Maailm

Õpetlased: Jumala abikaasa kirjutati Piiblist välja? (24)

Toimetas Marge Sillaots, 23. märts 2011, 09:24
Foto: SXC
Osad õpetlased ütlevad, et Piibli varasemas versioonis kirjeldati isikut Asherah (ka Ištar), võimsat viljakusjumallanat, kes võis olla Jumala kaasa.

Suurbritannias asuva Exeteri ülikooli teoloogiaprofessor Francesca Stavrakopoulou avastas viited Asherah'i olemasolu kohta, mida Piiblist ei leia. Kui Stavrakopouloul on õigus, tähendab see seda, et kirikuraamatu karmikäelised toimetajad on pühakirjast kõik viited eemaldanud, kirjutab Discovery News.

Jumala teist poolt on kirjeldatud iidsetes tekstides, kujutatud amulettidel ja kujukestel, mis praeguse Süüria rannikulinna lähedalt leitud. Siinai kõrbest leitud savinõudel on samuti näha Jahvet ja Asherah't kui paari, keda kohalikud kummardasid. Viiteid leiab ka Kuningate raamatust, kus kirjeldatakse Jahve templis elavat jumalannat.

Arizona judaismi õpingukeskuse ja Albrighti arheoloogia instituudi president J. Edward Wright toetab Stavrakopoulou leitud tõendeid, öeldes, et mitmed Heebrea pealiskirjad mainivad Jahvet ja tema Asherah'i. Wrighti sõnul pole Asherah siiski täielikult Piiblist välja kirjutatud.

"Vihjeid tema olemasolu kohta leidub ning nendele toetudes saame taasluua tema rolli Vahemere idaranniku religioonide seas," ütleb professor.

Asherah oli iidses Lähis-Idas tähtis jumalus, keda teati ka nimede all Astarte (Foiniikia) ja Ištar (Assüüria ja Babüloonia, samuti Sumer). Inglise tõlgetes teatakse Asherah'i kui Püha Puud.

Piibli- ja arheoloogiaõpetlane Aaron Brody sõnul olid muistsed israeliidid polüteistid, kellest vaid väike osa uskus üht jumalat. Juudamaa eliidi pagendamine ja Jeruusalemma templi hävimine viis Brody sõnul kindlapiirilise ainuusu tekkimiseni.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee