Eesti uudised

Pärnu eksmeeri romaan ajas linnaisad marru (33)

Urmas Kaldmaa, 7. jaanuar 2011 06:58
VÄLJAMÕTLEJA: Romaani autori Ahti Kõo sõnul on kokkulangevused tegelikkusega täiesti juhuslikud. Foto: Aldo Luud
"Oh jumal küll," ohkab Pärnu abilinnapea Jane Mets nördinult, kui kuuleb romaanist, kus kuurortlinna endine linnapea volikogu esimehele lõbumajast naisi organiseerib.

Linnavalitsuse ja volikogu liikmena peaaegu 20 aastat linna juhtimises osalenud Mets ei taha Pärnu endise linnapea, volikogu esimehe, riigikogu liikme, advokaadi ja prokuröri Ahti Kõo vastilmunud romaani "Oleme seda väärt" sisust kuuldagi. "Mulle ei meeldi selline musta pesu pesemine. Ei ole seda raamatut lugenud, sirvinud ega isegi mitte näinud. Olen lugenud ainult raamatut tutvustavat artiklit," ütleb Mets.

Liiderlikud ja ahned linnajuhid

Abilinnapead nördima panevas võtmes on kirjutatud kogu romaan. Juba eelmainitud volikogu esimees kaineneb ja loobub kinnimakstud seksteenusest. "Mida kuradit ma nüüd kolme litsiga üksi teen?" kurdab ekslinnapea kodu poole rühkivale volikogu esimehele. Parajasti ametis olev linnapea aga rähkleb oma üle jõu käivalt seksimaia naise all ega suuda sealt kuidagi välja pääseda.

Teisest endisest linnapeast, linna ühest mõjukamast mehest, on saanud linnaettevõtte Linna Termid juhataja, kes ehitab maksumaksja raha ees oma armukesele maja. Ta ahistab kaunist pikkade blondide juustega neidu, kuid saab korvi ja jalaga kubemesse.

Helsingi prostituut leiab tema teenust kasutanud ekslinnapea visiitkaardi ja pigistab mehelt vaikimise eest välja üle miljoni krooni, mis tuleb samuti maksumaksja taskust.

Tegelastel prototüübid

Õllene abilinnapea sööb kodus salaja koerakonservi jne, jne. Romaanis armastusliin puudub. Seksitakse palju, aga mitte kunagi oma abikaasaga. Meestel on sageli potentsiprobleeme.

Romaani autori väitel on kõik täielik väljamõeldis. "Äratuntavuste eest ei saa autor kunagi vastutada. Juhuslikud kokkulangevused tegelikkusega on tõepoolest juhuslikult," kinnitab Kõo, kuid on ainus, kes nii ütleb.

Mart Viisitamm, kes ajal, kui Kõo volikogu esimees oli, Pärnu linnapea ametit pidas, ei kahtle, et kõigil tegelastel on äratuntavad prototüübid. "See raamat on tehtud sellises pool-JOKK-variandis, et keegi ei saaks autorit kohtusse anda. Selgusetuks jääb, millised sündmused tegelikult toimusid ja millised mitte. Mina küll ei usu, et abilinnapea sööb kodus koerakonservi, ja isegi kui ta teeb seda, siis ei räägi ta sellest Ahti Kõole. Kogu selle loo taga on vist kõigile ärategemise soov. Oma endistele erakonnakaaslastele, veel eelmistele erakonnakaaslastele... Viimastel valimistel antud häälte arv jättis ta volikogust välja. Mulle tundub, et Ahti on seda väga üle elanud," oletab Viisitamm.

Abilinnapea Mets, kes oli samal tööpostil ka Kõo ametisoleku ajal, mõtleb umbes samamoodi. "Olles selle härraga palju kokku puutunud, tean, et ta on hästi fantaasiarikas inimene. Ma arvan, et tegemist on kibestumisega. Ta on nüüd kahjuks jäänud kõrvale nii tööst, poliitikast kui ka pereelust. Isiklik probleem," arvab Mets romaani kirjutamise tagamaade kohta.

Teine tollane abilinnapea Simmo Saar leiab, et fiktsioonina saab seda võtta lugeja väljastpoolt Pärnut. "Pärnakal võib tekkida segadus," ütleb Saar.

Kolmas abilinnapea Raul Sarandi on kriitilisem. "Sellist kehva raamatut ei tahagi kommenteerida. Ilmselgelt on selle raamatu kirjutanud inimene natukene psüühiliselt häiritud olekus. Me oleme läbi aegade lugenud tema kirjutatud internetikommentaare ja seda raamatut võibki nimetada kommentaariumides avaldatu koondväljaandeks. Üldiselt on asi aga inimtüübis – tegemist on endise NSV Liidu prokuröriga. Tema jaoks sai maailm koos Eesti Vabariigi sünniga otsa. Kohtu kaudu õiguse nõudmisel pole mõtet, sest prokuröri ja advokaadina teab autor täpselt, kuhu ja kui kaugele võib minna," arutleb Sarandi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee