Tuumajaam versus tuumajama (2)

ÕL 14. märts 2011 06:57
Vaadakem Jaapani poole ja küsigem endalt veel kord, kas me ikka tahame Eestisse tuumajaama. Kas see mäng väärib küünlaid, ükskõik kui odavat elektrit me sealt saaksime?

Jaapan on ilma igasuguse kahtluseta üks maailma kõige arenenumaid tehnoloogiariike ja ikkagi ei laabunud tuumajaamas avarii korral lood nii, nagu pidanuks. Oleme näiteks uudistest lugenud, et kolmeteistkümnest hädaolukorras tööle hakkama pidanud toitegeneraatorist ei toiminud tegelikult ükski.

Meie siin mäletame veel Tšernobõli. Kuidas võim juhtunut salastada püüdis, kuidas soomlased oma laste liivakastides liiva ära vahetasid, sellal kui meil veel midagi ametlikult juhtunudki polnud. Kuidas sajad noored eesti mehed väevõimuga reaktori katmistöödele viidi, ohverdades neilt küsimata nende tervise.

Fukushima tuumaelektrijaam ehitati aastakümneid tagasi, ent ikkagi peeti seda oluliselt turvalisemaks kui Tšernobõli jaama. Tuumaenergia pooldajad ütlevad, et tehnoloogia on arenenud ja vahepeal asemele tulnud mitu uut põlvkonda reaktoreid, mis kõik on nii turvalised, nii turvalised.

Ent issanda teed on ettearvamatud. Ähvardavaid loodusjõude nagu Jaapanis meie tuumajaama ohustamas tõesti pole, ent sada protsenti garantiid, et midagi ei juhtu, ei suuda anda ükski tehnoloogia. Ja kui keegi ikka väga tahaks, küll saaks hakkama ka diversiooniaktiga, mille tagajärjed võivad olla fataalsed kogu väikesele rahvale, nagu osutab ka meie tänase tsitaadi autor Jüri Estam.

Me ei arva, et pärast seda, kui ühes Jaapani tuumajaamas lood käest ära läksid, peaksime kohe ja tingimusteta Eestisse tuumajaama rajamise plaanidele kriipsu peale tõmbama. Ent vähemalt tuleks jaapanlaste katastroofist õppust võtta ning teha peensusteni selgeks, kas ja kui kindlalt saab seesuguse stsenaariumi rakendumise tõenäosust vähendada. Ning otsust, kas tuumajaam tuleb või ei, ei tohiks langetada vaid Toompeal. Vaja on arutelu, kus rahvas saaks igale oma küsimusele adekvaatse vastuse. Selge, ausa ja puhta, saastamata lobimeeste hämast.