Eesti uudised

Heimar Lengi pruudiks tembeldatu: see etendus tegi paljudele haiget! (54)

Katrin Pauts, 30. detsember 2010, 06:58
LENK PRUUDIGA: Etenduses «Minu Põlvamaa» armus riigikogulane Heimar Lenk kaunisse blondi Sirjesse.  Riho Semm
"Sellises paroodiamaigulises etenduses peavad kõik faktid olema täpsed!" pahandab Põlva kultuurijuht kohaliku harrastusteatri peale. Heledapäine daam pole nimelt rahul sellega, et temast tehti teatrietenduses "Minu Põlvamaa" rahvasaadik Heimar Lengi armuke.

"Minu tutvuskonnas on palju neid, kes said haiget!" ütleb Jakob Hurda nimelist Põlva rahvahariduse seltsi juhtiv Sirje Vill.

Daam solvus, kui temast 7. ja 8. detsembril Põlva kultuurikeskuses etendunud lavastuses "Minu Põlvamaa" keskerakondlase Heimar Lengi armuke tehti. Kohalike hulgas pööraseid laineid löönud stseenis saabub Tallinnast väikelinna rahvasaadik Lenk, kes tutvub kauni blondiiniga ja viib tolle ööklubisse, olles tõotanud daamile korraldada tõelise itaalia öö.

Ehkki harrastusnäitlejaid koondava Põlva Eksperimentaalteatri etenduses kannab blondiin nime Sirje Lind, oli Villa arvates kõigile saalisviibijaile selge, et silmas peeti nimelt teda – sest ka mängu-Sirje oli juhtumisi Jakob Hurda seltsi esinaine.

Etendusele järgnenud päevadel pidanud ise samuti saalis istunud Vill korduvalt aru andma uudishimulikele kolleegidele, kes olevat üha pärinud, miks ta ikkagi oli lavastuses just sellisesse konteksti seatud (argipäeviti töötab seltsijuht ka õpetajana).

Vill, kes aastate eest õpetas kohalikus raadioski inimesi viisakalt käituma, on haavunud, et teatritüki teinud verisulis lavastaja Rivo Veski polnud vaevunud endale fakte selgeks tegema – tegelikel inimestel põhinevas paroodiaetenduses olevat see Villa arvates tingimata nõutav, eriti kui naerdakse nende inimeste üle, kelle taskust tuleb lavastaja töötasu.

Lengiga tuttav vaid läbi lillede

Peale Villa pakkus "Minu Põlvamaa" äratundmishetki veel mitmele sealtkandi kultuuri- ja omavalitsusjuhile. Etenduse sündmustik keerles maakonda kaugtöökeskuse rajamise ümber ja pilas armutult valla- ja linnajuhte. Maavanem Priit Sibul, kes näidendis sai nime Sibulpoiss, kiitis Lõunalehes, et noored teatritegijad olid Põlva valupunkte hästi tabanud ja enda üle muigamine polevat tema jaoks mingi probleem.

"Maavanem püüab teha vaprat nägu," ohkab Vill seepeale. "Ta oli etenduses nii oma nägu ka..."

Mis puudutab tema ja Lengi suhteid, siis tõttab Vill selgitama, et on Lengiga kokku puutunud vaid Hurda seltsi kaudu, kus too olevat aktiivne liige. Laval toimunut nimetab Vill aga utoopiaks. "Olen elus tulest, veest ja vasktorudest läbi käinud. Pigem ajab see mind naerma... Olen Lengiga vaid paar korda suhelnud – laval lilli andes!" hüüatab Vill.

"Lavastaja on alles väga-väga noor. Selleks et teha tänapäeval tõeliselt vägev lavastus, peab inimene olema õppinud lavastamist," heidab haavunud seltsijuht lavastajale ette harimatust ja põrutab, et võib-olla sooviks temagi ühel heal päeval graatsiliseks baleriiniks hakata: "Aga see oleks ju koomiline!"

Vill imestab, et Lenk lavastusega kaasa läks ja oletab, et saadik võis Põlva kandis seetõttu palju sõpru kaotada.

Lenk: mis siin solvuda on?

Etenduses ennast kehastanud Lengil on tüki lavastajale ja asjaarmastajatest näitlejatele jagada aga vaid kiidusõnu – etendus olevat näidanud Põlvamaad ausalt ja ehedalt ning just sellisena, nagu noored seda näevad. Kohalikus Marta raadios tituleeris Lenk pilalavastust koguni Põlvamaa eeposeks. Kuulnud Villa solvumisest, pakatab Lenk siirast imestusest: "Seal pole midagi solvuda!" Kunst olevat kunst. Pärast etendust viis Lenk päris-Sirjele lilligi.

Lavastaja Veski poolest saab kodukant nüüd rahulikult hinge tõmmata – kahest etendusest on tema arvates säärase tüki puhul küllalt ja korrata ta seda enam ei kavatse.

"See oli sõna otseses mõttes pilalavastus!" kinnitab Veski. "Meie mõte oligi siinset keskkonda raputada." Selle eesmärgiga vormistatigi linna kuluaarides ja kohvilaudades ringelnud kuulujutud paroodiavõtmes. Ülejäänud Eestile pole etenduse sisu mõtet ümber jutustada – see on Veski sõnul arusaadav vaid Põlva kandi hädadega kursis olijaile. Mis puudutab konkreetselt Hurda seltsi, siis see eesotsas esimehega olevat Veski hinnangul stagneerunud ja pensionärikeskne.

Siiski rõhutab lavastaja, et etenduse tegelased olid täiesti fiktiivsed. "Tol hetkel mõtlesin küll, et kas ikka teen õiget asja," tunnistab lavastaja kõhklusi. "Eriti väikses kohas, kus ajakirjanduseski jäetakse teatud lood tegemata. Aga meie eesmärk sai täidetud – inimesed hakkasid teemasid kohvilauas arutama!"

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee