Eesti uudised

"Pealtnägija": Tallinna linnahärrad korraldasid Liibüasse relvavedu (60)

Toimetas Kristin Aasma, 9. veebruar 2011, 21:08
Toomas Vitsut, Toomas Õispuu (paremal) Õhtuleht/Postimees
Kahel Tallinna linnahärral on hämaram ja peidus pool. Tallinna linnavolikogu esimees Toomas Vitsut ja linnaplaneerimise ameti juhataja Toomas Õispuu (mõlemad kuuluvad Keskerakonda) ajasid laevaäri, milles veeti sõjalisi veoseid Põhja-Aafrikasse Liibüasse, on selgunud ETV „Pealtnägija" tehtud uurimises.

2005. aasta novembris väitis Vitsut Urmas Oti saates "Happy Hour", et tema sissetulek pärines vaid linnakassast ja ettevõtete nõukogudest, kus ta poliitikuna istus. Mees ei maininud sõnagagi, et pool aastat varem sukeldus ta laevandusärisse ning oli osanik firmas Eastern Shipping Group, kus oli partneriks tema endine nõunik ning praegune Tallinna linnavalitsuse linnaplaneerimisameti juhataja Toomas Õispuu.

Vitsuti ja Õispuu omandatud laeva Balkan Star meremees tunnistab, et laeva omanikud tegid raha väikeste relvavedudega. Eriti ohtlik oli esimene reis, kui veeti Ukrainast Türki plahvatusohtlikke kaste, laev aga oli romu.

Kumbki Toomas kaamera ette ei tahtnud tulla. Mida laev vedas, seda Õispuu ei osanud öelda. Vitsut aga tunnistas: „Nii ja naa."

2006. aastal käis Balkan Star korduvalt diktatuuririigi Liibüa vahet. Laeval töötanud meremehe kinnitusel oli lastina tegemist sõjalise veosega.

Linnaisad aga püüavad end vedudest distantseerida. „Tunnen füüsiliselt, et püüate mulle jama kaela keerata," oli Toomas Vitsuti kommentaar „Pealtnägijale".

Vitsut kinnitas, et tea ei tea täpselt, mida ja kuhu veeti: „Võimalik, et veeti ka Liibüasse."

Balkan Staril olnud meremehe sõnul oli Vitsut veostest kindlasti teadlik.

Hiljem tekkis probleem palga väljamaksmisega meremeestele, kes said tasu kätte alles üheksa kuud hiljem. Üks mees jäigi oma 100 000-kroonisest töötasust ilma. Praeguseks on ta surnud.

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse analüütik Kaarel Kaas annab hinnangu, et kuigi juriidiliselt on Tallinna linna tippametnike tegevus korrektne, siis eetiliselt pole relvavedu diktatuuririigile nagu Liibüa eetiliselt Euroopalik käitumisviis.

Samal teemal

5. veebruar 2015, 19:33
Vitsut teeks teisiti: Tallinna linnavolikogu jaoks piisab 51 liikmest
29. juuni 2011, 16:01
Kahtlase laevaäriga seostatud Tallinna linnaametnik lahkub ametikohalt
16. veebruar 2011, 07:53
Tallinna linnaisade lõhkeaineäriga seotud laevast sai kink
10. veebruar 2011, 09:05
Vitsuti laevaäri oli paberil kahjumis

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee