Eesti uudised

Mullikesed valitsuse istungil – proua minister, kas te päkapikke usute? (20)

Rainer Kerge, 5. märts 2011 08:58
Kui toolid saaksid kõnelda: Valitsuse kabinetiistungi jutud võivad alata ükskõik millest, kuid väidetavalt viivad õhtu lõpuks ikka selle teema juurde, mille peale naisministrid punastavad. Foto: Peeter Langovits (postimees)
"Teate, parem on olla terve ja rikas kui haige ja vaene," tavatses Villu Reiljan valitsuses kolleegidele meenutada.

Just Villu Reiljani maamehelikud otseütlemised meenuvad paljudele endistele ja praegustele ministritele esimesena, kui nad valitsuskabinetis sündinud naljadele tagasi mõtlevad.

"Sa jääd lollide võistlusel kah teiseks."

Reiljaniga muide oli üks kummaline nähtus. Ühelt poolt oli ta ministri ja partei esimehena väga mahlakalt sõnakas.

"Poliitilised olümpiamängud on tulemas, aga teil on dressid auklikud ja ketsid kadunud," hurjutas ta eelmiste valimiste eel rahvaliitlasi. "Sa oled nii rumal, et jääd lollide võistlusel kah teiseks," iseloomustas Reiljan kord üht oma parteikaaslast.

Kui Juhan Partsi valitsuses läks vahel sõnasõjaks ja argumentide asemel laeti kahurid emotsioonidega, juhtisid tuld enamasti elukogenud Villu Reiljan ja tuline Taavi Veskimägi.

Teinekord võis Reiljan kõnelda aga väga vaikselt, väljudes oma jutuga koguni inimese kõrva kuuldeulatusest. Nii sündis enamasti juhul, kui valitsus arutas mingit Reiljanile olulist küsimust ja temalt oodati selget vastust. "Siis ta rääkis alati nii sosinal ja vaikselt, et keegi ei kuulnud midagi," meenutab üks Reiljani kolleege.

Aga üldjuhul oli ta ikkagi lõbusas tujus ja vestis meelsasti anekdoote. Viimaste presidendivalimiste ajal, valimiskogu kokkutuleku päeval, jutustanud Reiljan hotellis Radisson president Rüütli saabumist ootavate ajakirjanike lõbustamiseks järgmise loo.

Kohtuvad kolm prostituuti ja arutavad, kes olid nende viimased kunded.

"Mul oli politseinik – esimese paugu pani lakke."

"Mul oli jurist – enne vahekorda pidin alla kirjutama 100-leheküljelisele lepingule, mille mees pärast sooritust puruks rebis."

"Mul oli põllumees – küll oli liiga kuiv ja külm, siis liiga märg ja soe, kui viimaks asja aetud sai, nõudis toetusi."

(Mõni tund hiljem toimunud hääletuse võitis Ilves.)

Enda ja kolleegide toimetamisi meenutasid: Kalle Laanet, Marko Pomerants, Eiki Nestor, Hain Rebas, Urve Palo, Mailis Reps, Ivari Padar, Harri Õunapuu, Toivo Maimets, Tõnis Lukas, Ester Tuiksoo, Margus Hanson; Mait Klaassen; Peeter Olesk, Margus Leivo, Ain Seppik ja Heiki Kranich.

Ansip Škodaga ei sõida

Vähemalt korra olla valitsuskabinetti jõudnud ka ministri transpordiküsimus. Kui Edgar Savisaar sai Tiit Vähi valitsuses siseministriks – aasta oli siis 1995 –, avastanud ta, et välisministri auto kannab vägevat numbrit 007 AAA, siseministri oma aga täiesti ebaseksikat 011 AAA.

Igatahes suutnud Savisaar Bondi numbri välisminister Riivo Sinijärve autolt oma ametimasina külge rääkida. Pikalt Savisaar küll maagilise registreerimismärgiga autot kasutada ei saanud, sest tema ministrikarjäärile tõmbas kriipsu peale lindiskandaal.

