Eesti uudised

Pensionärid maksid riigile liiga palju tulumaksu (124)

Toomas Reisalu, 14. aprill 2011 06:56
RAHA LÄHEB REMONDIKS: Põhja-Tallinnas elav Maie loodab maksuametist saadava raha eest korteris remondi teha, sest elukalliduse pärast on ta seda juba aastaid edasi lükanud. Foto: Tairo Lutter
Sotsiaalkindlustusameti andmetel elab Eestis üle 36 000 pensionäri, kes ei tea, et on riigile maksnud liiga palju tulumaksu. "Kas pensionidelt võetakse tõesti tulumaksu?" ei suuda tallinlanna Maie üllatust varjata.

Põhja-Tallinnas elav Maie (71) imestab, kui saab teada, et tema on üks nendest ligi 36 000 pensionärist, kes on riigile liiga palju tulumaksu maksnud. "Ma pole kordagi tuludeklaratsiooni esitanud, sest arvasin, et ainult töötavad pensionärid või siis põllumajandusega tegelevad inimesed peavad seda tegema," ütleb ta.

Maksuameti kinnitusel ei pruugigi veel päästmatult hilja olla, kui pensionär nüüd avastab, et on seni teadmatusest riigile liiga palju tulumaksu maksnud – maksuamet tagastab ülemakstud raha. Tõsi küll, ainult viimase kolme aasta eest.

Seega võib maksuametisse viia 2008., 2009. ja 2010. aasta deklaratsiooni.

Lihtne arvutus näitab, et kui Maie on viimastel aastatel saanud pensioni 255 eurot (4000 krooni), siis on ta iga kuu maksnud tulumaksu 64 euro pealt ehk 13, 23 eurot.

Seega, kui ta läheb maksuametisse ja esitab tuludeklaratsiooni, siis maksab riik talle tagasi kolme aasta eest ülemakstud tulumaksu ligi 476 eurot (ligi 7500 krooni).

Inimesed on ise süüdi?

Kui Maie sellest kuuleb, on ta üllatus kahekordne. "Kuidas nii? Seda ma ei teadnud. Enne tuleb minna siis pensioniametisse ja avaldus teha ning siis maksuametisse? Mõnus oleks küll raha saada!"

Maie tunnistab, et elu on viimasel ajal kalliks läinud, laste toetamiseks enam raha ei jätku. "See raha kulub endalegi ära. Eks kingitusi ikka teen," ütleb ta. "Söök ja üür on küll nii kallid, et pole seniajani suutnud remonti teha. Aga enne, kui olen raha kätte saanud, ei hakka sellest kõigest unistama, sest äkki veel selgub, et ei saagi midagi tagasi!"

Maksu- ja tolliameti avalike suhete juht Anne Osvet ütleb, et igal inimesel on riigi ees nii õigused kui ka kohustused. "Kui inimene tahab midagi riigilt saada, siis peab ta ka vastu andma, ja käesoleval juhul tuli teha lihtsalt üks avaldus," selgitab ta. "Alates 2007. aastast on sellest inimesi teavitatud!"

Osvet möönab, et kuna enamjaolt on tegemist vanade inimestega, keda on raske kätte saada, siis on probleem juba muudatustesse sisse kirjutatud. "Nendega pole võimalik meili või mõne muu uuendusliku suhtluskanali teel ühendust võtta," põhjendab Osvet. "Me ei või ju kõigile paberkirja ka saata, sest see tõstaks meie postikulud lakke."

Samas arvab Osvet, et omavalitsuste sotsiaaltöötajad, kes inimestega nende murede pärast iga päev kokku puutuvad, võiksid pensionäre pensioni tulumaksuvabastusest informeerida.

Samal teemal

20.04.2011
Ansip: 150 pensionäri pidi hoopis riigile juurde maksma
14.04.2011
Ansip: pensionärid oskavad arvutiga suhelda
14.04.2011
Ligi pensionäride murest: riik ei saa igavesti kätt hoida
14.04.2011
Kuidas raha tagasi saada?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee