vaielnud. "Nad ei taha meist aru saada, sest see pole nende huvides," ütleb nördinud Kõlar. Ta lisab, et kuigi on tehtud mitmeid keskkonnauuringuid, ei ole need siiski erapooletud.

"Meil on erapooletud hinnangud Eesti ekspertidelt ka olemas, mis tõestavad, et tuulepargi rajamisega hävinevad praegused tingimused jäädavalt. See hävitaks Põhjamaade ühe unikaalsema sporditurismi paiga ja see on sigadus!" ärritub spordimees Kõlar ja ütleb, et nemad ei anna veel alla.

Kõlari väidetega ei nõustu Kõrgessaare vallavanem Jaanus Valk: "Minu teada on laineuuringud tehtud ja need on korras olnud. See, et 10 kilomeetri kaugusel asuv tuulepark kuidagi surfiilma mõjutaks, on Paap Kõlari luul." Ta hääles on kuulda juba tüdimust sellest teemast, sest uuringuid on tehtud peaaegu 300 lehekülje jagu.

Seevastu on külaelanikud Valgu teada positiivselt meelestatud, sest loodetakse, et tuulepark võib edendada äritegevust Hiiumaal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee