Eesti uudised

Tallinna kooli õpetaja vägivallatseb õpilaste kallal (88)

Toimetas Marge Sillaots, 9. märts 2011 20:40
Foto: SXC
Tallinna Tehnikagümnaasiumi (TTG) õpilased salvestasid mobiiliga video, et näidata, kuidas nende vene keele õpetaja korduvalt agressiivselt käitub. Kuigi õpetaja tegemisi teatakse aastaid, ei ole midagi konkreetset ette võetud.

6. kuni 11. klassidele tundi andva õpetaja Olga kohta on kaebusi esitatud aastaid, varaseim neist pärineb kuue aasta tagusest ajast, kui õpetaja üht poissi küünistas. Kooli direktor Annely Errit rääkis saatele "Pealtnägija", et teab õpetaja käitumisest ja sellest on palju räägitud ka varem.

Endine TTG õpilane Lisette kirjeldab, kuidas õpetaja tunnis ägestus, õpilasi klassist välja viskas ja enamikele põhjendamatult halbu hindeid pani.

Lisette vahetas koos pinginaabriga kooli pärast üht vahejuhtumit klassis, kus õpetaja ta vastu seina, tüdruk maha kukkus ja ninaverejooksuga traumapunkti pidi minema.

"Sellistel asjadel ei saa kunagi olla head põhjendust. Küll aga on teada põhjused, miks niisugused asjad võivad juhtuda. Need on: me tahame kedagi endast välja ajada," ütleb direktor. Kooli juhtkond on seisukohal, et ühtmoodi süüdi on nii provotseerivad õpilased kui õpetaja temperament.

Mobiilivideoga õiglust otsimas

Kuna õpilased tundsid, et nende juttu tõsiselt ei võeta, otsustasid nad mobiilivideo teha, et näidata, mis tunnis toimub.

Direktor leiab ka videot vaadates, et see on kinnitus, et õpetaja aetakse meelega endast välja. Videot vaadanud haridusministeeriumi üldosakonna juhataja Irene Käosaar vangutab videot nähes pead: "See on absoluutselt enesega mitte toime tulev pedagoog." Käosaare sõnul ei ole taoline käitumine õigustatud ning kõik, kes seda arvavad, peaksid oma väärtused üle vaatama.

Teisest küljest leiab Errit, et ka õpetaja on klassi ees kaitsetu, kuna õpilastel on üha enam õigusi ja aina vähem kohustusi. "See on karistamatus. See on ka see, et õpetaja ei julge pöörduda politseisse."

Käosaare sõnul tuleks aga pedagoogil, kes tunnis hakkama ei saa, leida endale uus töökoht.

EÕL: koolis peab õpilasel olema ohutu olla

Eesti Õpilasesinduste Liidu (EÕEL) juhatuse liige Toomas Laigu rõhutab, et "koolikeskkond ei tohi olla üles ehitatud hirmule", mistõttu teeb Laigu üleskutse kõikidele õpilastele, et nad annaksid teada koolikeskkonnas toimuvast ülekohtust aadressil toomas[at]opilasliit.ee, et leida üheskoos taolistele probleemidele lahendus.

Esindus on loonud õpilasõiguste töörühma, mille eesmärgiks on teavitada õpilasi nii nende õigustest, kui rääkida ka õpilaste kohustustest kooli ja ühiskonna ees. "Loodetavasti suudab töörühm leida tasakaalu õiguste ja kohustuste vahel ning õpilastel kui ka õpetajatel on koolikeskkonnas hea koostööd teha," väljendab Laigu.