Eesti uudised

Kontorirotid lähevad Džomolungmat vallutama (7)

TEET TEDER, 12. märts 2011, 09:02
MEHED JA TIIBETI KALI: Andras Kaasik (vasakul) ja Tanel Tuuleveski mullu Cho Oyu tippu vallutamas ja nautimas kohalikku kalja, millega Tiibeti kandjad mäel kaubitsevad.  Erakogu
Tanel Tuuleveski istub kontoris 13. korrusel. Päris kõrgel. Eesmärk on aga on palju kõrgem: koos sõber Andras Kaasikuga asutab ta vallutama maailma lage Džomolungmat.

Siiani on ainsa eestlasena mägede kuninga Džomolungma tippu jõudnud Alar Sikk. Kui kõik plaani kohaselt läheb, siis lisandub talle mais kaks kaasmaalast.

Metsanduses tegutsevad ettevõtjad Tanel Tuuleveski ja Andras Kaasik lendavad Eestist ära 26. märtsil ja tahavad maakera kõrgeimasse punkti jõuda 20. mai paiku.

"Kas nüüd tippu jõuame, on iseasi, aga plaan on küll jah," sõnab Tuuleveski tagasihoidlikult. "Oleme juba ammu mägedes käinud ja ükskord tahaks ära proovida selle kõrgeima tipu."

Džomolungmat tegema, nagu ronijad ütlevad, lähevad eestlased Briti grupiga, kuhu kuulub kaheksa mägironijat: kolm šotlast, iirlane, kaks britti ja kaks eestlast.

Tuntumad neist on Wale-si ragbikoondise mängija Richard Parks ja kahekordne olümpiavõitja aerutamises Steve Williams. Nemad tõusevad mäkke heategevusliku sihiga –soovivad aidata koguda raha vähihaigete raviks.

Huvitavaima saatusega mees pundis on šotlane Adam Potter. Alles hiljuti, jaanuari lõpul, kukkus ta ühel Šotimaa mäel 300 meetri kõrguselt nõlvalt alla ja pääses imekombel vaid kergete vigastustega.

Ja nüüd on ta juba valmis Džomolungmale minema.

Alar Siku teed mehed ei järgi

5400 meetri kõrgusele baaslaagrisse tahavad mehed jõuda 14. või 15. aprilliks. "Sealt tegelikult raskem ronimine algabki. Loodame kuu ja nädalaga tippu jõuda. Iga päev ei ronita, see on selline üles-alla käimine, et lähed jälle jupikese kõrgemale, umbes 700 meetrit, siis puhkad, harjud kõrgusega ja tuled alla baaslaagrisse tagasi, taastad organismi ja lähed jälle üles. Selline on mägironimise loogika," seletab Tuuleveski.

"Alar tegi Everesti põhja poolt ehk Tiibeti poolt. Meie teeme lõunaküljest, ehk Nepali poolt. Lõppsiht on küll loomulikult sama."

Raskuse vahet radadel ei olevat. Põhja poolt minnes on ilmad kehvemad, aga lõuna pool on suur liustik, mille ületamine on ohtlik.

Tuuleveski sõnul muud peale külma karta ei ole. "Mida võib karta on see, et varbad või sõrmed külmuvad ära. See on reaalne oht. Temperatuur langeb öösel 40 miinuskraadi peale, aga kui on tuul ka veel, siis see võib asja väga hulluks teha."

Üllatuseks ütleb Tuuleveski, et mingit erilist ettevalmistust Džomolungma tippu ronimiseks olema ei peagi. "Muidugi peab kogemust olema. Me ise oleme kuus või seitse aastat mägedes käinud, aga mingit erilist ettevalmistust... Vormis peab olema ja kogu lugu. Päris õlle ja viina pealt sinna ei lähe," naerab ta.

Tallinna lipp Eesti oma kõrvale

Seni on Tuuleveski ja Kaasiku kõrgeim vallutus mullu võetud 8201-meetrine Cho Oyu tipp, mis on maailmas kõrguselt kuues ja jääb linnulennul Džomolungmast 40 kilomeetri kaugusele.

Džomolungma on 8848 meetrit kõrge.

Asjad mägironijail veel pakitud pole, aga varustus on enamvähem koos. "Mingit pudipadi on veel juurde vaja. Praegu teeme trenni ja tasapisi hakkab vererõhk tõusma, muud ettevalmistust ei ole."

Kui palju ettevõtmine maksma läheb, Tuuleveski öelda ei taha. "Päris palju läheb maksma. Täpsemalt ei tahaks ütelda. Pole nagu asi, millega uhkustada," sõnab ta.

Maksta tuleb rahvusparki pääsemise eest, ja Džomolungmal on see päris kallis. Palju raha läheb varustusele, söögile ja kogu kraami baaslaagrisse vedamisele.

"Praktiliselt tuleb sinna kogu elamine kaasa võtta," teab Tuuleveski.

Et ronimisele lisaväärtust anda, pakkusid mehed kultuuripealinna Tallinna korraldajatele, et viivad Džomolungma tippu Tallinna lipu

Raha nad selle eest ei küsinud.

Samal teemal

16. mai 2011, 17:49
Kaks eestlast vallutasid Mount Everesti

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee