Eesti uudised

Raudteepeatusest ilma jäänud maainimesed on nördinud (15)

Urmas Kaldmaa, 8. aprill 2011 07:05
RAUDTEEJAAM: Tammiste raudteejaamahoonest on mõni aasta pärast selle mahamüümist jäänud järele vaid lagastatud varemed. Kuiaru küla elaniku Tiit Rea arvates oleks pidanud rongipeatus kindlasti alles jääma. Foto: Urmas Kaldmaa
"Mul tuleb sellele mõeldes imal ja vastik maitse suhu. Olen Eesti riigis pettunud," sarjab ettevõtja Arvi Kukk Pärnumaal asunud Tammiste raudteepeatuse sulgejaid veel kolm kuud pärast viimase rongi peatumist.

Arvi Kukk oli peatuse kaotamise vastase võitluse eestvedaja. Kogus kohalikelt inimestelt allkirju ja saatis valitsusasutustele, omavalitsusele ja Edelaraudteele protestikirju. "Meiega ei arvestatud, öeldi, et ei tasu ära. Kõik asjad aga ei saa ega peagi ära tasuma. Ma ei usu Eesti arengusse. Kümme aastat tagasi elas siin külas mõni inimene. Nüüd on küla inimesi täis. Nad lähevad siit minema, kui liikuma ei pääse," ennustab Kukk. Buss käib sealkandis kaks korda päevas, hommikul tuleb ja õhtul läheb.

Kukk peab paarsada meetrit kunagisest Tammiste raudteejaamahoonest eemal külalismaja. Veel kolm-neli aastat tagasi elasid jaamahoones korralikud inimesed ja hoonegi oli korras. Siis müüdi see maha ja elanikud tõsteti välja. Nüüd on maja lõhutud ja lagastatud, isegi ahjukivid ja -uksed minema viidud. Olukord on selline, et pärast raudteepeatuse sulgemist võib kena külalismajaga minna samuti. Varem saabusid jalgrattamatkajate rühmad ja puhkajad rongiga Tammiste peatusse, kust külalismajja oli mõni samm jalutada. Nüüd turist lihtsalt ei pääse enam Tammistesse. Külas on Kukk üks väheseid, kui mitte ainus tööandja, ja raudteepeatuse sulgemine sealkandis töökohti juurde ei tekita – selles on ta kindel.

Kui ettevõtja Kukk pääseb oma musta Audiga rongist sõltumata ikkagi liikuma, siis Tiit Rea lähedasest Kuiaru külast on jalgrattamees. "Kui tahan kuhugi kaugemale sõita, siis lähen rattaga Torisse, aga sinna on seitse kilomeetrit. Minul pole häda midagi, saan kuidagi hakkama, aga päris vanad inimesed ei saa mitte kuhugi, kui neid just autoga keegi ei vii," räägib Rea. Temagi pole rongipeatuse kaotamisega rahul ja ütleb, et sõitis mõnikord rongiga küll. "Tööd siin ei ole mitte mingisugust, kõik on kinni pandud. Ainult piimatööstus, aga seal on tööd vaid õppinud inimestele. Võib-olla leiaks kusagil kaugemal tööd, aga sinna sõita ikka ei saa. Müün metsa, et hinge sees hoida," räägib Rea. Näib, et metsamüügist siinkandis elataksegi – ta naabrile on Rakvere mehed parajasti tulnud appi metsa maha võtma.

"Me ei saa kahjuks paari inimese huvides rongi käima panna," ütleb Tammiste kandi rahva mure kohta Edelaraudtee müügijuht Annemari Oherd. Tema andmeil sõitis Tammistest ja Tammistesse rongiga keskmiselt 10 inimest nädalas. Selle peatuse sulgemisega ühel ajal kolm kilomeetrit eemal avatud Pulli peatuses on nädalas reisijaid 40 ja see arv suurenevat.

Pulli peatusest paari kilomeetri kaugusel on 4300 elanikuga Sindi linn. Esialgu on rongiga sõitjaid siiski võrdlemisi vähe, sest Sindist Pullisse buss ei käi ja seal pole isegi korralikku parkimiskohta. Edelaraudtee andmeil leiab see probleem lähemas tulevikus lahenduse. Sindis elava Sirje arvates on Pullis rongipeatuse avamine vajalik ja loogiline samm. "Kui rong peatub iga teiba juures, miks siis Sindi linna lähedal ei võiks peatust olla? Kindlasti kasutaksin rongi, kui buss rongipeatusse sõitma hakkab ja rong kiiremini sõitma pannakse. Praegu võtab Pärnu kaudu bussiga Tallinna sõitmine umbes sama palju aega kui rongiga otse Tallinna sõitmine," kalkuleerib Sirje.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee