Eesti uudised

Kihnu tehnikaime – kiiruskaamera, mis kiirust ei mõõdagi (6)

Urmas Kaldmaa, 15. märts 2011, 07:00
PAROODIA: Põrnikaklubi pani Kihnu peatee äärde kiiruskaamera, mis kiirust ei mõõda. Foto: Urmas Luik (pärnu postimees)
Harju Elektri insenerid ja töömehed ehitasid spetsiaalselt Kihnu saare jaoks kiiruskaamera. Seadeldise erakordsus seisneb selles, et see küll pildistab ja valgustab mööduvaid autosid välklambiga, kuid nende kiirust siiski ei mõõda.

Lindude pesakasti meenutav seadeldis seisab Kihnu kõige tihedama liiklusega teelõigul enne rahva- ja vallamaja, kooli ning kirikut. Kastis peitub nõukogudeaegne algajate fotoaparaat Smena, välklamp ja seadet juhtiv elektroonika. Algselt hoiatas sohvreid kaamera eest sadakond meetrit eemal seisev kihnukeelne silt "Kupatamise kontroll", kuid nüüdseks on pätid sildi ära lõhkunud. Ka välklambi patarei on ajaga tühjaks saanud.

"Külalised käivad tihti küsimas, mis asi teil seal on," tunnistab Kihnu rahvamaja juhataja Veera Leas. "Ma ei oska öelda, kui tõsiselt nad seda võtavad."

Kiiruskaamera tellinud ja paigaldanud Volkswageni autode klubi Põrnikas liige Toomas aga teab, et kunagi olevat keegi otsinud koguni kohta, kuhu kihutamistrahv ära maksta.

Tooma sõnul üritavad klubi liikmed igal kokkutulekul teha midagi varasemast teistmoodi ja samal ajal juhtida inimeste tähelepanu mõnele parajasti aktuaalsele teemale. Ülemöödunud suvel oli kuum teema riigi poolt 16 miljoni krooni eest ostetud kiiruskaamerad, mis ei tahtnud kuidagi tööle hakata. Sestap otsustatudki samasugune kasutu klõpsumasin panna täiesti mõttetusse kohta – Kihnu tee äärde, kus päevas sõidab vaid mõni auto. Kihnu vallavalitsus ja maanteeamet olnud asjaga päri. Viimane nõudnud vaid, et kiiruskaamera ei tohi olla teele liiga lähedal ega liiklejatele ohtlik. "Pulli võib teha. Ja kui see mõnda lolli ka pidurdab, on ju väga hästi!" leiab Toomas. Kihnu vallavalitsusest öeldakse, et saareelanikud kiiruskaamerast suurt midagi ei arva – nad ei panevat seda eriti tähelegi.

Kümme aastat varem pidas põrnikaklubi kokkutuleku samuti Kihnus ning siis püstitati Kurase kohviku õuele kõnepult. See oli mõeldud neile kohvitajatele, kes tahavad kõva häälega üle teiste rääkida ja mitte kedagi kuulata. "Las tulevad kohvikust välja ja räägivad seal. Siis segavad teisi vähem!" selgitab rajatise mõtet klubilane Toomas.

Leasi sõnul on pult siiani kasutuses. "Ma ei ole seal öösel käinud, kui neid (kõnepidamishimulisi külastajaid – toim) õuel kõige rohkem tiirutab, aga pidulike sündmuste ajal on puldist räägitud küll!"

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee