Eesti uudised

USUMEHED MARUS: ratastoolierootika Viljandi kiriku altari ees! (146)

Arvo Uustalu, 9. märts 2011, 07:02
ÜLIHIILGAV PIMEDUS: Filmi peategelaseks on kord laual lebav, kord ratastooliga kirikus ringi liikuv alasti naine.  Raul.ee
"Anu Saagimi kirikupralle on selle kõrval väike libastumine. Siin on tegu sellise asjaga, mis väga paljusid tõsiusklikke solvab!" on Viljandi Pauluse kiriku õpetaja Mart Salumäe kuri – tema teadmata vändati pühakojas lühifilm, kus alasti tegelased ratastooliga ringi kimavad.

Viljandi Pauluse kiriku õpetaja Mart Salumäe ohkab sissejuhatuseks ja tunnistab, et on Raul Rajangu lühifilmi YouTube’is rippuvat lühendatud versiooni vaadanud. Linateose "Superluminous Darkness" tegelasteks on alasti naine ja mees, kes muu hulgas kirikus ratastooliga ringi kimavad.

See pole kirikusse sobiv kunst!

Pühakotta pääsesid filmitegijad Salumäe kinnitusel tema teadmata. "Olin tol ajal Kanadas. Pauluse kirikus asendas mind Hedi Vilumaa, kes pühakoja kasutamiseks loa andis," väidab ta.

Kirikuõpetaja tõdeb, et pühakojas võib ju ka kunsti teha, kuid osa kunstist võiks jääda kunstisaalidesse.

"See, mida keegi kunsti pähe teeb, on inimese enda otsustada. On neid, kellele on ka purkilaskmine suur kunst, aga taoline kunst ei sobi pühakotta! Mina selles filmis suurt filosoofiat ei näe. Kas tegu on kunstiga või mitte, kuid see ei sobi kohta, kus ristitakse lapsi, kuhu tuuakse lahkunud enne viimsele teekonnale saatmist ja kus pühalikult abielu laulatatakse," leiab kirikuõpetaja.

Salumäe lisab, et alasti inimkeha ei ole ristiusus tabu, kuid antud juhul olevat tegu vale konteksti ja kohaga.

"Küsimus on selles, kuidas jumalatemplis seda inimkeha kasutatakse ja kuidas ta seal käitub. Inimesel peab olema seesmine väärikus. See on hariduse küsimus, milles ja kuidas otsitakse filosoofilist tõde. Ega siis ilmaasjata ei ole läbi kõikide aegade ja kultuuride peetud seesmise vaimu ilu väljendamisel tähtsaks elementaarset sündsust. Filmi tutvustatakse väga pika ja keerulise filosoofilise tekstiga, aga sõnadega saab suvalist käitumist kajastada väga erinevalt," räägib ta.

Soodoma ja Gomorra kirikusse lubanud Kõpu kiriku õpetaja Vilumaa ütleb napilt: "Ei anna ühtki kommentaari praegu!"

Eesti ühe esimese 3D-filmi teinud kunstniku ja multimeediaaktivisti Raul Rajangu väitel polnud temale oluline, mis kirikus filmi tegevus käib.

"Mulle oli vaja sakraalset ruumi, mis oleks väliselt pompoosne ja milles oleks teatud mädanemise märke. Minu looming on avalik. Sellest filmist ei saanud oodata sotsiaalset projekti. Kui kirikus ka ei teatud, millise kunstiga ma tegelen, siis guugeldades saanuks sellest ülevaate," räägib ta.

Eesti evangeelses luterlikus kirikus lahvatanud skandaalist filmi autor end aga distantseerib. "Olen kunstnik ja vajan töörahu! Mänedžer ajab (neid) asju. Sellised olmeasjad mind ei huvita üldse," selgitab ta. Publik on tema linateose hästi vastu võtnud.

Ekspastor Kalle Gaston ütleb juhtunut kommenteerides, et küsimus ei ole mitte alasti inimkehas, vaid selles, et see ei sobi altari ette ratastooli.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee