Nabala kaitsjad otsivad presidendilt kaitset (3)

Tanel Ots, Nabala Keskkonnakaitse Ühing 18. märts 2011 06:57
Meedia mõju on ülivõimas. Seda teab ka peaminister Andrus Ansip, kes lubas vähem kui aasta tagasi ajakirjanduse vahendusel avalikkusele (EPL 20. mai 2010), et niikaua, kui tema on peaminister, Nabala karstiala ei kahjustata.

Sama kinnitas ta kirjalikult neljale Nabala kandi vallajuhile. Sealt alates hakkas süstemaatiliselt ilmuma artikleid ja uudiseid, mis mõjusid uinutavalt ja lõid rahva seas tunde, et Nabala-Tuhala rindel on suurem oht möödas.

Tundus, et oht on möödas

Nõiakaevu uudistajad hakkasid rõõmsalt rääkima, kuidas nemad olevat lehest lugenud või raadiost kuulnud, et kõik kaevandusplaanid on nüüdseks maha maetud. Kui keegi kohalikest kaitsjatest öelda püüdis, et ühtegi konkreetset sammu ohu vähendamiseks pole astutud, siis võis ta sageli kogeda naeruvääristavat suhtumist. Seda ühtviisi nii keskkonnaministeeriumi töötajatelt kui ka ajakirjanikult, kelle kaudu oma muret püüti avaldada.

Valimised lähenesid ja Reformierakond üllitas oma programmi keskkonnapeatüki, kus kirjas: «Tagame Nabala karstiala ja Tuhala Nõiakaevu säilimise.» Seda lubadust tiražeeriti ja jagati tohutus koguses koos kõigi siitkandist pärit reformierakondlastest saadikukandidaatide näopiltidega tuhandetesse Nabala piirkonna postkastidesse.

Olen nüüd suhelnud mõnega neist, nad on oma erakonnajuhi käitumisest äärmiselt nördinud. Sest vabariigi valitsus võttis kohe pärast valimisi ja enne koalitsioonikõneluste algust vastu ehitusmaavarade arengukava, millega otsustati ka Nabala karstiala ja Tuhala nõiakaevu saatus. Lisaks on selgunud, et valitsus hoidis nimetatud arengukava kõigi vahenditega kinni, et see ei saaks vastu võetud enne valimisi. Vastasel korral oleks see valitsuserakonnalt viinud kogu Eesti ulatuses kümneid tuhandeid hääli. Nii saatis valitsus arengukava nagu kuuma kartuli ministeeriumile tagasi lausa kahel korral.

Veel 10. veebruaril lõpetas riigikantselei peaministri otsusega arengukava eelnõu menetlemise, kuna arengukava vajavat täiendavat mõjuanalüüsi. Kuu aega hiljem, valitsuse esimesel valimistejärgsel istungil, võeti dokument aga vastu muutmata kujul.

Peaministri võim on taas neljaks aastaks kindlustatud ja üks «väike vale» tema valitsust ei kõiguta. Nabala kaitsjatel süvenes aga kahtlus, et peale hulga keskkonnaministeeriumi ametnike on ilmselt ka suur osa ajakirjandusest ära ostetud, sest järjekindla kangekaelsusega ei soovita faktidesse süveneda.

Kas Ansip sobib peaministriks?

Nii ei jäänudki meil muud üle, kui meeleheitliku sammuna pöörduda vabariigi presidendi poole üleskutsega kaaluda Andrus Ansipi sobivust peaministri ametisse. President on teatavasti välistanud valitsuse moodustamiseks loa andmise ühele opositsioonierakonna esimehele.

Sellest lähtuvalt küsisime, mille poolest erineb naaberriigist segastel asjaoludel raha küsinud parteijuht oma sõnu avalikult söönud ja rahvast ning ka oma erakonna valijaid petnud parteijuhist. Erinevus on muidugi olemas, nii kaasuses endas kui ka faktis, et üks nendest on avalikkusele kõlavalt lubanud mitte teha seda, mida ta hiljem ikkagi tegi.