Töösõidukite suhtes on nõudlikud olnud ka teised ministrid, ning ministeeriumide ametnikud on näinud kurja vaeva hankedokumentides mõne spetsiifilise hammasratta kirjeldamisega, et ministrile just talle sobivat marki auto treppi parkida.

"Igal asjal on piirid," öelnud vastne majandus- ja kommunikatsiooniminister Andrus Ansip, kui ta oma eelkäija Meelis Atoneni ameti-Škodat nägi. Minister Ansipile telliti Saab.

"Kas vastab tõele, et te olete loomaarst?"

Juhan Partsi valitsuse seltskondliku meelelahutuse tuumaks olid pomeriimid: toonase sotsiaalministri Marko Pomerantsi luuletused. Iga minister-kolleeg sai sünnipäevaks lillebuketi ja Pomerantsilt spetsiaalselt hällipäevalapsele treitud salmi.

Riigimehe tähtsamaid omadusi on pidada hästi kõnet. Mait Klaassen mäletab detailselt oma esimest kõnet haridusministrina. Saal on õpetajaid täis ja Klaassen räägib oma parema äranägemise järgi pika targa jutu maha.

Kui ta lõpetab, kostab esimesest reast küsimus: "Vabandage, härra Klaassen, kas see vastab tõele, et te olete loomaarst?"

"Aga mis teil viga on?" uuris Klaassen süütus meeles vastu. Rohkem küsimusi ja kommentaare ei tulnud.

"Minu valijad ei tarbi maksustatud alkoholi!"

Alkohol – nagu kõik inimlik – on olnud korduvalt teemaks ka valitsuse istungil.

Kord pidas justiitsminister Rein Lang sütitava kõne vajadusest tõsta alkoholiaktsiisi, välja arvatud veiniaktsiis! Jutluse lõpus avaldas Lang kartust, et järsku rahandusminister Padari valijatele ei meeldi alkoholiaktsiisi tõus. Ivari Padar rehmas aga käega: "Minu valijatel ei ole sellega mingit probleemi – nemad maksustatud alkoholi ei tarbi!"

Ehkki vabariigi ajaloos on juhtunud, et minister laekub pärastlõunasele valitsuskoosolekule õrnalt jokkispäi ja laamendab sellest tulenevalt mõõdukalt, püsivad valitsuse istungid üldjuhul ikkagi tee ja vee ja kohvi ja kommide ja pirukakeste ja kiluvõileibade peal.

Siim Kallasel oli peaministrina komme korraldada nii-öelda kabinetijätke: pärast ametliku koosoleku lõppu läksid ministrid Stenbocki puhvetisse õhtust sööma ja õhku jäänud küsimusi sõlmima. Seal, jah, võttis kes teed, kes konjakit, nagu kolleegid tööpäeva lõpul ikka.

Kuidas peaminister istungil vait jäi

Eiki Nestoril on hästi meeles Ansipi kõne viimasel valitsuse istungil, kuhu sotsidel koalitsioonipartnerina asja oli: "Rahva poolt palavalt armastatud peaministril on komme korrata ühte ja sama teksti mitu korda. Kusjuures ei ole suurt vahet, on see vabariigi valitsuse pressikonverents, valitsuse istung, mis iganes muu asi – tema retoorika ei muutu, kohati tekib tunne, et plaadi pealt tuleb.

Ja kuna kabineti sees oli tüli – et kuidas ikka nüüd seda eelarvet tasakaalu viia –, pidas ta järjekordse maailmavaatelise loengu Reformierakonna kasuks ja sotsiaaldemokraatide kahjuks.

Selle lõppedes ütles Ivari Padar: "Mul on Võrus üks tuttav matusekorraldaja, sellel mehel on kah 42 erinevat kõnet!""

Peaminister jäänud vait.

Rahandusministri raske põli: "Raha sai pool tundi tagasi otsa!"

"Rahaministril on alati see häda, et kõik tahavad raha saada ja sa pead kõigile ära ütlema," ohkab Harri Õunapuu, kes pidi Siim Kallase valitsuses iseäranis sageli "Ei!" vastama sotsiaalminister Siiri Oviirile. (Ahjaa, ministrid räägivadki slängisõnadega "rahaminister", "põlluminister".)

Ivari Padari rahandusministriks olemise ajast on valitsuses siiani käibel parool või lööklause: "Kadri, mis meil seal oligi?"

Kui arutluse all on eelarveküsimused, on rahandusministril sageli valitsuse istungil kaasas ametnikud, kel riigi rahakoti hetkeseisust detailne ülevaade ja kes suudavad kiiresti arvutada, palju üks või teine ettepanek maksma läheb.

Ivari Padar tavatseski siis oma päevakorrapunkti sisse juhatada lausega: "Kadri, mis meil seal oligi?", mille peale rahandusministeeriumi riigieelarve koordinatsiooni ja seire osakonna juhataja Kadri Maasik kandis aruande ette. Tänavu presidendilt Eesti euroalaga liitumisele kaasa aitamise eest Valgetähe IV klassi teenetemärgi saanud Kadri Maasik käib nüüd istungitel Jürgen Ligiga. Ja ka Ligi on selgeks õppinud delegeerimise ? la Padar: "Kadri, mis meil seal oligi?"

Rahandusministeeriumi – valitsuse kainestusmaja – juht olla on raske ja närvesööv.

Mailis Reps meenutab, kuidas eelarveläbirääkimiste perioodil panid ministrid aja kirja, millal minna rahandusminister Aivar Sõerdi juurde oma plaanidest rääkima.

"Kui meie haridusministeeriumi delegatsiooniga kohale jõudsime, küsis üdini õnnetu olemisega Aivar Sõerd, miks me tulime," räägib Reps.

Haridusministeeriumi omad meenutasid siis Sõerdile, et nad laekusid eelarveläbirääkimistele.

"Aga mul sai raha pool tundi tagasi otsa!" ohkas Sõerd.

"Ja haridusministeerium ei olnud päris viimane," muigab Reps.

"Loodus sureb viimasena!"

Nimekoomika on küll peaaegu et kõige primitiivsem, aga see-eest ka vaat ei kõige naljakam koomikaliik.

Heiki Kranich meenutab (tunnistades enne, et mälu pole enam see, tervis pole enam see ja see, et mälu pole enam see) valitsuse väljasõitu ja ööbimist Laeva rabas 2001. aasta veebruaris.

"Alguses oli vesine ja lörtsine ja lõpuks oli üle 10 kraadi külma, ministrid magasid rabasaarel ilma telkideta, magamiskottides," räägib Kranich. "Ja siis tehti toonase siseministri Tarmo Looduse teemal küll nalja: "Kas meil on lootust siit rabast välja kah saada?" – "Loodus sureb viimasena!""

Ministrite talvine rabamatk, mis sündis äsjalahvatanud pumppüssiskandaali taustal, tuli hiljem kõne alla koguni riigikogus.

Koit Pikaro esitas seal peaministrile küsimuse: "Ma loen ette tsitaadi 12. veebruaril /Postimehes/ ilmunud kirjutisest: "Peaminister isiklikult möirgab rabamändide vahel ehtsa isahundina. Tema o-häälik kaigub kaugele." Küsimus on, kas te tegite seda kaine peaga või olite enne natuke alkoholi või puskarit tarvitanud?"

Mart Laar, paljastab stenogramm, vastas: "Ma pean teile järjekordse pettumuse valmistama. Kindlasti tegin ma seda kaine peaga, sest selline ulgumine nõuab teatavat harjutamist ja oskust, mida üks Eesti parim hundispetsialist seal kohapeal õpetas."

Valitsuse jaoks liiga intellektuaalne

"Me ju ühe aasta mehed!" tavatseb Laine Jänes öelda eakaaslasele Marko Pomerantsile.

• • •

Kui 1990. aasta esimeses pooles tuli põllumajandusminister Roomast ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni kongressilt, pajatanud ta kabinetiistungil: "Kujutage ette, see peasekretär oli neeger! Nii must kui must!" Peaminister lausunud: "Laiendasid silmaringi ja ma laiendan seda nüüd veel: kui Ameerikasse lähed, ära niimoodi räägi."

