NAINE KALAL: Terje on püüdnud tõenäoliselt suurima ahvena. Foto: Urmas Kaldmaa
Eesti uudised
26. aprill 2011 07:01

Kalamehed ei mahu enam jõe äärde ära! (9)

"Pühapäeval poiss käis püüdmas. Ütles, et kalda äärest sammugi eemale astuda ei saa, võtavad koha ära," räägib tänavukevadisest kalapüügihooajast Pärnu kesklinna silla juures kalastav elupõline kirglik kalamees Harri.

Möödunud pühapäeval olevat kalda ääres seisnud mees mehe kõrval ja kui keegi rivist välja astus, täitis tühjaks jäänud koha kohe teine. Pärnu kesklinna silla juures kalastavad vanemadki mehed ei mäleta sellist tungi.

"Kala-aasta on tänavu hea. Miks, ei oska täpselt öelda. Sindi kohal oli Pärnu jões tükk aega jääsulg ees, vesi edasi ei pääsenud. Kui vesi lahti pääses, hakkaski kala üles tulema," otsib Harri tänavusele kalarohkusele põhjust. Ta näitab kalapange, kus sees umbes 5–6 kilo. Peamiselt vimba ja särge.

"Täna on kehva päev, kala on väike. Läinud pühapäeval poiss püüdis siit 24 kilo. Vimmast osa puhastas ära, osa läks kuiva ja osa pani soola. Särg läheb kotletiks – väga hea. Mul on palju lapsi. Osa käib kalal, osa ei käi, aga kala on kõigile vaja."

"Minu jaoks on tema vabariigi kõige kõvem mitteametlik kalamees. Kui teised ei saa kala ridvaga, siis tema saab hambaorgiga," iseloomustab Harrit jõekaldanaaber Vello (64).

Harrist sadakond meetrit eemal püüavad kala kaksikvennad Olev ja Ülo (71). Nemad on spetsialiseerunud ainult ahvenale. "Üks päev hea, teine viletsam, aga üldiselt midagi ikka tuleb. Saagil ei ole viga. Meie püüame põhiliselt ahvenat ja suitsutame selle ära. Püüame suurte ööussidega ja selle sööda otsa särg, väike latikas või nurg ei tule, sest see sööt on liiga suur. Nende jaoks on ka need konksud liiga suured. Omale püüame, talvel sai vimba püütud, nüüd ahvenat. Hommikul kella kaheksa paiku tulime. Mis meil pensionäridel ikka teha," räägib Olev. Ta näitab kilekoti sisu, kus sees 2–3 kilo ahvenaid. Neile olevat kalapüügihaigus külge hakanud kuuendast eluaastast.

Meeste hulka on sattunud ka kaks naist. Terje ütleb, et kalal käimine on terve nende perekonna hobi ja ka talle see meeldib. Tundub, et koguse poolest jääb tema saak parematele meestele alla, kuid selle eest on ta püüdnud tõenäoliselt kõige suurema ahvena.