Lauri Birkan 12. november 2010 06:59
Meri tõi eile Tallinnas Pirita randa umbes 150 kilo surnud kilusid. Päeva jooksul tegid võimud selgeks, et kala on pärit ühe laeva katkiläinud traalist. Tasuta kala tõttasid plaažile kokku rohmima tuhanded kajakad ja ka paljud linlased.

Kui Pirita linnaosavalitsus tavatust kalareostusest teatas, puhkes paljudes netikommentaariumides kohe elav arutelu kalade surma võimaliku põhjuse ümber. Versioone jagus Läänemere reostumisest Nord Streami gaasijuhtme ehitamisel plahvatanud meremiinini.

Ei maganud ka kalahuvilised – rannas möllas tuhandeid kala õgivaid kajakaid ja ka kümneid linlasi, kes värsket kilu kotti ajasid.

«Kell 12 oli rannahoone juures selline kajakaparv ja -kisa, et oli tunne, et Alfred Hitchcock on tulnud «Lindude» filmi uut osa tegema,» muheleb üks pealtnägija. Kahejalgsetele kalakorjajatele andis julgust juurde võimude peatne kinnitus, et kala on terve ja värske.

«Küllap leidis mõnigi sealt midagi nii endale kui ka kassile,» arvab keskkonnainspektsiooni nõunik Leili Tuul, lisades, et teda ei üllataks ka see, kui mõni nutikam sama kala hiljem turul müüb.

Kalauputuse põhjus selgus vastu õhtut – ühe püügilaeva traalnoot oli merel katki läinud ning laine kandis osa kolmapäevaõhtusest saagist eilseks randa.

«Inspektorite sõnul vedeles 100–150 kg kilu rannal ligi 300 meetri ulatuses,» ütleb Tuul. Juba sellest saanud asjatundjad aru, et kilud ei surnud näiteks merereostuse tagajärjel.

«Tänu kalalaevade jälgimissüsteemile tehti kindlaks Tallinna lahel tegutsenud kalalaevad ja nende hulgast selgitati välja üks, mis võis kõige tõenäolisemalt juhtunuga seotud olla,» räägib Tuul. «Kapten kinnitaski traali purunemist.»

Kuna merre võis traalnoodast sattuda rohkemgi kala, pole välistatud, et surnud kilu leidub mõnes teiseski rannas. Tuule sõnunl tabas laeva lihtsalt õnnetus ning seepärast püügimehi karistus ei ähvarda.