Maailm

Greenpeace: Fukushima on sama ohtlik kui Tšernobõl (53)

Aadu Hiietamm, 31. märts 2011, 06:56
KIIRGUSKONTROLL: Greenpeace’i aktivistid kontrollivad Jaapanis avariilise Fukushima 1 aatomielektrijaama lähedal radiatsioonitaset. Foto: Scanpix
Jaapanis avariilise Fukushima 1 aatomielektrijaama lähedal avastati meres radioaktiivset joodi, mille radiatsioonitase ületas lubatu 3355 korda, teatas eile Spiegel Online.

Lisaks on aatomielektrijaama territooriumil viies kohas leitud pinnasest plutooniumi.Jaapan on võitluse Fukushima 1 aatomielektrijaama teise reaktori päästmise eest tõenäoliselt juba kaotanud, ütles ajalehele The Guardian USA üks juhtivaid tuumaeksperte Richard Lahey. Ta arvab, et teise reaktori tuum või vähemalt osa sellest on juba ära sulanud ja reaktori põhi purunenud. Niisuguses olukorras võib aset leida uus suur radiaoaktiivsete ainete leke.

Suur keskkonnakahju

Samal teemal

Lahey usub, et Tšernobõli katastroofile 1986. aastal jääb Fukushima 1 aatomielektrijaamas juhtunu küll alla, kuid lõdvaks end lasta ei saa. Keskkonnakahju on iga juhul suur.

Keskkonnakaitsjad organisatsioonist Greenpeace vaidlevad Richard Laheyle vastu. Greenpeace on veendunud, et Fukushima 1 aatomielektrijaama katastroof tuleb paigutada tuumaõnnetuste seitsmeastmelise skaala kõrgeimale astmele. Samale astmele on seni maailmas klassifitseeritud vaid 25 aasta tagune Tšernobõli katastroof. Jaapani võimud on aatomielektrijaamas Fukushima 1 juhtunut iseloomustanud 5. astme avariina.

Greenpeace’i teatel on teise reaktori hoone juures leitud sedavõrd radioaktiivset vett, et inimene saab seal kõigest 15 minutiga aastase lubatud kiirgusdoosi.

Fukushima Liibüast tähtsam

Greenpeace’i muret jagab Lõuna-California Ülikooli ekspert Najmedin Meshkati, kelle sõnul vajab Fukushima tuumakatastroof ÜRO sekkumist. "Minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt on see palju tähtsam kui õhuruumi sulgemine Liibüa kohal," ütles Meshkati Prantsuse väljaandele L´Express.

Raskustele Fukushima 1 aatomielektrijaama avarii tagajärgede likvideerimisel viitas ka tuumajaama operaattorfirma TEPCO asepresident Sakae Muto. Ta ütles, et operatsioon võib jääda venima. "Väga kahju, kuid meil puudub täpne graafik, mis lubaks öelda, mitu kuud või päeva kulub kriisiga toimetulekuks," tunnistas Muto.

TEPCO soovib tulevikus Fukushima 1 aatomielektrijaama neli avariilist reaktorit demonteerida. Inseneride arvates võib lammutamine kesta isegi 30 aastat ja maksta 12 miljardit dollarit.

Enne seda, kui maavärin ja sellele jägnenud tsunami Fukushima 1 aatomielektrijaamas katastroofi põhjustasid, oli Jaapanis 55 tuumareaktorit, mis tootsid 30% elektrienergiast. Aastaks 2030 kavandati tuumaenergia osakaalu suurendamist 50 protsendile.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee