KULMGI EI KERKINUD: Marko Reikop ei pööranud selja taga möllanud ründajale põrmugi tähelepanu, kuigi mehike oli relvastatud erakordse laariga, mida jätkus talle endale selga, seinale ja põrandale. Foto: ERR
Urmas Vahe 15. jaanuar 2011 08:57
Üleeilse "Ringvaate" saate ajal nõudsid tipmised hetked režissöörilt ja kaameramehelt orava käbedust. Kui saade hakkas jõudma poole peale, ilmus Solarise keskuses oleva stuudio akna taha mees, kes kallas endale pähe hiigellaari paska, määrides ka stuudio seinad.

Telemehed jätkasid professionaalselt. Pilt suunati teisele kaamerale ja vaataja ei märganud ilmselt midagi. Küll aga märkasid, õigemini haistsid seda Solarises olnud. Kogu kaubanduskeskuses levis hingemattev spetsiifiline lehk. Lähedal olevatest söögikohtadest olid paljud lahkunud – toiduaroomidele uus lõhnalisand just väga täiustav ei olnud.

Intsident lahenes loomulikult kiiresti. Solarise turvatöötajad lohistasid sitakoti kiiresti minema. Mees käitus rahulikult. Vastupanu ei osutanud. Tõmbas veel turvatöötajate saatel peaukse juures suitsu, enne kui lasi end psühhiaatriakliinikusse sõidutada.

Solarises juba vana tuttav

Et mees oli enne haisutamist esitanud juuresolijatele avaldusi teemadel "Miks müüakse raamatupoodides ainult sitta" või "Miks ei ole minu raamatut juba kaks aastat kirjastatud? Miks mulle ainult valetatakse?", saab oletada, et 40aastane mees on põhjakõrbenud literaat.

Sama tõendas ka Põhja politsei kõneisik Mihkel Loide. Ainult pisut teises sõnastuses.

Politseile antud ütluste järgi oli haisukotile väga vastukarva olnud, et tema 1995. aastal avaldatud teost nõnda vähe müüdud on.

Hoopis teistpidise valguse heitis juhtumile aga otse Solarise stuudio vastas oleva kommipoe müüja Karoliina, kelle väitel ei tee sama mees "Ringvaate" ajal stuudioukse taga oma trikke esimest korda.

"Sellest pole kaua tagasi, kui ta käis akna taga sooviga taas saatesse pääseda. Seljas olnud loosungid väljendasid mehe soovi saada presidendiks. Toona tal aga nii lõhnavat kandamit kaasas polnud."

Solarise turvaraporti kohaselt olnud tal ka viimasel korral paberilipikul kaasas soov saada presidendiks.

Et mees vajas tõelist suurpuhastust, tõendati ka pehmete põrandate ja seintega majast, kus ta järgmise öö veetis. "Tema küürimine võttis aega oma kolm-neli tundi," rääkis naeruga pooleks psühhiaatriakliiniku vastuvõtuõde. "Pesime ta enda ja kõik riided läbi kolme veega. Alles siis hakkas ropp hais taan-duma."

Haisutaja isiku kohta keelduvad politsei ja arstid vähimatki vihjet andmast.

Ennastsalgavalt küüriti ka Solarise maja - nii käsitsi kui ka põrandapesumasinaga.

Televisiooni otse-eeter avalikus kohas on kui viitsütikuga pomm, sest alati leidub inimesi, kes otsivad hetkelist kuulsust tungimisega parajasti käivasse saatesse. Mäletame hästi, kuidas inimesed tõmblesid Radissoni kohviku akende taga, kui Urmas Ott seal oma teletutvusi sõlmis.

On õnn, et seekord läks käiku ainult haisu-, mitte pärispomm.

Anu Välba: me ei hakka midagi teisiti tegema

Kas üleeilne juhtum õpetas midagi ka telerahvale?

"Ringvaate" üks saatejuht Anu Välba ütleb pikemalt mõtlemata, et see vahejuhtum oli küll ülimalt vastik ja hais tahtis pärast saadetki hinge matta, aga teleinimesi see siiski suuremat ei puuduta.

"Meie stuudio on avalikus ruumis ja kui Solarisega on varem kokku lepitud, võivad mingil hetkel meie akende taha ilmuda ka piketeerijad.

Vastutada selle eest, mis toimub stuudioruumidest väljaspool, televisioon ei saa. Küll aga selle eest, mis eetrisse jõuab. Telerahvas oli tasemel – meie inimesed reageerisid välkkiirelt ja tavavaatajad poleks inetust intsidendist teadnudki, kui see hilisõhtul poleks netti imbunud.

Telesaadet ja seal osalevaid inimesi kaitseb Solarise turvateenistus, kes jälgib, et meie hulka ei satuks halbade kavatsustega inimesi. Päris nii see ka ei ole, et suvaline inimene võiks stuudiouksest sisse marssida. Siit leiab vastuse ka küsimusele – kas avalikus kohas ikka tasub otsesaadet teha. Muidugi tasub! Üks meeleliselt kindlusetu inimene ei saa ju pea peale keerata telekontseptsiooni ja meid oma tegudega taas telemaja seinte vahele suruda.

Sellepärast me omal ajal majast välja tulimegi, et olla päris elu keskel!"