Maailm

CIA direktor: "Selge käsk oli Osama bin Laden tappa!" (25)

Aadu Hiietamm, 5. mai 2011 07:01
VÕIT: Napoli käsitööline valmistas Osama bin Ladeni tapmise puhul esiterroristi pead hoidva USA presidendi Barack Obama miniatuurse kuju. Foto: AFP/Scanpix
USA Luure Kesk-agentuuri (CIA) direktor Leon Panetta tunnistas ajakirjale Time antud intervjuus, et eriüksus saadeti teele selge käsuga end Pakistanis varjav terrorivõrgustiku al Qaeda juht Osama bin Laden tappa.

Leon Panettat võib uskuda, sest just tema vastutas juhina operatsiooni Geronimo eest. Just Panetta korraldusel saadeti eriüksus Afganistanist Baghrami baasist neljal helikopteril teele pühapäeva õhtul.

Seda, et operatsiooni eesmärk oli esiterrorist tappa, räägiti ka kohe pärast selle toimumist. Vahepeal väitsid Valge Maja ametnikud, et nii see siiski ei olnud ja Osama bin Laden tuli maha lasta seepärast, et ta osutas oma noorima naise taha varjudes relvastatud vastupanu.

Vastuoluline info

Samal teemal

Miskipärast oli Valge Maja esindaja Jay Carney sunnitud teisipäeva õhtul tunnistama, et villa kolmanda korruse magamistoas tabatud Osama bin Laden oli tegelikult relvitu, kuid hakkas ikkagi vastu ning eriüksuslastel ei jäänud muud üle, kui ta maha lasta.

Carney lükkas ümber ka varem levitatud teate, et bin Laden kasutas inimkilbina oma noorimat 29aastast naist, kelle eriüksuslased samuti maha lasid. Tegelikult olla naine üritanud üht USA sõdurit rünnata ning teda tulistati vaid jalga.

Mil moel Osama bin Laden vastupanu osutas, seda Jay Carney ei täpsustanud. Küll aga ütles ta, et relva haarasid teised villas olnud mehed. Puhkes kontrollimatu tulevahetus, mille käigus sai kaks kuuli pähe ka Osama bin Laden. Varasema info põhjal tabas esimene kuul esiterroristi pähe ja teise tulistas eriüksuslane talle rindu.

Tütar nägi isa surma

Valge Maja esindaja Jay Carney info läheb vastuollu CIA direktori Leon Panetta omaga. Viimane ütles ajakirjale Time, et operatsiooni selge eesmärk oli Osama bin Laden tappa. "Kui ta oleks käed kõrgele üles tõstnud ja alla andnud, siis oleks me ta ka kinni võtnud. Kuid sellist alternatiivi ei olnud," selgitas Panetta.

Inglise ajalehe Daily Mail andmetel tapeti relvitu Osama bin Laden tema 12aastase tütre silme all. Pakistani meedia teatel rääkis tüdruk Pakistani eriteenistustele, et USA sõdurid võtsid isa algul elusalt kinni ja lasid ta seejärel sugulaste juuresolekul maha. Villat uurinud Pakistani kriminalistid väitsid eile, et selles ei tulistatud ameeriklaste pihta ainsatki kuuli.

Osama bin Ladeni surnukeha tuvastamisel kasutati tema Bostoni haiglas surnud õelt võetud DNAd. Kuna Osama bin Laden tapeti ilma kohut pidamata ja tema surnukeha heideti pärast tuvastamist kiirkorras lennukikandjalt Carl Vinson Araabia merre, siis leidub maailmas ka kahtlejaid, kelle arvates võis toimunu olla vaid hästi lavastatud näitemäng USA presidendi Barack Obama populaarsuse tõstmiseks.

Maailmas avaldasid vastakaid arvamusi ka fotod, millel USA president ja teised mõjukad tegelased jälgivad reaalajas Valge Maja kriisijuhtimiskeskuse ekraanilt Abbottabadis Osama bin Ladeni tapmiseks korraldatavat operatsiooni.

Mitu mõjukat ajakirjandusväljaannet on veendunud, et Barack Obama nägi Osama bin Ladeni tapmist otsepildis, sest eriüksuslastel oli kiivri küljes kaamera. Valge Maja esindaja täpsustas hiljem, et Valgesse Majja jõudis tõepoolest kohati ka otsepilt, kuid Osama bin Ladeni surnukstulistamist president siiski ei näinud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee