Elu

Elutöö – Saaremaa muuseumi taastamine 

Oliver Rand, 30. aprill 2011, 08:34
Timoteus Linna elutöö oli Saaremaa muuseumi sõjajärgne käimalükkamine ja Kuressaare linnuse restaureerimistööde alustamine.

"Ta oli väga vitaalne inimene, kes tõmbas endaga paljusid kaasa," meenutab merendusajaloolane Bruno Pao, kes puutus Timoteus Linnaga esimest korda kokku 1951. aastal. Selleks ajaks oli Linnast saanud koduloomuuseumi direktor ja keegi ei osanud toona arvata, et ta jääb sellele ametipostile 30 aastaks ning muudab Kuressaare linnuse Saaremaa atraktiivseimaks turismipärliks. Seda põhjusel, et direktoriametisse oli ta maakonna täitevkomitee haridusosakonna juhataja kohalt 1946. aastal tagandanud tollane maakonna täitevkomitee esimees Vassili Riis, kuna Linna oli enne sõda olnud Leisi Apostelliku Õigeusu Kiriku preester.

Timoteus Linna sündis sündis 1. märtsil 1912. aastal Petseri maakonnas väiketaluniku peres. Pärast kooliteed järgnes ajateenistus Tartus I ratsarügemendis (1932–33) ja töö kodutalus. Hea lauluhääl ja koolis võimaldatav tasuta ülalpidamine viisid noormehe 1935. aastal Petseri Vaimulikku Seminari, mille ta 1937 edukalt lõpetas.

Eesti AÕK sinod määras Timoteus Linna Kuressaare Püha Nikolai koguduse köstriks ja koorijuhiks ning sidus seega tema edasise elu tihedalt Saaremaaga. Köstriameti kõrval oli ta linna algkooli õpetaja. 1939. a kevadel valiti noor vaimulik Leisi AÕK preestriks, kelle hoolde anti ka Metsküla kogudus. Järgmisel aastal alanud Nõukogude okupatsioon pani Linna preestriametist loobuma. Tööd leidis ta Maasi algkooli õpetajana.

1941. a mobilisatsioon Punaarmeesse küüditas Linna algul tööpataljoni. Ta sai Velikije Luki lahingus haavata ja põrutada saamine tõi kaasa väeteenistusest vabastamise ning 1944. a talvel tuli tal Tadžiki NSV Šahrinai rajoonis lastekodulapsi õpetada. Seejärel naasis Linna Saaremaale.

Saaremaa Muuseumi taastamisest ja arendamisest sai tema elutöö põhiosa. Pärast ametisseasumist korraldati sõjast laastatud Kuressaare linnuse hädavajalikud remonttööd ja korrastati säilinud kogud. 1975. aastal täitus muuseumidirektori Linna kauaaegne unistus – algasid Kuressaare linnuse põhjalikud restaureerimistööd ning järgmisel kevadel võis Timoteus Linna rahuliku südamega pensionile jääda.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee