Eesti uudised

Väike õde: "Kus venna on?" 

Kaarel Tigas, 13. jaanuar 2011 07:06
MUREST MURTUD: Mardo ema Krista neelab rahusteid, und pole kellelgi. Pesamuna Mari-Ann pärib vaid päevast päeva suure venna järele.Foto: Kaarel Tigas
"Venna, otsida!" ütleb varsti kaheaastaseks saav Mari-Ann oma esimesi lauseid. Ema ja isa ei vasta, põrnitsevad vaikides kõnniteed Sonda kõrtsi esisel – nende poega, 18aastast Mardot, nähti viimati sealsamas ööl vastu teist jõulupüha.

Perekond Niinepite juured on Kiviõli kandis, isa Matti ongi Kiviõlist pärit ja ema Krista Maidlast. Tänaseks on pere kolinud Muhu saarele, kus hetkel elavad igapäevaselt vaid vanemad koos pesamuna Mari-Anniga. Mardo õpib Kuressaare gümnaasiumi lõpuklassis ja käis koju vaid nädalavahetustel, vanem õde õpib Tallinnas ülikoolis. Jõululaupäeva eel sõideti ühiselt Virumaale vanavanematele külla.

Polnud tavaks ka see, et Mardo oleks järgmisel päeval sõbrad üles otsinud ja pidu edasi pannud. Kodus pakutud pitsi jättis ta pigem võtmata.

Ühiskondlikult aktiivne, õppimine läks ilma probleemideta – plaan oli veel Taani minna edasi õppima. "Sihid olid kõrgemale seatud, ta ei olnud ühepäevaliblikas, et pidu ja pillerkaar ja pärast Soome ehitusele lammutama," räägivad isa-ema.

Esimesel jõulupühal käidi perega Kiviõlis vanaisal külas. Pärast sõideti tagasi Maidla vanaema ja vanaisa juurde. Sinna tulidki sõbrad Mardole järele, et siis ühiselt edasi sünnipäevale sõita.

Müstilised viis minutit

Isa teadis ka seda, et hiljem plaaniti Sonda kõrtsi minna, kuigi – jõuluajal möllanud tuisku-tormi arvestades – see mõte talle eriti ei meeldinud. Samas, ega lähiümbruses mujale minna ole. Legendaarses Sonda kõrtsis on Matti ja Krista isegi kümmekonna aasta eest oma tulisemad tantsumaratonid maha pidanud.

Vanemate süda hakkas vaevama hommikul kella kümne paiku. Mardole võetud kõne vastuseks kõlas: "Telefon ei vasta hetkel." Järgmine kõne sünnipäevalapse isale – tema poeg toodi juba kella ühe ajal koju.

Sõprade kaudu said Matti ja Krista teada, et Mardo oli öösel baarist välja tõstetud – ta olnud lõbusas tujus, tantsis ja võttis särki seljast, kuid jäi hiljem tukkuma.

Nagu praeguseks selgunud, käis kõik väga kiiresti. Viimane pilt, kus Mardo kaadrisse on jäänud, tehti seltskonnas kell 2.10. Pärast seda tõstis turvamees

T-särgi väel olnud poisi välja. Viimane puigelnud veel vastu ja haaranud baari teisele korrusele viivast trepist kinni.

Mardo jõudis ukse ees suitsu teinud tuttavatega paar sõna juttugi rääkida, enne kui samad kamraadid läksid turvamehega rääkima, et poiss baari tagasi lastaks. Kell 2.15 taas välja minnes nad Mardot enam kõrtsi ukse tagant ei leidnud. Tema üleriided ja rahakott olid autos, millega baari tuldi, kaine juht koos sõidukiga aga teisi noori sõidutamas. Et kõik toimus väga kiiresti, kinnitab ka Mardoga koos sünnipäevalt baari sõitnud sõbra Rene jutt. Tema istus baaris teisel korrusel, Mardo viidi välja esimeselt. Rene ei teadnud sõbra kadumisest jupp aega midagi.

Kuna rahvast oli omajagu nii baaris kui ka hästi valgustatud baariesisel suitsetamas, ei saa isa ikkagi aru, kuidas keegi midagi ei näinud. Vanematele polnud abiks ka algul saadud info, et Mardo istus kella poole viie ajal hommikul taksobussi ja läks edasi Kiviõlisse Nelsoni pubisse. Kiviõli linna turvakaamerate salvestise abil leiti sarnase välimusega nooruk üles ja on kindel, et Mardo bussi ei istunud. "Käisin siit Kiviõili ja Sonda teeääred kõik läbi, otsisin baari ümbrusest, et ehk on kusagil lumehanges," meenutab isa. "Nii kaua, kui see sind ennast ei puuduta, suhtud teadmata kadunud inimestesse ükskõikselt. Nüüd ei saa ei süüa ega magada – ainult rahustite mõjul," lisab ema. "Ainult mõtled: kus on laps?"

Kiiresti lähikonda üles pandud otsimiskuulutused on siiani vaid kuulujutte sünnitanud. Lähemalt uurides selgub, et keegi mõtles midagi ja rääkis kellelegi, kes seda juba puhta tõe pähe järgmisele esitab.

Praeguseks on Mardo vanaisa baariümbruse lumehanged traktoriga läbi kaevanud. Kahel korral otsiti noormeest ka politseikoerte ja kaitseliitlaste abil. Kasu sellest polnud.

Isa ja turva tuttavad

Kuigi politsei on igati abiks olnud, pole seni alust kriminaal-uurimise algatamiseks. Seetõttu ei ole võimalik teha ka erinevaid jälitustoiminguid, teab isa. Abi pole saadud mobiilioperaatoriltki – kuigi telefon on Mardo ema nimel, ei ole siiani õnnestunud saada positsioneerimisinfot.

Kõrtsi juhataja Mihhail Poll ütles Kanal 2 uudistesaatele "Reporter", et Mardo üleolev käitumine jäänud baaris kohe algusest peale silma. Baaris viibinud noored kahtlustanud, et äkki oli noormees tarbinud veel midagi peale alkoholi. Ta kiskunud endal särki seljast ja käperdanud tüdrukuid.

Turva: mul on kahju

"Kui keegi jääb näiteks tukkuma, siis äratame üles, et kõnni või tee tantsu. Kui ei mõju, siis meie sisekord näeb ette, et ma pean ta lihtsalt õue jahtuma viima. Värske õhk tõmbab teinekord klaarimaks. Siis saab inimene sirgemaks ja tuleb tagasi. Ega’s pidu sellepärast otsa ei lõppe," ütleb Tarvo Johanson, sama turvamees, kes Mardo välja viskas ja kaitseliitlasena teda ka otsimas käis. Kui inimene pole võimeline tagasi tulema, siis hoiab Johanson enda sõnul tal silma peal. Eriti sellise ilmaga nagu viimaste jõulude ajal polevat muudmoodi mõeldavgi. Samas visatakse baarist välja sõltumata sellest, kas oled kohalik või võõras – Johanson arvab, et see baari pikaealisuse peapõhjuseks ongi, et kord majas.

Mardot puudutavas on turvamees Johanson veidi sõnaaher – politsei soovitanud esialgu mitte liiga palju rääkida. Siiski, öö esimese ja teise jõulupüha vahel olnud rahulik. Mardo konkreetselt jäi silma ühena neljase seltskonna liikmetest. Pärast väljatõstmist kadus poiss ka turvamehel loetud minutitega silmist. Poisi jalad igal juhul kandsid ja jutt jooksis. Hetkel, kui välja tõstmiseks läks, oli Mardo aga üksi: "Ta oli parasjagu purjus, aga liikuv. Sihuke agressiivne purjus, nagu mina ütlen. See on tegelikult kõige ohtlikum seisund – päris kaine mõistus enam ei ole, aga samas... Kisub nagu sigaduste peale." Olnuks keegi Mardol ligi, leidnukski probleem lahenduse sõpradega kokkuleppimise teel. "Mina ei tarvita alkoholi, samastumine on raskem. Mida sa tegema hakkad, kui külm on? Mitte kuhugi sa ei matka. Tahad kümne minuti pärast tuppa sooja tagasi," leiab turvamees. Ta arvab, et Mardo pidi lahkuma mingisuguse transpordiga, sest ümbrus, kuhu ta jalgsi jõudnuks, on põhjalikult läbi kammitud.

"Loomulikult on mul kahju! Siin ei ole midagi isiklikku, see oli lihtsalt mu töö, mida ma tegin," pahvatab Johanson lõpuks.

Info eest vaevatasu

Mardo Niinepi otsimisse on kaasatud ka sihtasutus Kadunud, mille detektiivi Aare Rüütli sõnul on praeguseks ühendust saadud noortega, kes Mardoga Sonda baari ukse taga kella 2.10 ja 2.15 vahel hetke vestlesid ja siis baari turvamehega Mardo sisselaskmise asjus nõu pidama läksid. Samas on teada, et koos Mardoga jäi ukse taha veel inimesi. Rüütli sõnul oleks väga palju abi sellest, kui tol hetkel väljas olnud inimesed endast märku annaks. Mardo Niinepi kadumisega seotud isikuteni või Mardo leidmiseni viiva info eest on välja pandud 1000eurone vaevatasu. Soovi korral garanteeritakse anonüümsus. Täpsem info: http://www.kadunud.ee/

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee