Eesti uudised

Diabeetikud pahased: haigekassa andis ravimise praksiseta ettevõttele (23)

Silja Paavle, 4. mai 2011 07:02
Diabeediliidu juhatuse liige Rein Suppi. Foto: TAIRO LUTTER
"Ma olen maksumaksja ja ma pean maksma selle eest, ja mitte vähe, et saaksin käia endiselt oma raviarsti juures.

Miks peaksin hüppama pea ees vette ja vahetama arsti, kuigi minu tänane arst on mind ravinud haiguse algusest saadik ja teab mind läbi ja lõhki?" küsib pahane inimene Eesti Diabeediliidu foorumis.

Tema mure taga on haigekassa otsus vähendada Eesti Diabeedikeskuse lepingumahtu ligi 70% ning anda võimalus diabeetikute ravimiseks Edmond Kliinikule, mille omanik on seni tegelnud eurodieedinimelise kaalulangetamispaketi müümisega. See on pannud küsimärgi alla diabeetikute võimalused jätkata koostööd oma senise arstiga.

Diabeediliit: võimalusi on halvendatud

Samal teemal

Diabeediliidu juhatuse liige Rein Suppi rõhutab, et kroonilise haiguse puhul on oluline arsti ja patsiendi kestev usalduslik suhe ning raviprotsessi pikaajaline järjepidevus.

Haigekassa otsus on Eesti Diabeediliidu foorumis tekitanud ägeda sõnavahetuse patsientide ja uue kliiniku arsti vahel ning viinud allkirjade kogumiseni petitsioonile, milles väljendatakse rahulolematust mainitud otsusega.

"Konkreetsed etteheited haigekassale on, et olulisel määral on halvendatud diabeetikute ravivõimalusi. Patsientidel on õiguspärane ootus saada ja jätkata ravi selle tervishoiuteenuseosutaja juures, kus ta saab või on plaaninud saada raviteenust," selgitab Suppi petitsiooni tausta.

Ta viitab põhiseaduse 28. paragrahvile, et puuetega inimesed on riigi ja omavalitsuste erilise kaitse all. "Praegu on aga tekkinud (tekitatud) situatsioon, kus täitevvõim võtab kroonilistelt haigetelt – puudega inimestelt – üleöö võimaluse kvaliteetsele arstiabile, andes lepingu üle praksist veel mitteomavale ettevõttele, tekitades patsientides segadust ja pahameelt," nendib Suppi.

Tõesti – kui OÜ GlycoStari hallatav Edmond Kliinik sai teada, et tal on võimalus haigekassa lepingupartnerina diabeetikuid ravima hakata, polnud ettevõte valmis kohe suurt hulka kliente teenindama.

Suppi toob näiteks, et Eesti Diabeedikeskuses võtavad arstid nädalas vastu 120 tunni ulatuses, lisaks diabeediõdede ja jalaraviteenus 80 tundi nädalas. "Uues asutuses võtab praegu vastu üks arst kolm korda nädalas, kokku 19 tundi," väidab ta.

Haigekassa: kõik peavad pingutama

Edmond Kliiniku omaniku, endokrinoloog Verner Fogeli sõnul polnudki haigekassa konkursil osalemise kriteeriumiks kliiniku olemasolu. "Mis te siis lootsite, et avan 5 päevaga keskuse. Ostab 45 000 euro eest sisustuse juba ette, ehk saab raha. Mis siis oleks olnud kui poleks lepingut saanud. Maksta 5 aastat ilma lepinguta iga kuu 1000 eurot võlga pangale? Kui pole lepingu Haigekaasaga, siis laenu ei saa ja kõik," selgitab ta diabeediliidu foorumis (kirjaviis muutmata).

Õhtulehele kinnitab Fogel, et kliiniku loomiseks on aega 1. aprillist alates kaks kuud. Ning Edmond Kliiniku loomisega tegeldaksegi intensiivselt – arsti vastuvõtud on juba kolm korda nädalas ning sellel nädalal kolitakse kuue kabinetiga büroosse. "Alates järgmisest nädalast toimuvad meie vastuvõtud viis korda nädalas ning meie poole võivad pöörduda kõiki hormonaalseid haigusi põdevad patsiendid," ütleb Fogel.

Haigekassas kindlustatuile maksab vastuvõtt Edmond Kliinikus nagu diabeedikeskuseski 3,2 eurot. Kuigi kliinikut keegi Fogeli arvates vahetama ei pea, sest tööd jätkub kõigile, on diabeedikeskuses arsti juurde pääsemise järjekorrad lepingumahtude vähenemise tõttu veninud väga pikaks. Suppi sõnul tuleb praegu järjekorras oodata lausa neli kuud. Alternatiivina toob ta võimaluse minna tasulisele vastuvõtule, kuid 30 euro suurune visiiditasu ning kohustus sel puhul maksta ka analüüside ja uuringute eest käib kroonilistel haigetel üle jõu.

Rein Suppi nendib, et meie ligi 70 000 diabeetikule on arstiabi kättesaadavus igal pool Eestis halb. "Eelkõige häirivad liig pikad järjekorrad, lisateenuste vähesus, igas maakonnas ei ole diabeediõdesid ja jalakabinette. Seega on eriti kuritegelik haigekassa otsus keelata patsientide ligipääs kvaliteetsele ja patsiendikesksele teenusele," on diabeediliidu juhatuse liige veendunud.

Haigekassa avalike suhete juht Evelin Koppel aga kinnitab, et teenuse kättesaadavus diabeetikutel ei halvene. "Ostame ambulatoorse endokrinoloogia ravijuhte sel aastal samas mahus nagu möödunud aastalgi," ütleb ta.

Koppeli sõnul pakkus GlycoStar OÜ diabeedikeskusest soodsamat hinda ning sai nii meditsiinilise personali pädevuse kui ka raviasutuse kohta esitatud nõuete osas rohkem punkte. "Varasematel aastatel OÜl Diabeedikeskus konkurente ei olnud. Seetõttu sai ta kogu täiendava valiku mahu endale. Selle aasta valik tõi tervishoidu konkurentsi, mis pikemas perspektiivis on kindlustatule kasulik. Kõigil valikus osalevatel raviasutustel tuleb lepingu saamise nimel pingutada," selgitab haigekassa esindaja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee