Eesti uudised

Hüvasti, Tootsi! (39)

Urmas Kaldmaa, 14. jaanuar 2011 06:58
OPTIMISTLIK: 31 aastat Tootsi briketivabrikus töötanud Olavi Miiter arvab, et kui käed-jalad on terved, ei saa temaga vaatamata töökaotusele midagi hullu juhtuda. Foto: Urmas Kaldmaa
Kes kirub Soome omanikke, kes valitsust või presidenti, kes võtab juhtunut kui majanduslikku paratamatust, ent tõsiasjaks jääb: 72 aastat Eesti inimestele kütet tootnud Tootsi briketivabrik läheb mais hingusele ja tööta jääb 46 inimest.

840 elanikuga Tootsi alevile, kus briketivabrik üks suuremaid tööandjaid, on see ränk hoop. Vallavalitsusel jääb ligi 64 000 eurot üksikisiku tulumaksuna saamata ja juba on vallavanem Kalev Kaljuste teatanud, et pole teist teed, kui riigilt abi paluda. Üks, kes peab omaseks saanud töökohaga hüvasti jätma, on 31 aastat briketivabrikus töötanud keevitaja Olavi Miiter. Ent teda koondamine siiski kõige valusamalt ei taba, sest abikaasa käib tööl. "Pole veel täielikult kohale jõudnud, vara veel sellele mõelda. Mõni päev tagasi alles tehti otsus teatavaks. Eelmise aasta maikuus öeldi ära, et järgmise aasta aprillis läheb kinni, aga eks me lootsime ikkagi. Niikaua, kui käed-jalad terved on, pole hullu," räägib Olavi naerulsui, nagu käiks jutt millestki meeldivast.

"Nooh-jaah," ütleb Olavi kõigepealt, kui jutt läheb briketivabriku sulgemise põhjustele. "Suletakse sellepärast, et raha on vaja vabriku moderniseerimisse sisse panna. Seadmed on vanad, aga raha, nagu öeldakse, ei ole. Brikett läheb järjest kallimaks ja ostetakse vähem," selgitab ta, aga jätab nähtavasti midagi keelel pakitsevat ka ütlemata. "Emotsioonid on laes," täiendab Olavi töökaaslane, aga rahulikuma meelega meestel näivad need esialgu olevat tuha all.

Soome kontserni Vapo OY kohaliku tütarettevõtte juhataja ja briketivabriku omaniku Tootsi Turvas ASi juhatuse esimees Matti Puuronen ütles, et briketimüük moodustab ettevõtte käibest ainult kümnendiku ja nõudlus selle kütuseliigi järele turul järjest väheneb. Üha rohkem eelistatavat tükk- ja kütteturvast, mis on tunduvalt odavam. See ongi Puuroneni sõnul tinginud ettevõtte ümber-struktureerimise vajaduse ja briketitehase sulgemise.

Samal teemal

22.01.2015
Rapla maavanemaks nimetati Tõnis Blank, Pärnu maavanemaks Kalev Kaljuste