Eesti uudised

Lämbunud Läti kalamehed leiti bussist kolm päeva hiljem (7)

Arvo Uustalu, 17. märts 2011, 07:01
SUIKUSID IGAVESSE UNNE: Arvatavasti oli Läti kalameeste surma põhjuseks lämbumine. Foto: politsei
"Tegin enda arvates musta huumorit ja ütlesin pojale, et mine vaata, järsku on lätlased ära surnud," räägib Peipsi lähedal elav Eino, kelle maal parkinud väikebussist leiti surnuna kaks kalameest.

Läti kalamehed, kes end reede õhtul Tartumaal kolme kilomeetri kaugusel Varnjast Volkswageni bussi magama sättisid, laupäeva hommikul enam ei ärganud. Janis (41) ja Andris (44) tõenäoliselt lämbusid une pealt – gaasipõleti leek arvatavasti kustus ja gaas hakkas lekkima.

"Mõtlesin: las kalamehed puhkavad!"

Reede õhtul koju sõites märkas Eino, et temale kuuluva varemetes talumaja ees seisab Läti numbrimärgiga väikebuss. "Sai just teeots traktoriga lumest puhtaks lükatud, et sealt oma maja juurde materjali tuua. Sõitsin mööda ja mõtlesin, et mis mul selle vastu on, las järvel käimisest väsinud kalamehed puhkavad. Siis bussis tuli põles. Kui laupäeval buss ikka sama koha peal seisis, siis arvasin, et ju kalamehed võtsid reede õhtul külmarohtu ja otsustasid järvele mitte minna," meenutab ta.

Kui buss veel ka esmaspäeva hommikuks polnud kohalt liikunud, saatis Eino poja enne kooliminekut asja uurima. "Poiss vaatas bussiaknast sisse ja nägi seal kahte lebavat meest. Ütles mulle, et järsku puhkavad. Piirivalvekordonisse helistades me veel isegi ei teadnud, et mehed surnud on," räägib ta.

Lätlaste buss seisis Koosa–Varnja teest kümmekonna meetri kaugusel. Varnja kordoni ülem Olav Ojasaar, kes kõne peale koos patrulliga kohale sõitis, arutleb, et kindlasti möödus kalameestest kümneid autosid ja liinibusse, kuid kes pöörab tähelepanu tee ääres seisvale bussile. Kohalikud elanikud tunnistasid, et nad käisid bussist isegi jalgsi mööda, kuid ei osanud midagi kahtlustada.

"Gaasi lõhna oli tunda isegi bussi ümber."

Ojasaare arvates lätlased lämbusid. "Gaasi lõhna oli tunda isegi suletud ustega bussi ümber. Mehed olid end soojendanud gaasisoojendiga. Arvatavasti sai salongis hapnik otsa, leek kustus ja sõiduk täitus gaasiga," räägib ta.

"Iga füüsikatunnis käinud inimene peaks aru saama, et lahtise leegiga kütteseadet on autos ohtlik kasutada. Põlemiseks on vaja hapnikku, mis väikeses ruumis ruttu otsa saab. Kui aga leek kustub, siis jääb ju gaas ventiilist edasi välja susisema."

Läti kalamehed käivad Peipsil juba aastaid. "Eks sõidukites magavad kalamehed peavad endale millegagi sooja tegema, aga mitte nõnda ohtlikul moel," märgib Ojasaar.

Lõuna prokuratuuri pressiesindaja Kristina Kostina sõnul pole juhtumi kohta kriminaalasja algatatud, sest ekspertiisi tulemust veel pole.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee