Eesti uudised

Dianast pidi saama suur ja kuulus inimene (99)

Kaarel Tigas, 28. jaanuar 2011, 07:02
ÜLIMALT ANDEKAS: Diana oskas kümmet keelt ja õppis Tartu Ülikoolis psühholoogiat, tänavu saanuks ta bakalaureuse-kraadi – ilmselt cum laude. Medalid ja kiituskirjad saatsid teda ka senisel haridusteel. Foto: Facebook
"Ta oli väga kaitsetu olend, ei kujutanud ette, et kusagil maailmas on kurjust," leinab hukkunud tütart, kõigest 22aastast Dianat ema Irina.

"Kallid Diana sõbrad, Diana hukkus õnnetult täna, 26. jaanuaril, Pärnus," kirjutas Diana isa Peeter kolmapäeval suhtlusportaalis Facebook tütre profiiliseinale. Ta edastas kurva sõnumi eesti, esperanto ja inglise keeles.

Keegi tungis tüdrukule kallale?

Ema oli ilmselt üks viimaseid, kes tütrega enne kohutavat õnnetust rääkis: "Ta helistas mulle, et käis hambaarsti juures – kõik on korras, ei pidanud ravima. Ta oli väga rõõmus."

Irina pole õnnetuskohal käinud, veel eile päeval ootas ta täpsemat infot politseilt. "Räägitakse, et see auk ei ole üldse tee peal. Mulle helistas üks tuttav, ta arvab, et keegi röövis Diana ja lükkas sinna. Ma ei tea, ma pole ise näinud, aga tuttav ütles, et väga imelik, sinna pole võimalik niisama sattuda, et keegi võib-olla viis ta sinna," arutleb murest murtud ema. Sama kahtlus on läbi käinud ka kommentaariumidest. Päästjate andmeil kahtlusel siiski alust pole, sest hädaabikõne teinud inimene teatas, et nägi kaugemalt, kuidas inimene teest eemal tühermaal kaevu kukkus.

"Ta ei oodanud mitte midagi, kui jalutama läks, see on täpselt tema moodi," arvab ema. Tütar nautis koolivabu päevi, jalutas kodulinnas Pärnu jõe vahetus läheduses ilmselt sihitult ja oli end oma mõtetesse unustanud.

Koht, kus õnnetus juhtus, on talvel lihtsalt tühermaa, suvel midagi haljasala sarnast. Sealt natuke edasi jõudnuks Diana sadamakaile. Inimesed, kes pärast õnnetust hukatust toonud kaevu juures käisid, ütlesid, et selle juurde viis ülikitsas lumme tallatud rada, millelt paratamatult aeg-ajalt kõrvale sügavamasse lumme astud. Ja ilmselt andsid tolle raja tekkimisse oma panuse ka päästetöötajad...

Koduseks keeleks esperanto

See, miks Pärnus hiilgava haridustee poolest tuntud ja 2007. aastal linna parimaks õpilaseks valitud Diana kanalisatsioonikaevu lähedale sattus, jääb ilmselt igavesti saladuseks.

Diana lõpetas klaveriõpingud muusikakoolis kiitusega ja Sütevaka gümnaasiumi humanitaar-klassi kuldmedaliga. Koolidesse pääsemiseks ei pidanud ta katseid tegema. "Psühholoogia oli tal ammune unistus. Kuskil seitsmendas klassis juba otsustas, et saab psühholoogiks. Ta sai Tartu Ülikooli eksamiteta sisse. Käis enne rahvusvahelistel olümpiaadidel," räägib Irina. Tema jutt sumbub pisaraisse.

Andekast Dianast ja tema muusikust ja muusikaõpetajast emast kirjutas nelja aasta eest ka Pärnu Postimees – Moskvas sündinud ema ja pärnakast isa tutvusid Jūrmalas esperanto noortelaagris. Pärast abiellumist osalesid nad koos Eesti esperantoliikumises ja hiljem sai esperantost nende kodune keel, mida juba varasest lapseeast oskas ka Diana.

Muusikaga tüdruk nii kergelt sina peale ei saanud, ehkki ta seda ei võõristanud. Kui ema püüdis paariaastasele lapsele viiulit sülle sokutada, hoidnud too pilli nii, nagu oleks see surnud rott. Muusikakooli klaverierialale nõustus Diana astuma alles siis, kui ema kinnitas, et sellega ei kaasne elukutselise muusiku karjäär, kirjutatakse leheloos.

Nägi elu uues valguses

Diana klassijuhataja, ladina keele õpetaja Gerli Laur ei kahtle, et Diana oli neiu, kes ka aastaid hiljem särava õpilasena esimeste seas meelde tuleb: "Ta oli väga omapäraste huvidega. Hästi sügavuti minev igas teemas."

Klassijuhataja mäletab, et Diana oli suure sõpruskonnaga avatud suhtleja, kuid jäi endale kindlaks ega üritanud iga uue moega kaasa minna. Ta võttis osa paljudest olümpiaadidest ja ta huvid olid seotud enam-vähem kõigega, mis ei puudutanud reaalaineid. Eriti aga luuletamise, muusika ja psühholoogiaga, mida ta hiljem õppima läks ja milles tänavu bakalaureuseõppe ilmselt cum laude lõpetanud oleks.

Klassiõe Eleriniga lävis Diana edasi ka siis, kui mõlemad Tartu Ülikooli õppima asusid. "Ma sain temaga kokku veel eelmisel õhtul enne õnnetust," ütleb Elerin. Nagu alati, püüdis Diana kõiges ikka positiivset leida: "Kõik olid talle selle eest alati tänulikud." Sõbranna sõnul leidis Diana iga inimesega ühiseid teemasid: "Äärmiselt intelligentne ja alati abivalmis, ta tähtsustas inimsuhteid, oli andekas nii muusiku kui väitlejana – tõesti universaalne inimene, raske on mingisuguseid puudusi üldse välja tuua."

Vahepeal oli Diana Hispaanias vahetusüliõpilaseks ja mõnda aega nad Eleriniga ei kohtunud. Pärast räägiti teineteisele tulevikuplaanidest: "Tal oli visioon paigas. Näha oli, et ta oli jõudnud järeldustele, millega ta ise oli väga rahul. Ta ütles, et näeb elu täiesti uues valguses. Keegi ei osanud arvata, et see jääb viimaseks kohtumiseks." Diana suured plaanid käisid eelkõige edasiste õpingute kohta.

Elerin on kindel, et sõbratari soov midagi ära teha oli juba praegu palju suurem kui ta eakaaslastel: "Ma alati mõtlesin, kes temast võiks saada – kindlasti väga suur ja kuulus inimene."

Saatuslik blogisissekanne?

Viimase, ingliskeelse sissekande pealkiri Diana blogis

22. jaanuarist võib pärast õnnetust aga maakeeli hoopis mitmeti mõistetav olla.

Well, in memoriam (sõna "well" kasutatakse küll

"noh"-ina, kuid seda võib tõlkida ka sõnaks "kaev")

Eluvoog jätkaku. See kaunis hoovus, kaunis roheline valgus ületab sillana seda, mis võinuks olla tühimik. Alati olemas. Naeratamas seestpoolt väljapoole. Kuhu ma oma hingepeeglita lähen?

Küllap liigun edasi nagu ikka. Tõus ja mõõn, kiht kihi peal. Mitte millegi tõeline lõpp, lihtsalt muutus. Lihtsalt võimalus näha, mis olnud on.

Diana juhtumis algatati kriminaalmenetlus

Menetlust alustati karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb surma põhjustamist ettevaatamatusest, ütles Lääne ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Annely Erm. Praeguseks on teada, et Diana oli surnud juba siis, kui päästjad ja kiirabi kohale jõudsid. Väljakutse, et tühermaal nähti inimest kaevu kukkumas, tuli häirekeskusesse kolmapäeval kell 15.30. Pärnu haiglast öeldi Pärnu Postimehele, et kiirabi pani surma põhjusena kirja alajahtumise ja uppumise. Võimalikud muud vigastused selgitab lahkamine. Katmata kanalisatsioonikaev, kuhu Diana kukkus, on päästjate sõnul neli meetrit sügav ja umbes poolenisti veega täidetud.

Kaevu omandisuhted on siiani segased. Vastutavaks ei pea end ei Pärnu Vesi ega AS Sanatoorium Tervis, millega seda algselt seostati. Tegelikult ei asu kaev sanatooriumi krundil. Lahtist kaevu märgati Ringi tänaval, Pärnu jõest kusagil 20 meetri kaugusel juba suve lõpul, kuid kära selle ümber ei paisunud paraku nii suureks, et midagi ka ette võetud oleks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee