LAHKUB AMETIST: Piirissaarel mitme asjaga tegelev vallavanem Maria Korotkova kinnitab, et paneb koos vallavalitsuse kahe liikmega 1. märtsil ameti maha. Avaldus on volikogule esitatud. Foto: ALDO LUUD
MAARIUS SUVISTE 31. jaanuar 2011 07:54
"Ootan, et ime tuleb. Aga ta ju ei tule!" ütleb Piirissaare vallavanem Maria Korotkova, kes paneb märtsis koos meeskonnaga ameti maha. Uut juhtkonda ei paista kusagilt tulema. "Kõik küsivad, mis saab edasi. Ma ei tea!" kehitab vallavanem õlgu.

Peipsi järve saar Piirissaar on vastu Vene piiri. Kolme küla ja sadakonna elanikuga saarele jääb talveks poolesaja inimese ringis, ülejäänud põgenevad külmaks ajaks mandrile. Pisisaarel on vallamaja, postkontor, kauplus, sadam, piirivalvurid, päästeabikomando. Perearst käib mandrilt kord kuus.

Hiljuti lõhkes saarel üllatuspomm – vallavanem Maria Korotkova pani avalduse lauale. 1. märtsil paneb ta koos kahe vallavalitsuse liikme, vallasekretäri ja vanemraamatupidajaga ameti maha. Lumepalli pani veerema Tartu Postimees, kus saare elust kirjutav vallavanem andis teada: "Tegelikult on olukord väga kehv. /.../ Probleeme on palju, riik nende lahendamises ei osale. Riik ise on hädas, annab meile, kohalikule omavalitsusele, paar miljonit raha. Seda on vähe, sest vaja on pidada kauplust, postkontorit, vallavalitsust, tehnikat, igasuguseid registreid. Me ei suuda seda elu enam korraldada, mina kah ei jõua enam oma kohustusi täita, sest igal pool on ainult takistused." Korotkova kirjutas, et vallavanemat on raske leida: "Tema brutopalk on 8000 krooni (511 eurot ), aga tööd on palju. Mina olen vallavanem ja sõidan hõljukiga, sõidan traktoriga, sõidan Buraniga, ehitan teed, vean prügi, teen arhiivi korda, tegelen projektidega. Oleme vallavalitsuses kõik kolm sellist, teeme mitme inimese tööd."

Eelmisel nädalal tõstatas Piirissaarel toimuva ka riigikogu esimees Ene Ergma (IRL), kui ta konverentsil "Eesti Vabariik 100 – kohalik omavalitsus 2018. aastaks" ütles: "Mulle tundub, et selle fakti sisu ei mõisteta täna veel täielikult. Põhimõtteliselt võib selle sammuga üks omavalitsus lakata de facto olemast, kuigi ta jätkab tegevust paberil. On see lõpp ja kui, siis mille lõpp?"

Parteitult vallavanemalt Korotkovalt on paljud küsinud, mis hakkab märtsis juhtuma. "Ma ei tea! Ärge küsige minu käest!" kehitab ta õlgu. "Äkki keegi sekkub ja olukord läheb paremaks. Ma ootan, et ime tuleb. Aga ta ju ei tule! Selliseid ei leia, nagu meie siin oleme."

"See on anekdoot!" käratab oma nime ajalehes mitte näha sooviv saareelanik. "Meie Maria ei lähe kusagile. Ta tahab lihtsalt raha juurde saada!"

"Jutt ei ole rahas!" kinnitab Korotkova. "Riik annab meile ju nii palju raha, kui annab."

Seitsmeliikmelise volikogu esimees Filimon Kuznetsov palub Korotkoval märtsist alates veel vähemalt kuu aega ametis olla. "Kus sa sellist nii kiiresti saad!" tunnistab ta, et vallavanemat on saarel raske leida. Seda enam, et 2009. aasta majandushuvide deklaratsioonide järgi sai Eesti omavalitsusjuhtidest väikseimat ametipalka Piirissaare oma. "See ei ole turg, et lähed ja võtad," ütleb Kuznetsov. "See võtab aega. On vaja inimest, kes hakkab tegema ja oskab teha." Kord juba vallavanem olnud parteitu Kuznetsov enam seda ametit pidada ei taha. "Olen 71aastane, vana mees juba, see on väga närviline töö." Vallavanem peaks tulema mandrilt, nagu kunagi oli, lisab ta. Korotkova: "Kardan, et võõras inimene ei tule meid siia teenindama. Me ise teenindame siin ennast. Teised ei kujuta ette, mida töö saarel tegelikult endast kujutab."

Minister: ühinege naabriga!

"Piirissaare elanike huvides oleks see, kui lahkuv vallavalitsus astuks kiireid samme naabervallaga ühinemiseks," ütleb regionaalminister Siim Kiisler (IRL). "Eesti väikseimas omavalitsuses toimuv on kahjuks kurb tõestus selle kohta, kui eksiteel on need, kes vastutustundetult sulgevad silmad haldusreformi vajaduse ees. Kannatajaks aga jääb tavaline inimene." Korotkova teatab selle jutu peale: "Hea meelega! Raputavad raha välja ja siis leiavad, et ei oska meid teenindada! Me oleme problemaatilised. Teised ei kujuta meie elu siin ette." Kuznetsov lisab: "Ei reformi midagi. Läheb samamoodi edasi."