Uudised

Eesti kaabel-TV firmad ise ei tooda  

31. mai 1997, 00:00

KATRI RISTAL

Praegu on paljudel tihedama asustusega piirkondades elavatel inimestel võimalus ühineda kaabeltelevisiooniga. Juhtub, et korraga pakuvad teenust koguni mitu erinevat operaatorfirmat.

Kaabeltelevisiooni all mõistetakse sellist telepildi edastamise süsteemi, mille korral pilt liigub vaatajani mööda spetsiaalselt paigaldatud kaablit. Tänu operaatorite võimsamatele antennisüsteemidele, mis on häälestatud erinevatelt satelliitidelt tuleva signaali vastuvõtuks, on kaablist väljuv telepilt kvaliteetsem kui seda individuaal- või kollektiivantenn võimaldab. Eesti kaabeltelevisioonifirmade puhul pole tegemist mitte telestuudiote vaid lihtsalt operaatoritega, kes omavad lepinguid edastatavate kanalite valdajatega ning maksavad programmide näitamise eest autoritasu. Kui mujal maailmas toodavad kaabeltelevisioonid ise spetsiaalseid programme ja filme just kaabli kaudu näitamiseks, siis Eesti kaabeltelevisioonifirmad alles mõtlevad selle peale. Et Eesti puhul on tegemist väikese turuga, kus juba niigi tegutseb palju telekanaleid, pole oma teleprogrammide tootmine majanduslikult kõige tasuvam.

Mida kaabeltelevisioonist näeb

Kaabli kaudu näeb kõiki neid programme, mida katuseantennigagi, s.o. ETV, TV1, Kanal 2, TV3 ning Soome 1., 2., 3. ja 4. kanalit. Lisaks n.-ö. tavaprogrammidele näeb praegu kaabli kaudu sõltuvalt operaatorfirmast lisaks veel kuni 25 "taevakanalit" ehk siis satelliitkanalit. Paar Eesti kaablioperaatorit edastavad ka raadioprogramme, mille hulgas on esindatud nii Eesti kui välismaised raadiojaamad.

Kaabeltelevisioonivõrguga ühinemine on eri operaatorite puhul väga erinev: see võib olla tasuta, kuid maksta ka ligi tuhat krooni. Kuumaksud kõiguvad keskmiselt 50-60 krooni piires. Mitmed kaabelteleoperaatorid pakuvad tarbijale juba valmispakette, mis erinevad nii nähtavate kanalite arvu kui kuumaksu poolest. Sellisel juhul võib odavaim pakett maksta 12, kalleim kuni 150 krooni kuus. Kahjuks ei ole valmispakettide pakkumine igal pool võimalik ning tarbijal tuleb maksta ka nende kanalite eest, mida ta tegelikult ei vaata.

Millest on tingitud häired telepildis

Kaabelvõrgust väljuva telepildi häired on otseselt tingitud võrgu tehnilisest lahendusest. Kaabelvõrku võib ehitada nii koaksiaalkaablist (vrd. tavaline antennikaabel) kui ka kiudoptilisest kaablist. Koaksiaalkaablis liigub telepilt elektronide, valgusoptilises kaablis aga valgusimpulsside näol. Nende kahe erinevus seisneb lahtiseletatult selles, et kiudoptiline kaabel on märgatavalt suurema läbilaskevõimega kui koaksiaalkaabel. Erinevalt koaksiaalkaablist pole kiudoptika tundlik mitmesugustele elektromagnetilistele häiretele, nagu näiteks äike, mobiiltelefon vmt. Seega, kui kaabelvõrk on ehitatud koaksiaalkaablist, on telepildi häireteks tunduvalt enam võimalusi kui kiudoptilise magistraalvõrgu puhul. Lisaks elektromagnetilistele häiretele võivad telepilti rikkuda ka oskamatult veetud kaablid, võrgu vilets planeerimine jmt.

Tulevik paistab helge

Tuleb tõdeda, et mitmed kaabeloperaatorid on juba aastaid lubanud "järgmisel aastal" oma võrgus käivitada uued teenused ja huvitavad võimalused. Kahjuks saabub igal aastal uus "järgmine aasta" ning ka tänavu saab tarbijale rääkida vaid plaanidest. Kui lubatud järgmine aasta kord kätte jõuab, peaks tarbijal tekkima võimalus vaadata ligi sadat telekanalit, kuulata erinevaid raadiojaamu kogu maailmast ning teatud summa eest tellida endale vaatamiseks filme. Lisaks pildile hakkab selleks ajaks kaablis jooksma ka andmeside, mis tähendab, et kaabelvõrguga ühinenud saavad kaabli kaudu rääkida telefoniga, "surfata" Internetis, tellida korterivalve või hakata võrgu abil mõõtma energiakulu.

Kaabeltelevisioon otseselt uut telerit ei nõua. Küll aga peab arvestama sellega, et kui teleril on vaid 8 või 12 mälukohta, ei saa kõiki kaabeloperaatori poolt pakutavaid kanaleid vaadata. Seetõttu tuleb uut telerit ostes arvestada tõsiasjaga, et telekanalite arv kasvab pidevalt, seda nii kaablis kui väljaspool, ning valida endale vähemalt 40 mälukoha ja puldiga teler.

VAMBOLA SALUPUU foto

Lisaks tavaprogrammidele võib näha ka kuni 25 satliitkanalit

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee