Kommentaar

Keerulised lood vabariigi presidendiga  (93)

Tiit Made, 20. augusti klubi liige , 14. veebruar 2011 07:02

Arusaadav, et WikiLeaksi dokumendid on Kadriorus ja Toompeal ebamugavad ning õige taktika on neist mitte välja teha ja need tühiseks kuulutada.

USA diplomaatilise asjaajamise dokumentatsioon häirib erakondade kokkuleppeid, et presidendi problemaatikaga ei tegelda, sest uut meest (arvatavasti kindlasti meest) kokkuleppe korras ei leia.

Sõimab kui voorimees

Nüüd tuleb aga välja, et härra Ilves on Kadriorus hoopis vastu tahtmist. Vaesekest sunnitakse vabal maal ebameeldivat ametit pidama. Seepärast ongi arusaadav, et ta on kibestunud ja halvustab seda riiki, mida peab esindama. Kui vaid halvustaks, aga sõimab tema poliitikuid nagu voorimees oma hobust.

Kui Toomas Hendrik Ilves Eesti poliitilisele maastikule ilmus, oli muidugi kohe tunda, et tegu on ülbe tüübiga, kelle lastetuba läheb kokku rohkem Hollywoodi konveierfilmides nähtuga kui Eesti ühiskonna tõekspidamiste ja viisakusnormidega. Show-bisnise kikilipsu idealiseerimine, kus tahes närimiskummi varjamatu mälumine, riigikogule ülevalt alla vaatamine, riigipeadega kohtumistel tugitoolis lösutamine, traditsioonilise juudi pigimütsiga siin-seal väljailmumine pole just need elemendid, millega Eesti president peaks silma paistma.

Ehkki härra Ilves valdab perfektselt inglise keelt ja on läänes igati suhtlemisvõimeline riigi esindaja, ei saa ometi tema peale kindel olla, kelle huve ta järgmises mahapeetud kõnes kaitseb või millist riiki esindab.

Keegi arvas Ilvese temaatika arutamise käigus, et USA välisministeeriumi dokumentidest lekkinud hinnangud tema presidentlikku mainet teiste riigijuhtide silmis ei mõjuta, sest nood ei loe Postimeest. Kõva argument, nagu oleks Eesti president ainult välistarbimiseks.

Keegi teine juhtiv parteifunktsionäär leidis WikiLeaksi Eesti kohta käivate dokumentide avaldamise päeval rutakalt, et tema küll ei tea kedagi, kes kahtleks president Ilvese siiras Eesti vabariigi patrioodiks olemises. Bluffis, sest avalik arvamus on istuva presidendi vastu ja vabadel valimistel ta seda kohta ei saaks.

Mis patrioodist saab juttu olla, kui oma maad ja rahvast ning tema teenekaid poliitikuid halvustatakse? See on ju riigi maine kahjustamine!

Korduvalt on paistnud silma, kui äärmiselt lugupidamatult, lausa põlglikult suhtub president nendesse inimestesse, kes 20. augustil 1991 Toompeal Eesti iseseisvuse taastasid ja sellega andsid kas või talle, välismaal sündinule ja sealt ohutust kaugusest asju jälgivale raadiotöötajale üldse võimaluse Eesti presidendiks saada. Väliseestlase tagapõhjast tingituna idealiseeribki meie president nüüd mingeid pseudoparlamentlikke tegelasi iseseisvuse taastamisel, kellel selles küsimuses oli suuresti statisti roll.

Presidendist karjapoisiks

Hiljuti oli meedias näha kohutavat pilti presidendist, kes poseerides fotograafile, istus oma töölaual, jalad kõlkumas rippu, seljas tume ülikond ja ees vallatult viltu kikilips. See oli otsene demarš Eesti riigi vastu ja oma ameti karjapoisi oma vastu vahetamine. Sellist käitumist kohtab nüüdisajal harva isegi algklasside energiast pakatavate laste hulgas. Miks pidi niisugune «vallatus» üle kanduma väärikasse Kadriorgu presidendi residentsi?

Tollesama laua taga on töötanud ja riiki juhtinud Eesti varasemad väärikad riigijuhid. Kus siin on USA diplomaatide poolt esile tõstetud intelligentsus? Või ongi see nende meelest intelligentsuse väljendus, sest USAs pannakse endastmõistetavalt jalgu lausa lauale?

Mart Helme asjalikult põhjalikus Delfi kommentaaris «Vikilekete poliitilised miinid» (29. jaanuar) on väga hea president Ilvese olemuse analüüs. Seepärast tuleb tõesti mitu korda mõelda, kas tasub ikka valida seda erakonda, kes jäägitult toetab rahva poolt vähe armastatud presidenti.

Küllap on tark käimasolevas valimiseelses võitluses esitada erakondadele lubaduste tõepõhja väljaselgitamise kõrval ka küsimus: kas toetate Ilvese tagasivalimist presidendiks? See on rahva ainus idealistlik võimalus presidendivalimiste protsessi Toomas Hendrik Ilvese küsimuses kas või emotsionaalselt mõjutada.

Kuid pidagu erakonnad silmas, et kõik teiseks söömaajaks tagasi valitud presidendid on reeglina muutunud vägagi isepäiseks. Siis pole enam midagi parata.