• • •

Ühel õhtusse veninud kabinetiistungil avastas minister, et suure päevalehe veebikülje esiuudis räägib sellest, mida valitsus otsustas sel õhtul kärpida. Kuigi valitsus ei olnud veel midagi lukku löönud, istung alles käis. Ning lõplik seisukoht ajakirjaniku fiktsiooniga ei kattunud.

• • •

Sotsiaalministeerium tegi valitsusele korraliku presentatsiooni, milline on Eestis olukord HIV leviku ja aidsihaigetega. Peaminister kuulas ettekande ära ja lausus: "Aitäh, see on Ida-Virumaa probleem, järgmine teema palun."

• • •

Rahandusminister Tõnis Paltsi jutust ei saanud kolleegid teinekord aru, kas ta räägib, mida mõtleb, või teeb tõsise näoga väga peent huumorit.

• • •

"Kuule, ma jään sust täiesti teistsugusele arvamusele, ilmselt selle tõttu, et me oleme erinevatest põlvkondadest," lausus põllumajandusminister Tiit Tammsaar justiitsminister Ken-Marti Vaherile.

• • •

Kaitseminister Jaak Jõerüüt ei sobinud kuidagi valitsusseltskonda – ta oli liiga intellektuaalne. Esimesel võimalusel astus ta tagasi.

• • •

Kui põllumajandusminister Ivari Padar käis peaminister Mart Laariga visiidil Pärnus, peeti teda Laari ihukaitsjaks

• • •

"Meil ei ole kellelgi õigustatud ootust oma ametikohal jätkamiseks," jahutas justiitsminister Märt Rask vaidlusi valitsuses.

• • •

Kui põllumajandusminister Ivari Padar käis tutvustamas veterinaarseadust, küsiti tema käest, miks "referentlaborist" on saanud "referentslabor". "See on tõlge läti keeles," vastanud Padar.

• • •

"Ma ei ole küll mingi tippjurist, aga..." alustas keskkonnaminister Villu Reiljan teinekord oma sõnavõttu.

• • •

"Proua minister, kas te päkapikke usute?" küsis viimases infotunnis enne jõule Olev Laanjärv põllumajandusminister Ester Tuiksoolt. "Loomulikult usun!" vastas Tuiksoo.

• • •

Riigikogus ministrile küsimuse esitamise aeg on limiteeritud. Kord kasutas üks rahvasaadik oma aja ära topelt – pidas väiksema kõne ja sai veel istungi juhatajalt noomida, et millal siis see küsimus tuleb. Kui küsimus oli viimaks sõnastatud, vastas adressaat, keskkonnaminister Heiki Kranich sellele: "Ei!", ja istus oma kohale.

• • •

Mitte väga ammu tekitas valitsuse istungil elevust regionaalminister Siim Valmar Kiisler, kes oli avanud oma arvutist – meil on ju e-valitsus – Kesknädala veebikülje ning avastanud sealt reklaamlause: "Aitab kallutatud meediast! Telli Kesknädal."

• • •

Viimase valitsuse istungi põhiteemaks kujunes kogu maa elektrifitseerimine. Et Eesti riik saab CO2 kvootide müügi eest sadu elektriautosid ja maailma tihedaima elektritanklate võrgustiku, pakkus minister Tõnis Lukas meie riigi uueks tunnuslauseks: "Eesti – särtsu täis!"

• • •

Vabariigi valitsuse istung veereb juba kolmandat tundi. Kaitseminister Jürgen Ligi lamaskleb toolileenil, silmad kinni."Ligi, ära maga!" käratab Ansip.

Ligi avab silmad. Aga mitte kauaks.

Ansip teeb uue märkuse, kuid seegi unub pea.

"Ligi, ma ütlesin sulle, et sa ei tohi magada!" põrutab Ansip kolmandat korda.

"Aga miks Savisaar võib magada?" on Ligi seepeale südamest solvunud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee