Maailm

Ka Soomes maa värises ja mürises: maavärina tugevus 2,1 magnituudi (20)

Toimetas Kristin Aasma, 16. märts 2011 11:25
Helsingis toimus 15. märtsil tuumajaama-vastaste meeleavaldus. "Soome. Kas Põhjala Jaapan?" võib lugeda kollaselt loosungilt.Foto: AFP/Scanpix
Soome koges ööl vastu teisipäeva harvaesinevalt tugevat maavärinat. Seismoloogiajaam Kesk-Soomes Puolanka lähedal Pirttijärvil mõõtis maavärina tugevuseks 2,1 magnituudi.

Nii tugevaid maavärinaid mõõdetakse Soomes kõige rohkem paar korda aastas, kirjutab YLE Kainuu. Helsingi ülikooli seismoloogiaosakonna seismoloog Jari Kortström ütles uudistekanalile, et eelmisel aastal fikseeriti Soomes 34 maavärinat, millest vaid kaks olid tugevamad kui kaks magnituuti.

„Tavaliselt johtuvad Soomes fikseeritud automaatsed seismilised nähtused erakordsetest kaevandusplahvatustest, kuid sel korral oli tegemist tõelise maavärinaga," rääkis Kortström.

Aastast 1912 on Puolankas mõõdetud kaheksa üle kahe magnituudi tugevusega maavärinat.

Nagu äike oleks maa all

Samal teemal

Puolanka inimesed tundsid ja ka kuulsid maa vappumist kella nelja ajal hommikul. Proua Terttu Kähkönen rääkis oma elamusest nii: „Kuuldus kummalist mürinat, nagu oleks maa all äike. Ka maja värises selgesti. Mulle meenus, kuidas mõni aasta tagasi oli siin maavärin ning kuidas see tundus ja kuulda oli - see hääl oli samasugune." Naine läks ka akna juurde vaatama, et ega vappumine ja hääl mõne masina tekitatud ei ole.

Naabrimees Raimo Laamanen, kes samuti akna peal mürinat tekitavat masinat otsis, kinnitas, et vappumine ja mürin kestsid pool minutit.

Eestis oli võimsaim maavärin - 4,75 magnituuti - 1976. aastal Osmussaarel. Viimati rappus Eestis maa tugevamini 2004. aasta septembris, mil tõuked olid umbes kolme-magnituudised.

Samal teemal

16.06.2011
Soomes oli taas maavärin
19.03.2011
Soomes toimus 2,8-magnituudine maavärin
22.09.2004
Eestit raputas maavärin