Eesti uudised

ERSO uus juht: andke töörahu! (25)

Rainer Kerge, 17. märts 2011 07:02
LAVALE EI KIPU: ERSO uus direktor Kadri Tali pole muusikuelust just palju unistanud. Ta teab, et kui õnnestunud kontserdi järel publik aplodeerib, kuulub pisut sellest tänust ka mänedžerile. Foto: Peeter Langovits (Postimees)
"Soovin meile õnne!" surunud üks Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri muusik Estonia uksel ERSO uue direktori, muusikamänedžeri ja produtsendi Kadri Tali kätt.

Kelle poolt te "Eesti laulu" finaalis hääletasite?

Ma ei hääletanudki. Kuigi, jah, vist oleks pidanud Ithaka Maria poolt sõnumi saatma, minusuguste pärast ta ei võitnudki. Kuigi tal oli kihvtilt tehtud tore saaga.

Täna te allkirjastasite Laine Jänesega töölepingu. Esmaspäevast algab teie kolmeaastane tööperiood ERSO direktorina. Keda te eelistate näha sel ajal kultuuriministrina: Rein Langi, Valdo Randperet, Urmas Kruuset või Keit Pentust?

Sellest nelikust on mul igaühe kohta head tunded. Ma ei usu, et inimesed teeksid halbu otsuseid otsese sooviga halba teha. Tavaliselt juhtub see rohkem teadmatusest ja vähese informatsiooni tõttu.

Minu eesmärk on ERSO kontserdielu nii hästi organiseerida, et kultuuriministril – nagu ka kõigil teistel Eesti inimestel – oleks soov sellega kaasas käia.

Viimasel ajal on palju räägitud loosungist "Talendid koju". Keda praegu välismaal töötavaist eesti muusikuist püüate kindlasti

ERSO juurde meelitada?

Olen nõus uudisest loetud Urmas Sõõrumaa mõttega, et kedagi kodus vägisi kinni ei hoia, ega tohigi hoida. Inimesel tuleb lasta minna – et ta saaks koju tagasi tulla.

Muusikud on rändrahvas ja tee Tartusse võib käia läbi New Yorgi. Meie peame aga olema valmis selleks, et neil oleks olemas koht, kuhu tagasi tulla.

Heliloojale on tipphetk, kui orkester tema teost esitab. Orkestrandil ja dirigendil on ilmselt magusaim moment siis, kui kõlab aplodisment. Mis on mänedžeritöö rosin?

Inimesed – nii laval kui saalis. Ma armastan muusikat nii palju just nende inimeste pärast, kes seda teevad. Olulised on õnnestumise hetked: hea kontsert, publiku tänu; üldisemalt – orkestri suhe publikuga. Tean ju, et see aplaus on natuke ka minule.

Ma ei vaja eraldi tänu ja kummardust.

Kas vahel kripeldab: "Tahaks ise kah lavale pilli mängima!"

Seda tunnet ei ole kunagi ette tulnud! Lavaartisti töö on ränkraske ja pühendumist nõudev elulaad. See on nagu tippsportlase elu, pidev arvestamine homse päevaga, uue etteastega. Välja paistva sära taga on higi ja vaev. On õnn, kui see jõuab publikuni kadestamist väärt elukvaliteedina. See tähendab, et muusik teeb oma tööd hästi.

Muide, mis pilli te kõige sagedamini mängima juhtute?

Klaverit ikka vahel kodus mängin. Kuid kindlasti mitte seltskonna rõõmuks, rohkem oma lastele laulu saateks. Õega on tore vahel niisama lõbu pärast neljal käel mängida. Sel ajal saab meelde tuletada ka partituuri lugemist.

Millist suurt uudist me lähiajal ERSO kohta kuuleme?

ERSO on teeninud auga ära töörahu ja seda tahaksin talle pakkuda. Lähemal ajal kuulete aga ikka ja jälle kutseid kontserdile. Kohe järgmisel reedel on uus kontsert. Kas see ei ole juba piisavalt tähtis uudis?

Kes on need eesti heliloojad, kelle kõik teosed olete läbi kuulanud, läbi töötanud?

Mulle meeldib paljude eesti heliloojate looming. Tänapäeva heliloojate looming võimaldab muu hulgas eluga kaasas käia, sest need lood räägivad meie ajastust, aitavad tunda end mitte muuseumirahvana.

Teoste sügavuti läbitöötamine seostub mulle pigem õe, dirigent Anu Tali sagedaste muusikaõhtutega. Neis mängib ta uusi kontserdikavu luues mulle muusikat ette.

Kas Anu Tali kurvastas väga, et peab hakkama teie asemel uut mänedžeri otsima?

Kui tavalist mänedžeri Anu mind praegu ei vaja. Aga me oleme jätkuvalt mõttekaaslased ja teeme ikka koos rahvusvahelist Põhjamaade Sümfooniaorkestrit, kes juba mai algul Anuga Tallinnas esineb. Imetlen teda väga – nii tema füüsilist kui psüühilist jaksu maailma vallutada.

Aga praegu on Anu maailma ühe suurima muusika-managementi HarrisonParrott artist, kelle heaks töötavad mitmed inimesed ja kes teeb maailmalavadel oma tööd. Mind vajab praegu Eesti Riiklik Sümfooniaorkester.

Samal teemal

21.03.2011
Kadri Tali: Neeme Järvi on esimene valik peadirigendi kohale

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee